TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

IGKM stanowczo o nowym projekcie ustawy o ptz
TransInfo.pl - Opublikowano: 27.06.2018 12:31:42
IGKM stanowczo o nowym projekcie ustawy o ptz ; fot. PTC

Prezentujemy stanowisko Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej odnoście ósmego projektu nowelizacji ustawy o ptz.

Izba przygotowała na ten temat specjalną ulotkę - przystępną informacyjnie i ciekawą pod katem graficznym - co należy uznać za kolejna pozytywną zmianę w tej organizacji. IGKM przygotowała podsumowanie zmian we współpracy z MDS Kancelaria sp.k. z Wrocławia.

Zdaniem IGKM najważniejsze wnioski płynące z lektury nowego projektu to:

  • Najnowsza wersja uwzględnia część zmian postulowanych przez IGKM w ramach konsultacji społecznych z przełomu lutego i marca 2018 r.

  • Zdecydowanie negatywnie należy ocenić propozycję, aby w ramach komunikacji miejskiej sytuowane były wszystkie przewozy organizowane na terenie gmin miejsko – wiejskich".

  • Proponowane terminy nie uwzględniają de facto choćby technicznych możliwości w zakresie uchwalania planów transportowych, które muszą być poprzedzone opracowaniem projektów i konsultacjami społecznymi. W związku z czym termin 31.12.2018 r. jest terminem nierealnym do przeprowadzenia nawet w przypadku rozpoczęcia prac bez zbędnej zwłoki, przy założeniu uchwalenia ustawy na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Sejmu czyli 11 - 14.09.2018 r. co pozostawi samorządom jedynie około 3 miesięcy (zakładający bezproblemową uchwałę Senatu oraz błyskawiczny podpis Prezydenta RP.) na aktualizację planów.

  • Z zadowoleniem należy przyjąć usunięcie z projektu nowelizacji UPTZ przepisów oczywiście sprzecznych z dyrektywami zamówieniowymi jak i po prostu ze zdrowym rozsądkiem i zasadami uczciwej konkurencji - co postulowało obok IGKM także Prezes UZP oraz Prezes UOKiK

  • Projektowane przepisy jakby nie zauważają zmian wprowadzonych ustawą o elektromobilności, gdzie dopiero po przeprowadzeniu analizy kosztów i korzyści istnieje obowiązek planowania linii z wykorzystaniem pojazdów zero emisyjnych. Nadto konieczność opracowywania planów transportowych z uwzględnieniem rozwoju PTZ przy wykorzystaniu transportu szynowego wydaje się być nazbyt restrykcyjnym podejściem.

Podsumowując

Zdaniem IGKM-u najważniejsze punkty, które Izba będzie chciała przeforsować w najbliższym czasie to uściślenie, czy "pakietowanie linii" jest w ogóle dopuszczalne w komunikacji miejskiej czy też nie, oraz wyjaśnienia co oznacza "konieczność dyskontynuacji postępowań dot. umów o świadczenie usług PTZ wszczętych przed wprowadzeniem zmian a niezakończonych do czasu wejścia w życie zmienionych przepisów."

Najważniejszy jednak punt to urealnienie terminów na uchwalenie lub dostosowanie planów transportowych. Zdanie Izby należy je wydłużyć do co najmniej pełnego roku od chwili wejścia w życie znowelizowanych przepisów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
ptz
sejm
IGKM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....