TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Gminy Metropolii Krakowskiej działają wspólnie na rzecz czystszego powietrza
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 16.11.2017 13:52:26 1 komentarz
Gminy Metropolii Krakowskiej działają wspólnie na rzecz czystszego powietrza (foto: krakow.pl)

Kraków i okalające go gminy współpracują ze sobą w walce ze smogiem, prowadząc m.in. wspólną kampanię informacyjno-edukacyjną na ten temat.

Poważnym problemem wielu polskich miast jest to, że ich powietrze jest zanieczyszczane także przez sąsiednie miejscowości. Nie wystarczy więc, że władze tych miast ograniczą emisję zanieczyszczeń tylko na własnym terenie. Z tego właśnie powodu Kraków podjął współpracę z otaczającymi go gminami na rzecz walki ze smogiem. Gdy nie mógł w całości wykorzystać zewnętrznego dofinansowania, które pozyskał na ten cel, przekazał jego część sąsiednim samorządom - w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. By i one zadbały o swoje piece i wprowadziły program ich wymiany.

Kolejnym przejawem tej współpracy jest umowa, jaką niedawno zawarła gmina Skawina z należącą do krakowskiego samorządu miejskiego spółką MPEC. Na mocy tej umowy mieszkańcy tej gminy będą mogli podłączyć się do sieci ciepłowniczej MPEC (to przedsiębiorstwo zainstaluje im na swój koszt węzeł cieplny), co ma tam znacząco zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza. Według danych władz Skawiny z tej oferty będzie mogło skorzystać ok. 400 gospodarstw domowych i kilkanaście firm.

15 gmin zrzeszonych w stowarzyszeniu Metropolia Krakowska rozpoczęło w październiku wspólną kampanię informacyjno-edukacyjną, poświęconą walce ze smogiem. Ma ona potrwać do końca obecnego sezonu grzewczego i obejmować dedykowaną stronę internetową informująca o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w podkrakowskich miejscowościach (www.wymienpiec.info), dystrybucję plakatów, publikacje w gazetach gminnych, spot w regionalnej telewizji oraz wykorzystanie w kampanii autobusów aglomeracyjnych. Główne hasła akcji to: "Nie pal węglem złej jakości, mułem i flotem węglowym", "Nie pal plastiku, mebli i innych śmieci", "Wymień piec" oraz "Nie narażaj bliskich na ciężkie choroby".

Kampania ma uświadamiać mieszkańcom, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyka nie tylko Krakowa, ale również miejscowości, które z nim sąsiadują. Inicjatorzy kampanii mają również nadzieję, że uda się przekonać mieszkańców do stosowania paliw węglowych dobrej jakości i zaprzestania spalania odpadów. Dodatkowym efektem kampanii ma być wzrost zainteresowania mieszkańców działaniami władz ich gmin na rzecz ochrony powietrza. Warto przy tym wspomnieć, że latem tego roku pracownicy urzędów podkrakowskich gmin odwiedzili 60 składów węgla, przypominając ich właścicielom o nowych normach jakości paliw stałych.

W tym roku okalające Kraków gminy zaczęły korzystać ze środków UE na wymianę kotłów. W najbliższym czasie wymienią za nie prawie 3,4 tys. nieekologicznych pieców. Występują też o fundusze na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najwięcej na program wymiany pieców chce przeznaczyć gmina Wieliczka. Zdobyła na to 10 mln zł dofinansowania. Skawina, Zabierzów i Niepołomice otrzymały na takie projekty prawie 11 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Gmina Zielonki na ograniczenie niskiej emisji chce wydać ponad 6 mln złotych.

Władze Krakowa podkreślają, że przełomowy – w poszerzeniu walki ze smogiem o podkrakowskie gminy – był bieżący rok.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
smog
  • Misiek Krk – 16.11.2017

    A może "dobra zmiana" wprowadziłaby zakaz handlu mułami i odpadami flotacyjnymi i to nie tylko w niedzielę

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....