TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Gdańsk bez e-papierosów [FILM]
UM GDAŃSK - Opublikowano: 21.07.2015 00:01:47
Gdańsk bez e-papierosów [FILM]

Ulotki w tramwajach i autobusach. Interwencje straży, policji, dyspozytorów, kierowców, nawet zatrzymanie pojazdu i wyproszenie palącego pasażera ? tak Gdańsk będzie promował i egzekwował zakaz palenia e­-papierosów w komunikacji miejskiej.

Pasażerowie i kierowcy miejskiej komunikacji w Gdańsku mogą już legalnie wyprosić z pojazdu pasażera, który pali e-­papierosa. W razie sprzeciwu - mają prawo wezwać na pomoc Straż Miejską lub Policję, ewentualnie poprosić o interwencję dyspozytora centrali ruchu. Pozwala na to uchwała Rady Miasta Gdańska o zakazie palenia e-papierosów uchwalona pod koniec czerwca, a obowiązująca od 9 lipca br.

Dym z e­papierosów przeszkadzał kierowcom autobusów i tramwajów, nie mogli znieść go też pasażerowie. Pierwsi napisali list do radnych z prośbą o wprowadzenie zakazu, drudzy pisali skargi do Zakładu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

- Kierowcy skarżyli się nie tylko na dym z e­-papierosów ? wyjaśnia Beata Dunajewska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska. ? W pracy przeszkadzały im też awantury wybuchające między palaczami a pasażerami, którzy nie chcieli wdychać dymu. To był dla nas jasny sygnał, że trzeba kwestię e­-palenia uporządkować. Zaczęliśmy od konsultacji z Unią Metropolitalną, żeby działania dotyczące komunikacji były jednolite. Zakaz palenia e­-papierosów obowiązuje nie tylko w Gdańsku, ale też w Gdyni i Wejherowie.

- Palić nie wolno, chcemy żeby ten komunikat dotarł do wszystkich pasażerów ? mówi Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM w Gdańsku. ? Dlatego przed nami akcja promocyjno-edukacyjna. Forma i zakres materiałów informacyjnych, czy to będą ulotki, plakaty, może jeszcze inne formy - wszystkie te kwestie ustalimy na forum Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej.

Palić nie wolno, ale jak to egzekwować?

- Każdy pasażer może powiadomić kierowcę o e­-papierosie palonym w pojeździe, może sam zadzwonić na straż czy policję ? dodaje Zomkowski. ? Interweniować może oczywiście kierowca, połączyć się z centralą ruchu, dyspozytorem, który przyjedzie na interwencję. Kierujący pojazdem może też wyprosić z pojazdu pasażera palącego e­papierosa, w przypadku awantur służby mundurowe mogą nałożyć wysoki mandat osobie zakłócającej porządek publiczny.

- Elektroniczny papieros powstał jako alternatywa dla wieloletnich palaczy, którzy nie są w stanie rzucić palenia ? mówi dr nauk medycznych Łukasz Balwicki z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed. ? E­-papieros w przypadku osób uzależnionych od nikotyny jest po prostu mniej szkodliwy. Tymczasem sięgnęli po niego młodzi ludzie lub ludzie którzy wcześniej nie palili, a palenie zaczęli właśnie od e-papierosa. Stał się on gadżetem, absurdalną modą, a przecież to nadal jest nikotyna, tylko inaczej podana.

Zdaniem Balickiego działania Rady Miasta to jasny sygnał, że Gdańsk nie chce papierosów w przestrzeni publicznej.

- To też bardzo potrzebny społecznie przekaz, że e-­palenie nie jest bezpieczne ? dodaje Balwicki. ? Ludzie uważają, że jeśli coś jest dozwolone, to znaczy że to nie szkodzi. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia już od dawna rekomenduje wycofanie e­papierosów z przestrzeni publicznej.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
ZKM Gdańsk
e-papieros
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....