TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2017 [WYWIAD]
TransInfo.pl - Opublikowano: 28.08.2017 10:36:38
Nadchodzi Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2017 [WYWIAD]

O tym, kto jest krajowym koordynatorem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) w Polsce i jakie są plany na tegoroczną edycję, rozmawialiśmy z Szymonem Huptysiem, rzecznikiem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

TransInfo.pl: Kto jest krajowym koordynatorem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) w Polsce i jakie są jego zadania?

Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa: Od ubiegłego roku ETZT na poziomie krajowym koordynują wspólnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) i Ministerstwo Środowiska (MŚ). W tym roku MIB zwiększyło zaangażowanie w prace koordynacyjne, dlatego też jako Krajowy Koordynator został wyznaczony pracownik tego resortu. Do jego zadań należy współpraca z europejskim sekretariatem kampanii, propagowanie idei ETZT wśród polskich miast, szerzenie dobrych praktyk i wsparcie miast w procesie rejestracji. Wszystkie materiały dot. organizacji kampanii dostępne są w języku polskim.

TransInfo.pl: Czy w tym roku odbędą się jakieś centralne wystąpienia w zakresie ETZT czy EDBS? Czy przewidziana jest konferencja prasowa w Ministerstwie czy też ogólnopolska akcja propagująca to wydarzenie?

Szymon Huptyś: Idea ETZT jest propagowana za pomocą dostępnych narzędzi – informacje na ten temat pojawiają się na stronie internetowej MIB www.mib.gov.pl, www.etzt.pl, a także profilu FB https://www.facebook.com/zrownowazonytransport/. W związku z tym, że organizatorami kampanii są władze lokalne, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz minister środowiska Jan Szyszko wystosowali wspólny list do miast i gmin, zachęcający do organizacji kampanii lokalnych i rejestracji miast na stronie www.mobilityweek.eu.

W tym roku podjęto także współpracę z urzędami marszałkowskimi, mającą na celu propagowanie wiedzy wśród władz lokalnych o organizacji kampanii. Organizowane są spotkania w stolicach województw, podczas których samorządy są informowane o ETZT. Ponadto niektóre urzędy publikują informacje dot. ETZT na swoich stronach internetowych.

W organizację wydarzeń i promocję ETZT włączą się także, jak co roku, spółki oraz przewoźnicy kolejowi.

Szczegółowy plan wydarzeń na dni 16-22 września cały czas jest uzupełniany. Należy tutaj wyróżnić konferencję "Autonomiczna przyszłość transportu" Instytutu Transportu Samochodowego, której patronuje MIB (więcej informacji: https://www.avpoland.com/).

Zachęcamy do śledzenia strony www.mib.gov.pl oraz www.etzt.pl, gdzie znajdują się aktualne informacje na temat wszystkich wydarzeń. Ponadto, na stronie www.mobilityweek.eu można na bieżąco śledzić zarejestrowane przez polskie podmioty wydarzenia.

TransInfo.pl: Jak w tym roku wygląda liczba polskich miast organizujących swoje obchody na tle 2016 roku? Czy mamy tutaj wzrost / spadek ich liczby? Czy zmienia się też charakter przeprowadzanych imprez?

Szymon Huptyś: W 2016 r. zarejestrowało się więcej miast niż w latach 2014 i 2015. W tym roku mamy nadzieję na znacznie większą frekwencję – o dokładnej liczbie będziemy mogli mówić po zakończeniu tygodnia, gdyż rejestracja cały czas trwa.

TransInfo.pl: Tegoroczne hasło w tłumaczeniu na j. polski brzmi “Dzielmy się mobilnością". Jak to rozumieć?

Szymon Huptyś: Tematem tegorocznej kampanii jest "Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna", a hasłem "Dzielmy się mobilnością". Zgodnie z Wytycznymi Tematycznymi, wydanymi przez KE, promują one rozwiązania z zakresu mobilności współdzielonej oraz podkreślają korzyści płynące z czystszych form transportu. Inteligentne technologie transportu mogą również ułatwiać wspólne korzystanie ze środków transportu. Mieszkańców zachęca się do poruszania się po mieście oraz do podróżowania między miastami, gminami i terenami podmiejskimi z wykorzystaniem dostępnych opcji mobilności współdzielonej.

TransInfo.pl: Nieodłącznym elementem ETZT są przyznawane później nagrody. Tutaj Polska wypada dość słabo. Jak to zmienić?

Szymon Huptyś: Udział miast w ETZT w skali ogólnoświatowej systematycznie rośnie, zatem wzrasta także konkurencja. W zeszłym roku w kampanii wzięło udział 2426 miast, a o nagrodę aplikowało 63 z 23 państw, w tym 3 podmioty z Polski. Od 2002 r. żadne polskie miasto nie zostało laureatem Europejskiej Nagrody ETZT. Warto jednak podkreślić, że w ubiegłym roku Białystok znalazło się na tzw. short list 10 najlepszych kampanii.

Realizując kampanię skupiamy się na systematycznym zwiększaniu świadomości i udziału polskich samorządów w ETZT, a także na efektach kampanii. Pamiętajmy, że celem kampanii jest promocja transportu publicznego i każde działanie, które zwiększa świadomość społeczną w tym zakresie trzeba traktować jako sukces. Wiele polskich miast w zakresie promowania zrównoważonej mobilności miejskiej jest w ścisłej czołówce światowej i należy im się za to uznanie.

MIB stara się zapewnić jak najwyższy udział polskich miast i gmin w ETZT, tak aby kampania odniosła sukces. Zabiegamy także o rejestrację wydarzeń na stronie www.mobilityweek.eu, co jest warunkiem koniecznym starania się o nagrodę. Mamy nadzieję, że zwiększona liczba rejestracji w tym roku przełoży się także na większą liczbę aplikacji z Polski i ich wysoką pozycję w rankingu. W naszej ocenie kampanie ETZT organizowane przez polskie miasta zasługują na dalszą promocję. Wierzymy, że niezależne jury doceni wysiłki polskich miast w promowaniu zrównoważonego transportu.

MIB stara się także promować wśród miast dobre praktyki – w ramach wspomnianych spotkań w Urzędach Marszałkowskich prezentowane są przykłady interesujących wydarzeń, które mogą zorganizować także mniejsze miejscowości. Uczestnicy mają również okazję do wymiany pomysłów i doświadczeń. Planujemy ponadto organizację konferencji podsumowującej ETZT, skierowanej do lokalnych organizatorów kampanii, by pomnażać pomysły. Przed nami nie tylko kampania 2017, ale także kolejne lata i mamy nadzieję, że każdy kolejny rok będzie lepszy pod poprzedniego.

TransInfo.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ETZT
EDBS
MIB
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....