TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

GZM przedstawiła propozycje zmian w komunikacji miejskiej
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 16.04.2019 19:09:04
GZM przedstawiła propozycje zmian w komunikacji miejskiej

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), która od 1 stycznia br. przejęła organizację komunikacji miejskiej na swoim terenie, pracuje nad zmianami w sieci połączeń.

Propozycje będą powstawały stopniowo dla poszczególnych rejonów Metropolii – w etapach, do końca października 2020 r.

Grzegorz Kwitek z zarządu GZM, odpowiedzialny za transport, poinformował we wtorek o przebiegu prac nad zmianami w sieci połączeń podczas zorganizowanej w Sosnowcu – w czasie targów Silesia Komunikacja - konferencji "Transport niskoemisyjny w GZM". Mówił o założeniach systemu transportowego Metropolii; wskazał, że przeprojektowanie sieci połączeń jest jednym z głównych wyzwań GZM.

"Mamy już wyniki studium transportowego, przygotowanego przez subregion centralny woj. śląskiego, mamy badania ankietowe, badania ruchu dla całej Metropolii i ponad 80 gmin subregionu centralnego. Na tej podstawie, posiłkując się programem VISUM do modelowania ruchu, pracuje zespół w ramach Zarządu Transportu Metropolitalnego, który ma za zadanie zmodyfikowanie obecnej siatki połączeń" - powiedział Kwitek.

Jak wyjaśnił, pod kątem tych prac teren Metropolii podzielono na sześć stref, dla których proponowane będą zmiany – zmierzające przede wszystkim do wykorzystania kolei jako głównego środka transportu. "To podejście będzie skupiało się na tym, aby kolej była głównym szkieletem komunikacyjnym, a system dowozowo-odwozowy w postaci tramwajów, autobusów i trolejbusów, zapewniał sprawną komunikację miejską" - uściślił członek zarządu GZM.

Jako pierwsze, do końca lipca br., powstać mają propozycje zmian dla strefy wschodniej, obejmującej w większości miasta i gminy Zagłębia Dąbrowskiego. Terminy dla kolejnych stref wyznaczono na końce: listopada br. oraz lutego, czerwca i października 2020 r.

Prace opierają się na diagnozie popytu – na podstawie rezultatów studium transportowego, w ramach którego zebrano m.in. 30 tys. ankiet wśród mieszkańców GZM. "Dodatkowo zbadano ruch samochodowy: osobowy, towarowy, jak i kwestie związane z transportem publicznym. Mamy dane dotyczące napełnień transportu publicznego, wiemy jakie są preferencje mieszkańców, znamy także motywy ich podróży" - wymieniał Kwitek.

W tym kontekście zastrzegł, że studium wykazało m.in. brak w Metropolii szybkiego transportu publicznego, konkurencyjnego dla prywatnych samochodów. "Mieszkańcy wolą samochód nawet, jeśli jest on droższy od transportu publicznego. W zasadzie jedyna motywacja, która może ich skłonić do zmiany, to drastyczne opłaty za parkowanie i brak miejsc parkingowych w miastach" - zaznaczył członek zarządu GZM wskazując, że budowa atrakcyjnego systemu transportowego będzie wymagała powiązania z polityką miast dotyczącą systemów parkowania. "Bez tego nie uda się zwiększyć liczby pasażerów" - podkreślił.

Prace nad nową siecią połączeń mają polegać na ocenie stanu istniejącego i zbudowaniu optymalnego modelu dla każdego obszaru, a następnie konfrontacji ich. "Będą symulacje proponowanych rozwiązań i konsultacje z miastami, mieszkańcami" - wyjaśniał Kwitek.

"Proces ustalenia docelowej sieci transportowej Metropolii chcemy zakończyć w przyszłym roku. Zdajemy sobie sprawę, że cały związany ze zmianami proces będzie wieloletni; mamy m.in. umowy z operatorami, projekty unijne, więc są tu pewne ograniczenia. Wobec nich będziemy starali się przedstawiać propozycje i kolejne lata pokażą dokonywanie tych zmian" - zadeklarował.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....