TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Jak Zakopane chce wykupić kolej
ONET.PL, PAP - Opublikowano: 12.01.2012 18:42:17 1 komentarz
Jak Zakopane chce wykupić kolej

12. stycznia Rada miasta Zakopanego zgodziła się na utworzenie spółki celowej, która wyemituje obligacje, aby w ten sposób pozyskać pieniądze na wykup akcji Polskich Kolei Linowych (PKL).
Właściciel PKL, Grupa PKP w bieżącym roku zamierza sprzedać 100 proc. akcji w ofercie publicznej. Do PKL należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach. Według planu burmistrza Zakopanego Janusza Majchra, konsorcjum gmin powołałoby spółkę gmin z powiatu tatrzańskiego pod nazwą Polskie Koleje Górskie, która wyemituje obligacje. -„Obligacje powinny być wyemitowane w jak najszybszym czasie, żeby być gotowym na złożenie oferty zakupu PKL”–mówił podczas sesji rady Zakopanego, burmistrz miasta Janusz Majcher. Za utworzeniem spółki mającej na celu emisję obligacji głosowało 17 radnych, jeden był przeciwny, dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Do spółki Polskie Koleje Górskie oprócz Zakopanego chcą włączyć się sąsiednie gminy z powiatu tatrzańskiego: Poronin, Kościelisko i Bukowina Tatrzańska. Jak powiedział PAP rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski, ogłoszenie o rozpoczęciu oferty publicznej zostanie opublikowane po uzyskaniu przez PKP akceptacji ministerstwa transportu.- „Następnie zainteresowanym inwestorom rozesłane zostanie memorandum ofertowe, zawierające wyczerpujące informacje o spółce, trybie zbywania akcji i ryzykach związanych z transakcją. W kolejnym etapie opublikowany zostanie przedział cenowy, na podstawie którego inwestorzy będą mogli składać deklaracje zainteresowania nabyciem akcji, stanowiące podstawę budowania księgi popytu”–poinformował PAP Kurpiewski. Grupa PKP przewiduje, że okres od publikacji ogłoszenia o rozpoczęciu oferty publicznej do zakończenia przyjmowania deklaracji zainteresowania nabyciem akcji może wynieść ok. pięciu tygodni. Zdaniem Emila Stępnia z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, pomysł emisji obligacji przeznaczonych na wykup akcji PKL ma duże szanse powodzenia. Jak twierdzi, konsorcjum gmin jest w stanie zgromadzić pieniądze potrzebne na wykup PKL. Jego zdaniem, pieniądze mogłyby pochodzić od indywidualnych inwestorów oraz od instytucji finansowych np. funduszy kapitałowych.


Polscy górale najbardziej się obawiają, że koleje, w tym tę na Kasprowy Wierch i Gubałówkę, kupią Słowacy. Tamtejsza spółka Tatra Mountains Resort zadeklarowała już chęć kupna PKL. W październiku 2011 r. porozumiały się z nią gminy: Szczawnica, Krynica-Zdrój, Czernichów i Zawoja, na terenie których także koleje linowe działają. Chcą powołać konsorcjum, które kupi PKL. „Cieszyłbym się, gdyby to góralom udało się kupić koleje, jeśli to przedsięwzięcie będzie mądrze przygotowane' –mówi prezes PKL Andrzej Laszczyk. I przypomina, że nie ma wiążących decyzji w sprawie prywatyzacji.
Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r. W ciągu roku ze wszystkich kolejek PKL korzysta ok. 6 mln turystów. Firma przynosi rocznie ok. 10 mln zł zysku. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zakopne
PKL
PKP
  • AMF – 31.01.2012

    Polak ma robić na zmywaku a nie mieć jakiś dochodowy interes.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....