TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ETZT 2018: Katowice na tydzień z buspasem
TransInfo.pl - Opublikowano: 15.09.2018 12:00:10
ETZT 2018: Katowice na tydzień z buspaem

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa Komisji Europejskiej. Kampania trwa od 16 do 22 września. W tym roku hasłem kampanii jest "multimodalność", a sloganem "Przesiadaj się i jedź!".

- W Katowicach stawiamy na budowanie transportu zrównoważonego – czyli takiego, który jest przyjazny dla pieszych, rowerzystów, kierowców i osób korzystających z komunikacji publicznej. Transport zrównoważony oznacza także dawanie mieszkańcom wyboru środka transportu, którym można komfortowo przemieszczać się po mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach aktualnie realizujemy wiele inwestycji w obszarze transportu o wartości ponad 700 milionów złotych. To budowa czterech centrów przesiadkowych i nowych dróg rowerowych, przebudowa dwóch węzłów drogowych drogi krajowej nr 81, rozwój sieci rowerów miejskich czy zakup nowych autobusów. Te wszystkie inwestycje są bardzo ważne i zmienią transportowe oblicze naszego miasta – natomiast równie ważne są działania na mniejsza skalę, które pozwalają zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej – dodaje prezydent Marcin Krupa.

Tygodniowy buspas

W ramach ETZT Urząd Miasta Katowice, przy współpracy z partnerami, przygotował szereg działań, których celem jest promowanie transportu publicznego. Jednym z takich projektów jest testowe uruchomienie buspasa dla autobusów jadących ul. Mikołowską w dół – na odcinku od ul. Poniatowskiego do skrzyżowania z ul. Słowackiego. Buspas będzie funkcjonował przez tydzień - od najbliższej niedzieli do soboty. Po zakończeniu testu urzędnicy przeanalizują efekty. Jeśli wypadną pomyślnie – buspas w tej części miasta będzie mógł zostać wdrożony na stałe.

Drugim testowanym rozwiązaniem będzie wdrożenie tzw. Woonerfu. - Ulica Teatralna w centrum Katowic na jeden dzień zmieni swój charakter i stanie się "Małą Strefą Kultury". Zmiana ma pokazać mieszkańcom, jak Teatralna mogłaby wyglądać, gdyby ograniczono w tym miejscu ruch i parkowanie samochodów – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta Katowice. uwaga - obszerną informację dot. stricte Woonerfu:

Uspokojenie ruchu wpływa m.in. na poprawę jakości przestrzeni miejskiej czy rozwój przedsiębiorczości lokalnej. Inne korzyści, jakie niesie ze sobą zrównoważona mobilność, to: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza czy zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

Dni Energii

W ramach tegorocznego ETZT szczególne znaczenie ma mobilność współdzielona, inaczej wspólne podróżowanie, poprzez np. tworzenie wypożyczalni rowerów lub innych pojazdów jak skutery czy samochody.

- Finał katowickiego ETZT w tym roku zbiega się z innym miejskim wydarzeniem - IV Dniami Energii. Warto przypomnieć, że te wszystkie działania wpisują się w nasze przygotowania do Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Katowicach w dniach w dniach od 3 do 14 grudnia 2018 r. – mówi Barbara Lampart, naczelnik wydziału kształtowania środowiska Urzędu Miasta Katowice.

Miasto Katowice zaplanowało dla mieszkańców szereg atrakcji związanych z różnymi środkami transportu.

16 września – inauguracja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu:

• Mała Strefa Kultury – ograniczenie ruchu i parkowania na ul. Teatralnej i udostępnienie tej przestrzeni dla mieszkańców. Wydarzenie to będzie stanowiło punkt wyjścia do konsultacji z mieszkańcami na temat możliwych zmian funkcji ulicy.

• Buspas na ul. Mikołowskiej

17 września

• Dedykowana linia tramwajowa COP24 we wrześniu będzie jeździła trasą Katowice Plac Wolności – Koszutka Słoneczna Pętla.

Rozkład tej linii umieszczony na stronie KZK GOP obowiązuje od 16.09.2018 r. do 22.09.2018 r. w godzinach 10.00-18.00

Linia będzie oznaczona logo Katowic i logo COP24. W środku będzie osoba zapraszająca na wydarzenia odbywające się w Dobrym Klimacie – pawilonie edukacyjnym na Rynku.

18 września

• W pawilonie edukacyjnym "Dobry Klimat" odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport.

