Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Francuski sąd nałożył grzywnę na Ubera

infotrans
10.06.2016 07:25
0 Komentarzy

Francuskisąd skazał firmę Uber na 800 tys. euro grzywny za prowadzenie nielegalnychoperacji taksówkowych. Dwaj wysokiej rangi menedżerowie Ubera, Thibaud Simphali Pierre-Dimitri Gore-Coty, mają zapłacić kolejne 20 i 30 tys. euro – podała wczwartek agencja AFP.

Sąd nieprzychylił się do wniosków prokuratora, który zabiegał o całkowity zakazdziałalności Ubera we Francji, a także o grzywnę wysokości 1,5 mln euro. Firmaogłosiła jeszcze tego samego dnia, że wniesie apelację.

Oskarżeniadotyczyły usługi UberPop, którą francuskie władze nakazały rok temu zawiesić zewzględu na protesty taksówkarzy i związkowców. Pozwalała ona kojarzyć pasażerówz kierowcami poprzez odpowiednie aplikacje na smartfony.
Simphalowi, głównemu menedżerowi Ubera na Francję, i Gore-Cotyemu, szefowifirmy na Europę Zachodnią, groziły kary do pięciu lat pozbawienia wolności i300 tys. euro grzywny. Oskarżono ich o naruszanie prawa dotyczącego prywatnościi oszustwa handlowe.
Według zeszłorocznych szacunków Ubera z aplikacji UberPOP korzystało we Francjiok. 400 tys. użytkowników. Ich kierowcy – jak podkreślały władze w Paryżu – niepłacili podatków, nie przechodzili niezbędnych szkoleń i nie podlegajązawodowemu ubezpieczeniu.
Reuters zwraca uwagę, że po raz pierwszy wysokiej rangi menedżerowie Ubera,który jest jednym z najbardziej wartościowych start-upów świata, stanęli przedsądem, choć firma wdała się już w wiele sporów prawnych. Start-up, założony w2009 roku w USA, działa już w 60 krajach. Jego usługi zostały sądownie zdelegalizowanewe Włoszech, Hiszpanii i Niemczech. W Belgii i Holandii Uber wniósł apelacje odpodobnych wyroków. Arabia Saudyjska kupiła tymczasem udziały w Uberze za 3,5miliarda dol.
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska wezwała kraje unijne, by przyjaźniej traktowałyusługi tzw. ekonomii dzielenia się, jak Uber czy Airbnb. Zakazywanie takichusług powinno być tylko ostatecznością – oceniła Komisja.

Komentarze