TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Jak nazwać nowy KZK GOP?
TransInfo.pl - Opublikowano: 19.12.2017 17:31:35 2 komentarze
Jak nazwać nowy KZK GOP?

Od kilku dni metropolię rozpala jeden temat - likwidacja KZK GOP.

Ten międzygminny organizator publicznego transportu na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, czyli na obszarze obecnej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, powstał aż 26 lat temu, w dawnych czasach, krótko po obaleniu Muru Berlińskiego. Żyliśmy z KZK GOP na dobre i złe. Nie ulega wątpliwości, że w regionie kończy się pewna epoka. Patrząc na niedawny start systemu elektronicznych biletów ŚKUP, mieszkańcy mogą być pełni obaw, jednak wszyscy mamy też nadzieję, że z tą zmianą przyjdzie lepsze.

Na miejsce KZK GOP ma powstać nowy organizator, mający wspólną taryfą biletową objąć również przewoźników w GZM, którzy do tej pory obsługiwali podróżnych poza KZK GOP, czyli MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Komunikacja publiczna jest w każdej metropolii czołowym zadaniem, od którego w dużym stopniu zależy komfort codziennego życia wszystkich mieszkańców. Dlatego uwaga jaka skupia się na tym procesie jest wyjątkowo duża. A warto skupić się na każdym aspekcie zmiany. Również tak wydawałoby się mało istotnym, jak nazwa. Będziemy jej przecież używać codziennie!

Językowy PO-TWÓR?

Póki co o nowym tworze, który ma zastąpić KZK GOP mówi się po prostu... nowy twór. Bez nazwy, może by nie zapeszać. Bo jest się czym przejmować. Na naszym lokalnym poletku mamy bowiem wyjątkowe szczęście do skomplikowanych nazw pochodzących od skrótów nazw skomplikowanych jeszcze bardziej. Taką nazwą jest KZK GOP, którą tylko najwytrwalsi potrafią rozszyfrować. Inna nazwa? ŚKUP! No proszę, czy naprawdę zwykła karta elektroniczna musi nosić nazwę od skrótu formalnego "Śląska Karta Usług Publicznych"? W Rybniku podobna kartę, która powstała dekadę wcześniej i bez takich zgrzytów jak ŚKUP, nazwano po prostu E-kartą. Można?

Owszem, mamy też w regionie prostą trzyliterową skrótową nazwę która doskonale się przyjęła i nie wyobrażamy sobie innej - DTŚ, czyli Drogowa Trasa Średnicowa. Stało się tak, ponieważ skrót stał się szybko nazwą własną, łatwo odmienialną i potoczną. Skręcamy na "deteeśkę", jedziemy "deteeśką", aż z "deteeśki" zjedziemy. I tu jest klucz do sukcesu - nazwa musi być łatwa do posługiwania się w potocznej mowie. Dlatego, nawet karkołomna nazwa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ma dużą szansę się przyjąć właśnie w skrócie jako "giezetem".

W miasto Metrobusem

Chociaż w regionie tak bardzo lubimy wszystkie te udziwnione skróty, to czy w drodze kompletnego wyjątku, takiego "szokującego" eksperymentu, nie moglibyśmy zbliżającego się nowego komunikacyjnego tworu nazwać prościej? Czy naprawdę musi powstać jakiś MZTZ (Metropolitalny Związek Transportu Zbiorowego), albo MZTZGZ (nie zapominajmy o Górnym Śląsku i Zagłębiu!). Stwórzmy nazwę, którą będziemy mogli w codziennym życiu łatwo używać. Jesteśmy jedyną metropolią w Polsce i długo nią będziemy, więc może METRObus - nazwa powszechnie stosowana przez wiele światowych metropolii. Skoro jedziemy metropolitalnym autobusem, to dlaczego nie po prostu metrobusem? "Wsiądź do metrobusa", "metrobusem w 15 minut", "WI-FI w metrobusie" - czy tak nie jest łatwiej?Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KZK GOP
  • ramzi – 21.12.2017

    Jadąc tramwajem tez powiem że jadę METRObusem ? Chyba to trochę bez sensu. Końcówka bus nie jest właściwa dla następcy KZK GOP.

  • snowie – 22.12.2017

    Tramwaje powinny być podstawą komunikacji. A nazwa Metrobus sugeruje, że będą tylko doklejką do autobusów.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....