TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Internetowe punkty w transporcie publicznym
Aleksander Kierecki - Opublikowano: 07.07.2008 21:25:50
Internetowe punkty w transporcie publicznym

W ostatnich miesiącach w krajobrazie naszych transportowych dworców pojawiły się nowoczesne, publiczne terminale internetowe, pozwalające pasażerom swobodnie surfować po sieci. Ich producentem jest opolska firma Artboro s.c., która nazywa je handlowo samoobsługowymi kioskami internetowe (web-kiosk®) lub w skrócie PIAP-ami –od Publiczne Punkty Dostępu do Internetu (Public Internet Access Point). Firma instaluje te urządzenia m.in. na dworcach PKP, PKS oraz w Portach Lotniczych. Z ich usług mogą korzystać pasażerowie na dworcach PKP we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie Centralnej, Krakowie i Opolu. Na dniach rozpoczną działalność punkty w Katowicach, Częstochowie i Łodzi. Sukcesywnie są w nie zaopatrywane także Biura Obsługi Klienta firmy PKP Intercity. W przypadku portów lotniczych to można je znaleźć we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, a najnowszym obszarem działalności firmy są dworce PKS. Pierwsze tutaj instalacje pojawiły się we Wrocławiu i Krakowie. O zaletach publicznego, bezpłatnego dostępu dla pasażerów nie ma sensu szerzej pisać –są one po prosu oczywiste –także skupimy się teraz na aspekcie technicznych działania terminali. O tym elemencie, a także o kolejnych realizacjach opowiada nam Przemysław Kaliński, współwłaściciel firmy Artboro.

TransInfo.pl: Od kiedy rozpoczęliście Państwo współpracę z Telekomunikacją Kolejową PKP w zakresie wprowadzenia publicznego dostępu do internetu na dworcach w Polsce? Jak to się zaczęło?

Pierwsze rozmowy ze spółkami PKP zaczęły się w listopadzie ubiegłego roku. W tym samym miesiącu został zainstalowany pierwszy kiosk na dworcu PKP we Wrocławiu na okres testowy  - jednego miesiąca. Urządzenie cieszyło się ogromnym powodzeniem i w grudniu został zainstalowany drugi kiosk, który jedynie udostępniał rozkłady jazdy PKP.W tej chwili na wrocławskim dworcu działa 5 urządzeń z aparatem wrzutowym na monety ( złote i euro ) i z pewnością ich ilość będzie zwiększana. Telekomunikacja Kolejowa wyznaczyła koordynatora d/s projektu, którym jest dyrektor handlowy zakładu wrocławskiego TK –Zbigniew Wawryń. Ma on wspierać nas przy uzgadnianiu instalacji na innych dworcach.
TransInfo.pl: Jak wygląda ta współpraca pod kątem technicznym? Czy Państwo zajmujecie się wszystkim od Ado Z, czy też po stronie PKP jest np. podciągnięcia łącza i podpisanie umowy z TP SA?

Współpraca działa wg zasad : Telekomunikacja udostępnia internet i łącze oraz gniazdo prądowe . My dajemy urządzenie i pełny serwis.

TransInfo.pl: Ile obecnie dworców PKP jest wyposażony w PIAP-y i jakie kolejne miasta czekają w kolejce? Ile obecnie średnio terminali znajduje się na jednym dworcu PKP i czy ta liczba będzie rozszerzana? Czy jest jakiś okres próbny –sprawdzenia systemu, który to np. warunkuje?

W tej chwili nasze PIAP-y są na dworcach: Wrocław Główny, Kraków Główny - 3 szt. , a docelowo będzie ich tutaj po 8 szt.;Opole Główne - 2 szt.;Warszawa Centralna - 5 szt. wykorzystywane przez Intercity;Poznań Główny 3 szt. W ciągu najbliższych tygodni instalacje w: Katowicach, Gliwicach, Częstochowie , Bielsku-Białej, Tarnowie, Zielonej Górze i Łodzi. W planach mamy instalacje na wszystkich dworcach klasy A i B.
TransInfo.pl: Rozumiem, że Waszym podstawowym dostawcą Internetu jest TP SA z usługą Neostrada?

