Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak zachować się w komunikacji miejskiej? MPK Wrocław uczy [FILM]

infotrans
11.04.2018 09:36
0 Komentarzy

Postać Maksa i jegonowa życiowa postawa stały się inspiracją dla nowej akcji MPK Wrocław pod nazwą”W MPK obczaję dobre obyczaje”.

Bo czyż korzystanie z publicznego transportu, czyliprzejście z poziomu „ja”/”moje” na „my”/”nasze”, nie jestświetną okazją do promowania pożądanych zachowań i wyrabiania nowych nawyków?

Maks niedawno przesiadł się z własnego samochodu dowrocławskiej komunikacji miejskiej. Powodów miał wiele – chciał zaoszczędzićpieniądze i czas tracony codziennie na szukanie parkingu, mieć realny wpływ naograniczenie korków i zanieczyszczenia powietrza, czy wreszcie zacząć zażywać aktywnościfizycznej chociażby w drodze na przystanek.

Z tramwajami i autobusami miał dotychczas do czynieniasporadycznie, przez ostatnie lata cenił sobie wygodę własnego samochodu. W nimsłuchał głośno muzyki (i czasem głośno śpiewał), jadł, śmiecił i do wolisterował klimatyzacją i ogrzewaniem. Zupełnie jak we własnym domu.

– MPK porusza temat obyczajów w transporcie już nie pierwszyraz. Każda kolejna okazja jest dla nas dobra, żeby informować i edukowaćnaszych pasażerów. Tematy się powtarzają, ale przecież zmieniają się ludziekorzystający z MPK, dla których nie zawsze zasady obowiązujące w transporciezbiorowym są oczywiste. Tu chodzi o poprawę komfortu i wzajemne zrozumieniemiędzy pasażerami, ale też między pasażerami a kierującym – mówi AgnieszkaKorzeniowska, rzecznik MPK.

Podróż komunikacją zbiorową to lekcja empatii, a takżeszacunku dla wspólnej własności, jaką niewątpliwie jest tramwaj czy autobus. Comożna we własnym samochodzie, niekoniecznie wypada, jeśli przemieszczamy się pomieście razem z innymi osobami. W końcu każda z tych osób ma własne potrzeby,odczucia i swój punkt widzenia.

Chcemy posłuchać muzyki? To oczywiście dozwolone, ale ważne,żeby używać słuchawek, by nie przeszkadzać innym. Niektórzy po prostu po całymdniu pracy mają chęć na chwilę spokoju. Podobnie wiele rozmów telefonicznychmożna odłożyć do momentu wyjścia z tramwaju.

Jedziemy z psem? Bardzo dobrze, nie zapomnijmy jednak okagańcu i smyczy. Niektórzy po prostu boją się psów, a i zdarza się, że nawetnajłagodnieszy pupil zachowuje się inaczej niż zwykle w niecodziennym dlasiebie otoczeniu.

Ustępowanie miejsca osobom starszym czy ciężarnym kobietomto nie przymus, ale tak nakazuje dobre wychowanie i troska o bezpieczeństwopasażerów o szczególnych potrzebach. Takie tematy można mnożyć – opieranie nógna fotelach, kładzenie toreb na miejscach do siedzenia, zdejmowanie plecaka zramion, czy umożliwienie opuszczenia pojazdu przez wysiadających.

Nowa akcja MPK to cykl krótkich animacji narysowanych prostąkreską i z użyciem powszechnie stosowanych emotikonów, które wyraźnie opisująemocje bohaterów. Grafika nawiązuje do środków przekazu, jakimi posługują sięmłodzi ludzie. Maks pozna w kolejnych odcinkach nie tylko zwyczaje panujące wkomunikacji miejskiej, a przede wszystkim powody, dla których takie zasady sąstosowane. Bo nie sztuką jest powiedzieć „nie śmieć”, ale wyjaśnić, czymśmiecenie może skutkować i jakie korzyści osiągniemy z poszanowania danejzasady.

Spoty będą wyświetlane na ekranach w pojazdach komunikacjimiejskiej i w mediach społecznościowych. Premiera każdego odcinka zaplanowanajest co 2 tygodnie.

{ https://www.youtube.com/watch?v=4RppP9RoM0g}


Komentarze