TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

GZM przedstawiła propozycje zmian w komunikacji miejskiej
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 16.04.2019 19:09:04
GZM przedstawiła propozycje zmian w komunikacji miejskiej

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), która od 1 stycznia br. przejęła organizację komunikacji miejskiej na swoim terenie, pracuje nad zmianami w sieci połączeń.

Propozycje będą powstawały stopniowo dla poszczególnych rejonów Metropolii – w etapach, do końca października 2020 r.

Grzegorz Kwitek z zarządu GZM, odpowiedzialny za transport, poinformował we wtorek o przebiegu prac nad zmianami w sieci połączeń podczas zorganizowanej w Sosnowcu – w czasie targów Silesia Komunikacja - konferencji "Transport niskoemisyjny w GZM". Mówił o założeniach systemu transportowego Metropolii; wskazał, że przeprojektowanie sieci połączeń jest jednym z głównych wyzwań GZM.

"Mamy już wyniki studium transportowego, przygotowanego przez subregion centralny woj. śląskiego, mamy badania ankietowe, badania ruchu dla całej Metropolii i ponad 80 gmin subregionu centralnego. Na tej podstawie, posiłkując się programem VISUM do modelowania ruchu, pracuje zespół w ramach Zarządu Transportu Metropolitalnego, który ma za zadanie zmodyfikowanie obecnej siatki połączeń" - powiedział Kwitek.

Jak wyjaśnił, pod kątem tych prac teren Metropolii podzielono na sześć stref, dla których proponowane będą zmiany – zmierzające przede wszystkim do wykorzystania kolei jako głównego środka transportu. "To podejście będzie skupiało się na tym, aby kolej była głównym szkieletem komunikacyjnym, a system dowozowo-odwozowy w postaci tramwajów, autobusów i trolejbusów, zapewniał sprawną komunikację miejską" - uściślił członek zarządu GZM.

Jako pierwsze, do końca lipca br., powstać mają propozycje zmian dla strefy wschodniej, obejmującej w większości miasta i gminy Zagłębia Dąbrowskiego. Terminy dla kolejnych stref wyznaczono na końce: listopada br. oraz lutego, czerwca i października 2020 r.

Prace opierają się na diagnozie popytu – na podstawie rezultatów studium transportowego, w ramach którego zebrano m.in. 30 tys. ankiet wśród mieszkańców GZM. "Dodatkowo zbadano ruch samochodowy: osobowy, towarowy, jak i kwestie związane z transportem publicznym. Mamy dane dotyczące napełnień transportu publicznego, wiemy jakie są preferencje mieszkańców, znamy także motywy ich podróży" - wymieniał Kwitek.

W tym kontekście zastrzegł, że studium wykazało m.in. brak w Metropolii szybkiego transportu publicznego, konkurencyjnego dla prywatnych samochodów. "Mieszkańcy wolą samochód nawet, jeśli jest on droższy od transportu publicznego. W zasadzie jedyna motywacja, która może ich skłonić do zmiany, to drastyczne opłaty za parkowanie i brak miejsc parkingowych w miastach" - zaznaczył członek zarządu GZM wskazując, że budowa atrakcyjnego systemu transportowego będzie wymagała powiązania z polityką miast dotyczącą systemów parkowania. "Bez tego nie uda się zwiększyć liczby pasażerów" - podkreślił.

Prace nad nową siecią połączeń mają polegać na ocenie stanu istniejącego i zbudowaniu optymalnego modelu dla każdego obszaru, a następnie konfrontacji ich. "Będą symulacje proponowanych rozwiązań i konsultacje z miastami, mieszkańcami" - wyjaśniał Kwitek.

"Proces ustalenia docelowej sieci transportowej Metropolii chcemy zakończyć w przyszłym roku. Zdajemy sobie sprawę, że cały związany ze zmianami proces będzie wieloletni; mamy m.in. umowy z operatorami, projekty unijne, więc są tu pewne ograniczenia. Wobec nich będziemy starali się przedstawiać propozycje i kolejne lata pokażą dokonywanie tych zmian" - zadeklarował.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GZM
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....