Generalnie dostawcą internetu jest Telekomunikacja Kolejowa

TransInfo.pl: Wasze terminale mogą być dostosowane pod względem wyglądu do konkretnych preferencji klienta. Czy PKP wybrało konkretny wzór terminalu, który będzie identyczny na wszystkich dworcach?

Na dworcach PKP instalujemy terminale z logo Telekomunikacji Kolejowej.

TransInfo.pl: Jak wygląda kwestia zakresu surfowania po sieci z dworcowych terminali? Czy wszystkie strony są dostępne czy tylko wybrane –np. rozkład jazdy pociągów?

Terminale mają pełny dostęp do sieci z zastrzeżeniem blokady rodzicielskiej, czyli nie otwierają stron pornograficznych, rasistowskich, itd.

TransInfo.pl: Czy oprogramowanie terminali na wszystkich dworcach PKP jest identyczne?

Tak. Wszystkie urządzenia są zarządzane programem Site Kiosk firmy Provisio.

TransInfo.pl: Czy można przez terminal dokonać zakupu biletu kolejowego? Czy taka usługa będzie rozwijana w przyszłości –np. poprzez dodanie opcji drukowania biletu?

W tej chwili pracujemy nad modelem do sprzedaży biletów dla Intercity. Z technicznego punktu widzenia to nie jest problem.
TransInfo.pl: Państwa terminale pojawiły się również na lotniskach we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Jakie będą następne lokalizacje w tym zakresie? Czy tutaj współpraca wygląda podobnie jak z PKP?

Rzecz jasna chcemy instalować nasze terminale we wszystkich portach lotniczych w Polsce. Rozmowy w tej sprawie są w trakcie. Myślę tutaj o lotniskach w Gdańsku, Warszawie i Rzeszowie.

TransInfo.pl: Jakie strony www są dostępne z lotniskowych terminali? Czy to jest ujednolicone dla wszystkich portów, czy też zależy od preferencji konkretnego lotniska?

Lotniska mają dostęp wg zasad PKP tyle tylko, że eksponowane na stronie startowej są strony o noclegach, gastronomii, turystyce itp.

TransInfo.pl: Kolejny obszar Waszej działalności w zakresie transportu to dworce PKS. Pierwsze terminale stanęły we Wrocławiu i Krakowie. Jakie będą kolejne lokalizacje? Jak tutaj wygląda zakres współpracy?

Na dworcach PKS chcemy postępować wg sprawdzonej zasady z PKP. W najbliższej kolejności jest Zielona Góra, Zakopane i Toruń. Chętnie podejmujemy rozmowy z każdym dworcem, także korzystając z okazji zapraszam do współpracy zainteresowane przedsiębiorstwa.

TransInfo.pl: Czy myślicie Państwo o współpracy z miejskimi przedsiębiorstwami / samorządami miejskimi i wprowadzenia PIAP-ów np. na miejskie dworce przesiadkowe?

Prawdę mówiąc o miejskich dworcach przesiadkowych nie myśleliśmy, ale temat jest interesujący. Weźmiemy go pod uwagę. Chciałbym tutaj zaznaczyć, że branża transportowa jest tylko jednym z wielu obszarów naszej działalności. Tworzymy ogólnopolską sieć PIAP-ów lokowaną również
w hotelach, centrach turystycznych, obiektach kultury i służby zdrowia. W tej chwili to ok. 300 stanowisk, ale chcemy stworzyć sieć obejmującą wszystkie strategiczne miejsca. Byłaby ona zarządzana centralnie i wykorzystywana również, jako infomaty turystyczne, nośniki reklamy itp.

TransInfo.pl: Bardzo dziękujemy za rozmowę.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
infokiosk
dworzec
PKP
PKS

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....