TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ETZT 2018: Gdynia i Escape Room w trolejbusie
TransInfo.pl - Opublikowano: 11.09.2018 12:00:19
ETZT 2018: Gdynia i Escape Room w trolejbusie

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zwany też Tygodniem Mobilności, obchodzony w dniach 16-22 września, to największa ogólnoeuropejska inicjatywa poświęcona zrównoważonemu transportowi miejskiemu, organizowana pod przewodnictwem Komisji Europejskiej. W tych dniach, europejskie miasta łączą się w działaniach na rzecz jakości życia w mieście, bezpieczeństwa mieszkańców w ruchu drogowym oraz ochrony środowiska.

- Gdynia i tym razem włącza się do tej inicjatywy. W ciągu siedmiu dni będzie wiele okazji, by aktywnie wziąć udział w obchodach tego tygodnia. Nie ma tu żadnych ograniczeń, wystarczy wybrać to, co nas interesuje najbardziej. Zachęcamy, by przesiąść się z samochodu na rower, spróbować, jak można coś przewieźć lub dowieźć dzieci do przedszkola rowerami towarowymi. Zapraszamy na ulicę Starowiejską, gdzie na siedem dni wprowadzamy ograniczone parkowanie. Na fragmencie tej ulicy - od ul. 3 Maja do ul. Mściwoja będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju. Zapraszamy mieszkańców do miłego spędzenia czasu w środku miasta. Będzie tam kiermasz, ogródki gastronomiczne, turniej ping-ponga. Jest to działanie związane z udziałem Gdyni w Tygodniu Mobilności. Decyzja co do ostatecznej organizacji ruchu na ulicy Starowiejskiej jeszcze nie zapadła. Chcę podziękować przedsiębiorcom ze Starowiejskiej za wzięcie udziału w tym tygodniowym wydarzeniu. 22 września, w Dniu Bez Samochodu warto zostawić auto i przybyć na festyn na Molo Południowym, na który dowiezie nas trolejbus linii 21 - mówi Katarzyna Gruszecka – Spychała, wiceprezydent Gdyni.

W 2017 roku aż 2500 samorządów włączyło się w działania pod szyldem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Zmienia się myślenie Europejczyków o życiu w mieście. Organizatorzy zachęcają do wypróbowania wielu różnych sposobów przemieszczania się z punktu A do B oraz do zastanowienia się nad tym, który środek transportu najbardziej pasuje do konkretnej podróży. A może da się pojechać na rowerze na siłownię, pociągiem do pracy lub wybrać się pieszo na zakupy? Przyjmując koncepcję intermodalności i wykorzystując w czasie naszych podróży zrównoważone środki transportu, nie tylko pozytywnie wpływamy na środowisko, ale może się okazać, że ale może się okazać, że jesteśmy bardziej wysportowani i szczęśliwsi i to bez dodatkowych wydatków!

Gdyńskie dokonania

W Gdyni nie jest trudno zadbać o środowisko. Wystarczy przesiąść się z auta na przykład do trolejbusu. Ponad 1/3 wszystkich pojazdów ZKM to trolejbusy, czyli pojazdy całkowicie bezemisyjne. Dzięki nowym bateriom mogą pokonywać trasy, na których nie ma sieci trakcyjnej i to nawet do 30 km. Już w październiku tego roku na trasy wyjadą zupełnie nowe pojazdy - trolejbusy przegubowe. Wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. System zarządzania ruchem TRISTAR pomaga kierowcom transportu publicznego, gdyż na najbardziej zatłoczonych arteriach daje on pierwszeństwo pojazdom ZKM. Pozwala on także na regulowanie czasu światła zielonego dla pieszych, tak by piesze poruszanie się po mieście nie wymagało długiego oczekiwania przed przejściem. W Tygodniu Mobilności przetestowanych zostanie kilka skrzyżowań właśnie pod tym kątem. Od maja funkcjonuje w śródmieściu 11 specjalnych miejsc parkingowych dla samochodów dostawczych i za chwilę dojdzie kolejnych 20. Ułatwia to poruszanie się pieszym, którym przysłowiowe dostawczaki nierzadko zastawiały chodnik. Odbędą się warsztaty dla seniorów z poruszania się po mieście rowerem. Przy Szkole Podstawowej nr 45 na Dąbrowie w porozumieniu z rodzicami ograniczony zostanie ruch samochodów, będą rozdawane "śniadania autobusowe", część ulicy Starowiejskiej zmieni swój charakter, a w Dniu Bez Samochodu zapraszamy na festyn na Molo Południowym. Wszystkich zainteresowanych tematyką zmian w przestrzeni miasta organizatorzy Mobilnego Tygodnia zapraszają do InfoBoksu, gdzie przez pięć dni eksperci z różnych dziedzin będą stawiać łatwe i trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Co się będzie działo?

• 22.09 - warsztaty dla mieszkańców, które bardzo pomagają wyobrazić sobie, jakie trudności ma osoba starsza i niepełnosprawna w poruszaniu się po mieście. Może wziąć w nich udział 25 osób. Zaproszenie na warsztaty pojawi się na FB/Mobilna Gdynia, a zgłoszenia na warsztaty będą zbierane drogą elektroniczną na adres:k.marszalkowska@zdiz.gdynia.pl, a.pawlowska@zdiz.gdynia.pl Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń 14 września 2018 r.

• Warsztaty dla pracowników ZDiZ oraz urzędników, których praca jest związana z procesem inwestycyjnym - na temat projektowania uniwersalnego. Oba warsztaty poprowadzi pan Marek Wysocki, ekspert Miasta Gdyni ds. dostępności.

