TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Gdynia: kolejka torowa na Kamienną Górę
PAP - Opublikowano: 06.07.2015 17:18:57
Gdynia: kolejka torowa na Kamienną Górę

Gdynia ma nową atrakcję dla mieszkańców i turystów - kolejkę torową z placu Grunwaldzkiego na szczyt Kamiennej Góry. Gondola w ciągu dwóch minut wwozi na wysokość 40 m, skąd można podziwiać panoramę miasta i morza. Inwestycja kosztowała 6 mln zł. 

Kolejka, już określana przez wielu mieszkańców jako gdyńska "Gubałówka", oficjalnie została oddana do użytku w sobotę w południe. Przejazd jest bezpłatny.

Trasa gdyńskiej kolejki jest stosunkowo krótka, ma 96 metrów. Ale, jak podkreśla Joanna Grajter, rzeczniczka urzędu miasta w Gdyni, jest to alternatywa wobec wejścia na górny taras Kamiennej Góry po długich schodach lub przejścia ulicami ok. 1,5 km. Miasto spodziewa się więc, że kolejka będzie atrakcją zwłaszcza dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodziców z małymi dziećmi w wózkach.

Podała, że budowa kolejki kosztowała 6 mln zł. Roczne szacunkowe koszty jej eksploatacji (koszty energii elektrycznej, przeglądów technicznych, dozoru konserwatorskiego, ochrony, sprzątania) - to 159 tys. zł.

Jednorazowo wagonik, który ma 960 kg udźwigu, może zabrać 12 pasażerów stojących lub 8 siedzących (krzesełka są podnoszone w razie potrzeby). Kolejka nie ma stacji pośrednich i zatrzymuje się na szczycie, niedaleko krzyża i tarasu widokowego. Gondola porusza się po torze kilka metrów nad ziemią.

Wagonik kolejki dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, a kolejka jest w pełni monitorowana. Obsługują ją sami pasażerowie, przywołując i uruchamiając przyciskiem.

Miasto chwali się, że od soboty posiadająca kolejkę Gdynia dołączyła do takich miast jak Barcelona, Lizbona, Drezno, Fryburg czy Lyon oraz Zakopane. Wraz z kolejką do użytku został oddany podziemny parking na 180 samochodów; znajduje się pod dawnym pl. Grunwaldzkim, obecnie zielonym skwerem. Parking jest płatny.

Grajter podała, że kolejka i parking to część inwestycji, która ponadto obejmuje budowę Gdyńskiego Centrum Filmowego wraz z aranżację placu Grunwaldzkiego na zielony skwer. Koszt całej inwestycji to ponad 39,5 mln zł brutto. Generalnym wykonawcą jest firma Budimex SA. Wykonawcą trakcji i wagonika jest szwajcarska firma Bertholet.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdynia
kolejka
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....