TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ETZT: Dzień Kontrolera MPK-Łódź
MPK-ŁÓDŹ - Opublikowano: 17.09.2015 22:48:14
ETZT: Dzień Kontrolera MPK-Łódź

Od trzech lat, w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, pracownicy MPK-Łódź zatrudnieni w charakterze kontrolerów biletów obchodzą swoje święto ? Dzień Kontrolera. Jego celem jest przybliżanie zawodu kontrolera biletów oraz wyróżnianie najlepszych pracowników, którzy nie tylko osiągają dobre wyniki w pracy, ale również swoją postawą i zachowaniem przyczyniają się do zmiany wizerunku kontrolera biletów i MPK-Łódź.

Jego obchody składają się zawsze z dwóch głównych elementów ? z jednej strony z uroczystego spotkania dla kontrolerów w czasie którego dochodzi do podsumowania roku pracy oraz wręczania wyróżnień i podziękowań dla pracowników a z drugiej strony z działań mających przybliżyć pasażerom zawód kontrolera biletów oraz wykonujących go pracowników.

Wyróżnieni kontrolerzy

W tym roku po raz kolejny MPK ma przyjemność wskazać kilkunastu kontrolerów, którzy wyróżnili się swoją postawą oraz wynikami w pracy.

Przy typowaniu kandydatów do pochwał brana była oczywiście pod uwagę skuteczność, a więc liczba wystawionych mandatów, jednak tak naprawdę nie był to najistotniejszy argument, który decydował o wyróżnieniu.

Niezwykle istotne w tej pracy są predyspozycje oraz wysoka kultura osobista i empatia. Kontroler musi potrafić wykonać rzetelnie swoją pracę a jednocześnie ze zrozumieniem i wyczuciem traktować tych szczególnych pasażerów, którymi są dzieci i osoby starsze. Poza empatią i kulturą przewoźnik chce pochwalić dziś także rzetelność, uczciwość, wiedzę zawodową, chęć niesienia pomocy i gotowość do informowania pasażerów o tym, jak dotrzeć w określone miejsce ? czyli wszystko, co składa się na profesjonalizm kontrolera biletów. Bardzo istotne jest także właściwe reagowanie na sytuacje nietypowe, jakie zdarzają się w pojeździe - kiedy trzeba komuś udzielić pomocy lub w inny sposób interweniować. Refleks, odwaga, umiejętność udzielenia pierwszej pomocy - to kolejne cechy niezwykle cenne w tym zawodzie.

Na wyróżnionych kontrolerów nie wpłynęła żadna skarga, co więcej - zdarzały się pochwały od pasażerów - zarówno pisemne, jak i telefoniczne. Ponadto brano pod uwagę opinię ich bezpośrednich przełożonych, czyli dyspozytorów.

W tym roku wyróżniono 15 kontrolerów - 9 pań i 6 panów.

Kontrolerzy w MPK-Łódź

? MPK-Łódź zatrudnia 101 kontrolerów na zlecenie i 20 na etacie.

? Kontrolerzy dziennie przeprowadzają około 1500-1700 kontroli, a w miesiącu ponad 50 tysięcy. Norma wymagana przez ZDiT to 40 tys. kontroli.

? Kontrolerzy wystawiają średnio dziennie ok. 450 mandatów, a w miesiącu 12-13 tys.

? Około 20% mandatów zostaje opłaconych przez samych gapowiczów, bez konieczności ich windykowania. W stosunku do pozostałych pasażerów wszczynamy proces windykacyjny.

? Skuteczność ściągalności należności z tytułu nieopłaconych mandatów wynosi obecnie od 32 do 35 %.

? W roku 2014 dług gapowiczów w stosunku do MPK wynosił około 10 mln zł. Rekordzista gapowicz ma do zapłaty 15 mandatów.

? Miesięcznie wpływa od 3 do 7 skarg na kontrolerów biletów, z czego około 10% to skargi zawinione przez kontrolerów, 70% skarg jest nieuzasadnionych, a 20% pozostaje nierozstrzygniętych. Są to dane za 2014 rok.

? Średnio w miesiącu wpływa ok. 150 podań z prośbą o rozłożenie na raty długu wobec MPK.

Jak zostać kontrolerem?

Osoby chętne do pracy muszą najpierw złożyć CV. Wszelkie konkretne informacje na ten temat znaleźć można na stronie internetowej MPK. Osoby, które złożyły CV są zapraszane na rozmowy wstępne. Rozmowy kwalifikacyjne stanowią podstawę do dokonania wstępnej selekcji kandydatów. Osobom, które przeszły do dalszego etapu udostępniane są materiały szkoleniowe umożliwiające dobre przygotowanie do egzaminu w ZDiT. Przed oficjalnym egzaminem odbywają się spotkania w Sekcji Kontroli Biletowej. Dyspozytor omawia z kandydatami najważniejsze kwestie i zagadnienia.

Osoby, które pomyślnie zdały test na kontrolera w ZDiT, kierowane są na testy psychologiczne do Działu Szkoleń. Podczas wstępnych badań lekarskich przyszli kontrolerzy również muszą zaliczyć test psychologiczny, aby mogli zostać dopuszczeni do pracy.

Do pracy przygotowują kontrolerów dodatkowo warsztaty prowadzone przez psychologa zakładowego, gdzie ćwiczone są różne warianty sytuacyjne i możliwe rozwiązania.

MPK-ŁódźSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź
MPK Łódź
kontrolerzy biletów
ETZT
ETZT 2015

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....