TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2017 [WYWIAD]
TransInfo.pl - Opublikowano: 28.08.2017 10:36:38
Nadchodzi Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2017 [WYWIAD]

O tym, kto jest krajowym koordynatorem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) w Polsce i jakie są plany na tegoroczną edycję, rozmawialiśmy z Szymonem Huptysiem, rzecznikiem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

TransInfo.pl: Kto jest krajowym koordynatorem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) w Polsce i jakie są jego zadania?

Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa: Od ubiegłego roku ETZT na poziomie krajowym koordynują wspólnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) i Ministerstwo Środowiska (MŚ). W tym roku MIB zwiększyło zaangażowanie w prace koordynacyjne, dlatego też jako Krajowy Koordynator został wyznaczony pracownik tego resortu. Do jego zadań należy współpraca z europejskim sekretariatem kampanii, propagowanie idei ETZT wśród polskich miast, szerzenie dobrych praktyk i wsparcie miast w procesie rejestracji. Wszystkie materiały dot. organizacji kampanii dostępne są w języku polskim.

TransInfo.pl: Czy w tym roku odbędą się jakieś centralne wystąpienia w zakresie ETZT czy EDBS? Czy przewidziana jest konferencja prasowa w Ministerstwie czy też ogólnopolska akcja propagująca to wydarzenie?

Szymon Huptyś: Idea ETZT jest propagowana za pomocą dostępnych narzędzi – informacje na ten temat pojawiają się na stronie internetowej MIB www.mib.gov.pl, www.etzt.pl, a także profilu FB https://www.facebook.com/zrownowazonytransport/. W związku z tym, że organizatorami kampanii są władze lokalne, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz minister środowiska Jan Szyszko wystosowali wspólny list do miast i gmin, zachęcający do organizacji kampanii lokalnych i rejestracji miast na stronie www.mobilityweek.eu.

W tym roku podjęto także współpracę z urzędami marszałkowskimi, mającą na celu propagowanie wiedzy wśród władz lokalnych o organizacji kampanii. Organizowane są spotkania w stolicach województw, podczas których samorządy są informowane o ETZT. Ponadto niektóre urzędy publikują informacje dot. ETZT na swoich stronach internetowych.

W organizację wydarzeń i promocję ETZT włączą się także, jak co roku, spółki oraz przewoźnicy kolejowi.

Szczegółowy plan wydarzeń na dni 16-22 września cały czas jest uzupełniany. Należy tutaj wyróżnić konferencję "Autonomiczna przyszłość transportu" Instytutu Transportu Samochodowego, której patronuje MIB (więcej informacji: https://www.avpoland.com/).

Zachęcamy do śledzenia strony www.mib.gov.pl oraz www.etzt.pl, gdzie znajdują się aktualne informacje na temat wszystkich wydarzeń. Ponadto, na stronie www.mobilityweek.eu można na bieżąco śledzić zarejestrowane przez polskie podmioty wydarzenia.

TransInfo.pl: Jak w tym roku wygląda liczba polskich miast organizujących swoje obchody na tle 2016 roku? Czy mamy tutaj wzrost / spadek ich liczby? Czy zmienia się też charakter przeprowadzanych imprez?

Szymon Huptyś: W 2016 r. zarejestrowało się więcej miast niż w latach 2014 i 2015. W tym roku mamy nadzieję na znacznie większą frekwencję – o dokładnej liczbie będziemy mogli mówić po zakończeniu tygodnia, gdyż rejestracja cały czas trwa.

TransInfo.pl: Tegoroczne hasło w tłumaczeniu na j. polski brzmi “Dzielmy się mobilnością". Jak to rozumieć?

Szymon Huptyś: Tematem tegorocznej kampanii jest "Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna", a hasłem "Dzielmy się mobilnością". Zgodnie z Wytycznymi Tematycznymi, wydanymi przez KE, promują one rozwiązania z zakresu mobilności współdzielonej oraz podkreślają korzyści płynące z czystszych form transportu. Inteligentne technologie transportu mogą również ułatwiać wspólne korzystanie ze środków transportu. Mieszkańców zachęca się do poruszania się po mieście oraz do podróżowania między miastami, gminami i terenami podmiejskimi z wykorzystaniem dostępnych opcji mobilności współdzielonej.

TransInfo.pl: Nieodłącznym elementem ETZT są przyznawane później nagrody. Tutaj Polska wypada dość słabo. Jak to zmienić?

Szymon Huptyś: Udział miast w ETZT w skali ogólnoświatowej systematycznie rośnie, zatem wzrasta także konkurencja. W zeszłym roku w kampanii wzięło udział 2426 miast, a o nagrodę aplikowało 63 z 23 państw, w tym 3 podmioty z Polski. Od 2002 r. żadne polskie miasto nie zostało laureatem Europejskiej Nagrody ETZT. Warto jednak podkreślić, że w ubiegłym roku Białystok znalazło się na tzw. short list 10 najlepszych kampanii.

Realizując kampanię skupiamy się na systematycznym zwiększaniu świadomości i udziału polskich samorządów w ETZT, a także na efektach kampanii. Pamiętajmy, że celem kampanii jest promocja transportu publicznego i każde działanie, które zwiększa świadomość społeczną w tym zakresie trzeba traktować jako sukces. Wiele polskich miast w zakresie promowania zrównoważonej mobilności miejskiej jest w ścisłej czołówce światowej i należy im się za to uznanie.

MIB stara się zapewnić jak najwyższy udział polskich miast i gmin w ETZT, tak aby kampania odniosła sukces. Zabiegamy także o rejestrację wydarzeń na stronie www.mobilityweek.eu, co jest warunkiem koniecznym starania się o nagrodę. Mamy nadzieję, że zwiększona liczba rejestracji w tym roku przełoży się także na większą liczbę aplikacji z Polski i ich wysoką pozycję w rankingu. W naszej ocenie kampanie ETZT organizowane przez polskie miasta zasługują na dalszą promocję. Wierzymy, że niezależne jury doceni wysiłki polskich miast w promowaniu zrównoważonego transportu.

MIB stara się także promować wśród miast dobre praktyki – w ramach wspomnianych spotkań w Urzędach Marszałkowskich prezentowane są przykłady interesujących wydarzeń, które mogą zorganizować także mniejsze miejscowości. Uczestnicy mają również okazję do wymiany pomysłów i doświadczeń. Planujemy ponadto organizację konferencji podsumowującej ETZT, skierowanej do lokalnych organizatorów kampanii, by pomnażać pomysły. Przed nami nie tylko kampania 2017, ale także kolejne lata i mamy nadzieję, że każdy kolejny rok będzie lepszy pod poprzedniego.

TransInfo.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ETZT
EDBS
MIB

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....