TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Gliwice z pomysłem na autonomiczny buspas
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 20.08.2019 15:30:08
Gliwice z pomysłem na autonomiczny buspas

Gliwice zamówiły projekt przebudowy najbardziej reprezentacyjnej gliwickiej ul. Zwycięstwa, którą kiedyś jeździł zlikwidowany w tym mieście tramwaj. Miasto zakłada, że ulica nie zostanie wyłączona z ruchu; ma stać się przyjazna dla wszystkich jego uczestników.

Przebudowa ul. Zwycięstwa w kolejną wizytówkę miasta planowana jest już od kilku lat. Jak poinformował we wtorek w swoim biuletynie gliwicki samorząd, wykonawca wyłoniony w przetargu ogłoszonym właśnie przez Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, przygotuje projekt w ciągu roku.

W projekcie pod uwagę ma zostać wzięta koncepcja przebudowy, pokazana przez miasto pod koniec ub. roku. Jak jednak zastrzegł ZDM, zaproponowane rozwiązania zostaną wzięte pod uwagę, ale mogą zostać zmodyfikowane w trakcie projektowania. "Zamawiający pozostaje otwarty na zmiany w przypadku przedstawienia propozycji mającej wpływ na bardziej racjonalne zagospodarowanie przestrzeni na wskazanym odcinku" - napisano w biuletynie.

Autonomiczny buspas 

Przetarg z 2017 r. na przygotowanie wielowariantowej koncepcji przebudowy kluczowego odcinka ul. Zwycięstwa wygrało biuro Projarch Damian Kałdonek. Pracowania ta m.in. zaprojektowała pierwszy w Gliwicach i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii woonerf (czyli podwórzec będący jednocześnie ulicą, deptakiem i miejscem spotkań) na ok. 250-metrowej ul. Siemińskiego.

Jak wynika z opisu gliwickiego urzędu miasta, koncepcja obejmuje odcinek od skrzyżowania z ul. Dubois do skrzyżowania z placem Inwalidów Wojennych. Główne zaproponowane w niej zmiany wobec stanu istniejącego to zwężenie jezdni i budowa dodatkowego pasa, "którym poruszałby się pojazd alternatywny dla obecnie funkcjonującego autobusu". Miałby on kursować wahadłowo na odcinku między placem Inwalidów Wojennych a dworcem kolejowym, zamykającym ul. Zwycięstwa.

Razem z rowerzystami

Koncepcja przewiduje wymianę nawierzchni jezdni i chodników. Chodniki mają odpowiadać dwóm funkcjom, tzw. szybkiej i rekreacyjnej. Chodnik o szerokości 4 m, przeznaczony do szybkiego przemieszczania się, znalazłby się po zachodniej stronie ulicy. Po drugiej stronie koncepcja zakłada węższy chodnik o szer. 3,5 m, z przylegającym tzw. pasem technicznym (2,5 m) i miejscem dla zieleni, ławeczek oraz miejsc postoju dla rowerów.

Przeprowadzone pomiary ruchu wykazały, że nie ma możliwości wyłączenia ul. Zwycięstwa z ruchu kołowego. Założono wprowadzenie na niej (oraz na odcinkach przylegających ulic) strefy ograniczonej prędkości do 30 km/h. W związku z tym nie zaplanowano osobnej ścieżki dla rowerów – rowerzyści mają poruszać się jezdnią z uspokojonym ruchem.

Nie przewidziano też ogólnodostępnych miejsc parkingowych; wstępne pomysły dotyczą ograniczonego postoju dla zaopatrzenia/dostaw. Uwzględniono lokalizację przystanków autobusowych: dwóch w kierunku rynku i trzech w kierunku dworca kolejowego, szereg ułatwień dla osób niepełnosprawnych, a także przykładowe rozwiązania elementów małej architektury.

Przetargowy timing

Oferty w przetargu gliwickiego ZDM można składać do 22 sierpnia br. Wykonawca przygotuje projekt w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy, uwzględniając w nim m.in. inne realizowane lub zaplanowane inwestycje, wśród nich budowę centrum przesiadkowego przy gliwickim dworcu kolejowym oraz przebudowę placu Piastów – dotąd głównego węzła komunikacji miejskiej w Gliwicach. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
buspas
Gliwice

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....