TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

GZM przejmie przystanki?
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 13.03.2019 10:28:12
GZM przejmie przystanki?

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która od początku br. odpowiada za organizację komunikacji publicznej na terenie 41 tworzących Metropolię gmin, wspólnie z samorządami analizuje możliwość przejęcia infrastruktury przystankowej. Dzięki temu jej utrzymanie może być tańsze.

"Kierunkowa decyzja była taka, że Metropolia powinna przejąć tę infrastrukturę, ale każda gmina będzie mogła podjąć taką decyzję samodzielnie, w zależności od tego, w jakiej jest sytuacji i jakie są uwarunkowania" - mówił podczas wtorkowej sesji zgromadzenia GZM członek zarządu Metropolii Grzegorz Kwitek.

Jeżeli gminy zdecydują się na przekazanie Metropolii przystanków, mogłoby to nastąpić już z początkiem przyszłego roku. W ciągu kolejnych dwóch lat odpowiedzialny w Metropolii za komunikację Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) chciałby doprowadzić do scalenia umów związanych z remontami i utrzymaniem wiat przystankowych, a w ciągu 10 lat nastąpiłaby stopniowa wymiana wiat we wszystkich gminach tworzących Metropolię.

W sumie na terenie działania GZM jest ponad 6,4 tys. przystanków komunikacji miejskiej. 86 proc. z nich to przystanki autobusowe, pozostałe to tramwajowe, trolejbusowe lub łączące różne środki transportu. W 96 proc. zarządcą przystanków jest gmina, rzadziej są to zarządcy dróg lub inne podmioty. Przy przystankach jest ponad 3,3 tys. wiat przystankowych - najczęściej miejskich. Ponad tysiąc wiat wyposażonych jest w jedno- lub (najczęściej) dwustronne gabloty reklamowe.

Przejęcie infrastruktury przystankowej przez Metropolię mogłoby umożliwić szersze wykorzystanie potencjału reklamowego wiat przystankowych, a tym samym zmniejszyć koszty ich utrzymania.

"Obecnie tylko w części wiat są miejsca na reklamy. Jest możliwość zwiększenia tego potencjału - szczególnie w zakresie połączenia mniejszych i większych gmin tak, aby można było mówić o jednolitym i większym potencjale reklamowym również w mniejszych miastach. Poprzez finansowanie z wpływów z reklam powinny zmniejszyć się koszty finansowania remontów i utrzymania wiat. Przykład niektórych miast, metropolii, pokazuje, że koszty te spadają nawet do zera" - przekonywał Kwitek.

"Np. Warszawa, po przeprowadzeniu postępowania na wymianę i utrzymanie wiat na okres 8 lat, w zasadzie nie wydaje ani złotówki na ich utrzymanie - w większości wszystkie te koszty są pokrywane wpływami z reklam. U nas wygląda to różnie w różnych miastach, procent pokrycia kosztów utrzymania z reklam różni się, jednak tylko część miast korzysta z tego mechanizmu" - dodał członek zarządu Metropolii.

Z danych samorządów wynika, że w minionych trzech latach gminy należące do GZM przeznaczyły na utrzymanie i wymianę wiat przystankowych (wymieniono ich 363) w sumie 5,4 mln zł. Wiele najstarszych wiat, betonowych i metalowych, wciąż czeka na wymianę. Przejęcie infrastruktury przez metropolię powinno - z racji efektu skali - dać oszczędności przy zakupie nowych wiat, łatwiej byłoby też ujednolicić ich wygląd i kolorystykę w poszczególnych gminach.

GZM przygotował analizę kilku modeli organizacji i finansowania utrzymania infrastruktury przystankowej, różniących się zakresem i sposobem podziału zadań między gminę, ZTM i firmy zajmujące się sprzedażą powierzchni reklamowych czy firmy zewnętrzne np. serwisujące wiaty. "Każdy z tych modeli zakłada pozyskanie dodatkowych środków z reklam, które mogłyby finansować utrzymanie infrastruktury przystankowej" - powiedział Kwitek.

Aby GZM przejął infrastrukturę przystankową w Metropolii, konieczne jest podjęcie stosownych uchwał przez samorządy poszczególnych gmin. Decyzje w tej sprawie na szczeblu Metropolii mają zapaść w czerwcu. Jeżeli GZM przejmie przystanki, z początkiem przyszłego roku prawdopodobnie przystąpi do wyboru firmy marketingowej, która zajęłaby się udostępnianiem powierzchni reklamowej na wiatach przystankowych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GZM
metropolia
przystanek

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....