19 września

• Na ten dzień zaplanowano w pawilonie edukacyjnym "Dobry Klimat" zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej (w godz. 10.00-12.00). Zajęcia te zostaną poprowadzone przez funkcjonariuszki Straży Miejskiej z Zespołu Prewencji i Profilaktyki Społecznej. Jedną z atrakcji zajęć będzie zestaw do Programu Edukacji Komunikacyjnej "Autochodzik". Jest to dostosowane do wzrostu dzieci miasteczko ruchu drogowego zbudowane w taki sposób, że dzieci mogą wcielić się w role zarówno kierowców, jak i pieszych. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w zajęciach najmłodsi poznają zasady ruchu drogowego, co wpływa na poprawę ich bezpieczeństwa na drogach.

20 września

• Akcja Bezpieczny Pieszy – event i kampania "Zapuść żurawia":

Akcja Bezpieczny Pieszy jest organizowana przez Wojewódzką Komendę Policji w Katowicach. Celem akcji jest zwiększenie świadomości wśród pieszych i kierowców o skali zagrożeń, jakie czyhają na nich na drodze. Ambasadorem akcji są bracia Golec.

Na 20 września zaplanowane jest wydarzenie poprzedzające akcję, którego organizatorami są Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach, KZK GOP, Tramwaje Śląskie oraz Miasto Katowice. Kampania społeczna "Zapuść żurawia" przyjęła nietypową formę. Działania obejmą branding tramwaju, event na Rynku w Katowicach oraz wewnątrz tramwaju z elementami flashmob, a także promocję na w mediach społecznościowych i na nośnikach miejskich.

Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach zorganizuje Akademię Bezpiecznego Malucha, w ramach której dzieci pod opieką animatorów poznają – w formie zabawy - zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Podczas eventu w obrandowanym tramwaju odbędzie się flashmob, z udziałem przebranych animatorów, którzy będą wręczać pasażerom odblaski. Gościem specjalnym wydarzenia będą bracia Golec, którzy wezmą udział we flashmob, wykonując swoje najpopularniejsze utwory. Śpiewając, wysiądą z tramwaju na Rynku, by zaskoczyć zgromadzonych na evencie uczestników.

• W pawilonie edukacyjnym "Dobry Klimat" odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport. A po lekcjach wszyscy będą mogli zapoznać się z alternatywnym środkiem transportu, jakim są kolobeżki – hulajnogi na pompowanych kołach. Dla uczestników przewidziano pokazy kolobeżek ciągniętych przez psy, animacje oraz możliwość skorzystania i przejażdżki na kolobeżce.

21 września

• - Piątek 21 września to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i nowinek technologicznych. Dzięki GreenGo Sp. z o.o., ING Bank Śląski S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. na Rynku w Katowicach będzie można zobaczyć wystawę elektrycznych samochodów i skuterów. Oprócz pokazu samochodów elektrycznych, goście będą mogli porozmawiać z ekspertami zajmującymi się popularyzowaniem elektromobilnego transportu, a także zapoznać się z najważniejszymi korzyściami płynącymi z użytkowania tych bezemisyjnych środków transportu. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy nie tylko fanów motoryzacji, ale także zainteresowanych zapoznaniem się z usługą współdzielenia elektrycznych samochodów w ramach marki GreenGoTM oraz wynajmu na minuty.

• W piątek również odbędą się w pawilonie edukacyjnym "Dobry Klimat" lekcje komunikacyjne skierowane do uczniów katowickich szkół podstawowych.

• 21 września jest ponadto EUROPEJSKIM DNIEM BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH. W ramach tego wydarzenia Straż Miejska i Komenda Miejska Policji w Katowicach będą prowadzili w obrębie dróg wspólne działania profilaktyczne mające na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego zagrożenia płynące z nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

22 września

• Dzień Bez Samochodu – podczas tego dnia szczególnie mocno zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów na rzecz korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerów. Kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego.

• Dodatkowo z propozycją aktywnego spędzenia Dnia Bez Samochodu wyszła firma NextBike oferując w ramach systemu City By Bike, że zamiast pierwszych 15 minut – darmowa będzie cała godzina.

• Częściowo dla ruchu zostanie zamknięta ul. Mickiewicza, gdzie odbędzie się finał ETZT podczas IV Dni Energii: miasteczko rowerowe, działania dotyczące niskoemisyjnego transportu miejskiego, prezentacja samochodów elektrycznych, a także możliwość zapoznania się z zasadami car-sharingu (wraz z możliwością uzyskania vouchera na próbne skorzystanie z tej usługi)

http://www.katowice.eu/PublishingImages/Lists/Aktualnosci/AllItems/mapa_buspas.jpgSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
ETZT
Katowice

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....