• Hackathon - wymyśl rozwiązanie określonego problemu, związanego z projektowaniem uniwersalnym. Wydarzenie skierowane jest do programistów, projektantów grafiki, twórców interfejsów

• Dąbrowa, SP nr 45 - przez 5 dni szkolnych, od 17 do 22.09 - tymczasowe zamknięcie dla ruchu kołowego odcinka ulicy - od skrzyżowania ulicy Lubczykowej z ulicą Wiczlińską do skrzyżowania ulicy Lukrecjowej z ulicą Rdestową - w godzinach szczytu komunikacyjnego 7:00-8:00 oraz 15:00-16:00. Obecnie, duże natężenie ruchu kołowego, w szczególności w podanych godzinach, przyczynia się znacznie do zmniejszenia bezpieczeństwa dzieci w obszarze szkoły.

• Jesienna edycja programu "Odprowadzam sam"

• 17-21.09: Infobox, Spotkania z ekspertem przy kawie. Program spotkań:

1. Możesz mieć wpływ na przestrzeń Twojego miasta. Uwierz w to!

Prowadzący: Agata Lewandowska (Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni), 17.09, godz. 17:00-18:00.

2. Życie obok siebie, czyli jak zorganizować dostawy, by nie przeszkadzać mieszkańcom

Prowadzący: dr Daniel Kaszubowski (Politechnika Gdańska), 18.09, godz. 17:00-18:00.

3. Co oznacza mobilność miejska i czy chodzi tylko o zmniejszenie roli samochodu?

Prowadzący: dr hab. Adam Przybyłowski, prof. nadzw. UMG (Uniwersytet Morski w Gdyni),18.09, godz. 18:00-19:00.

4. Jak skłonić mieszkańców do korzystania z transportu zbiorowego? Prowadzący: prof. dr hab. Olgierd Wyszomirski (Uniwersytet Gdański, Zarząd Komunikacji Miejskiej), 19.09, godz. 18:00-19:00.

5. Jak uczynić miasto przyjazną przestrzenią dla ludzi? Prowadzący: dr inż. arch. Paulina Szewczyk (Biuro Planowania Przestrzennego w Gdyni),20.09, godz. 17:00-18:00.

6. Po co tworzy się model transportowy dla miasta i czemu on służy? Prowadzący: dr inż. Jacek Oskarbski (Politechnika Gdańska, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni), 20.09, godz. 18:00-19:00.

7. Czy zieleń może nas uratować? O roli, jaką odgrywają rośliny w miastach wobec rosnącego ruchu na drogach. Prowadzący: Beata Sągin (Biuro Ogrodnika Miasta Gdyni), 21.09, godz. 17:00-18:00.

8. Co to znaczy projektować dla wszystkich i czy to jest w ogóle możliwe? Prowadzący: dr hab. inż. arch. Marek Wysocki, prof. nadzw. PG Marek Wysocki (Politechnika Gdańska, ekspert ds. dostępności Miasta Gdyni), 21.09, godz. 18:00-19:00.

• 17-21.09 – warsztaty dla uczniów klas IV i V szkół podstawowych o tym, jak właściwie korzystać z komunikacji miejskiej - trwają ok. 2 h - ogólna wiedza dotycząca komunikacji miejskiej, kształtowanie umiejętności korzystania z rozkładów jazdy, bezpieczeństwo i kultura zachowania się w pojazdach i na przystankach. Interaktywna zabawa, w trakcie której treści merytoryczne przeplatane są takimi elementami jak rebusy, czy krzyżówki.

• 18.09 - Osoby wysiadające z pojazdów ZKM otrzymają poczęstunek w postaci śniadania – analogicznie jak w akcji "Do pracy jadę rowerem". Akcja będzie prowadzona na wybranych przystankach w śródmieściu Gdyni - ogółem rozdanych zostanie 940 śniadań.

• 17-21.09 - Indywidualne szkolenia teoretyczne i praktyczne dla mieszkańców Gdyni z zasad prawidłowego poruszania się rowerem w ruchu drogowym, współpraca z Centrum Aktywności Seniora

• 16-22.09 – ulica Starowiejska - Wprowadzony zostaje zakaz zatrzymywania się i postoju na fragmencie ulicy Starowiejskiej - od ul. 3 Maja do ul. Mściwoja. Pojazdy będą mogły przejeżdżać ten odcinek, ale nie będą mogły się tam zatrzymywać - mniejszy ruch. Atrakcje: ogródki gastronomiczne, wystawy, stoiska przedsiębiorców, turniej tenisa stołowego, konkursy. Klimat miejsca podkreślą specjalnie zaprojektowana mała architektura w postaci rybek.

• Specjalny trolejbus – linia 21, który będzie jeździł ulicą 10 Lutego na Skwer Kościuszki. Pilotażowy przystanek – skrzyżowanie ulicy Starowiejskiej z ulicą 3 Maja

• 18 kolejnych miejsc plus dwa dodatkowe miejsca przeznaczone dla dostaw (na życzenie przedsiębiorców) – projekt Freight TAILS. Obecnie funkcjonuje 11 miejsc, razem będzie ich 31.

• Priorytet dla pieszych na kilku wybranych skrzyżowaniach w Śródmieściu

• Udostępnienie gniazda 230V w określonych lokalizacjach (wyznaczonych i chronionych) w celu ładowania rowerów elektrycznych - pilotaż

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU – NIEDZIELA, 22.09

• 22.09 – każdy kierowca, posiadający dowód rejestracyjny, może tego dnia poruszać się za darmo wszystkimi autobusami i trolejbusami ZKM

• 22.09 - Festyn z okazji Dnia Bez Samochodu, na alei Jana Pawła II i Molo Południowym. Festyn odbywa się w godz. 11:00 – 16:00. Między innymi:

Zakończenie konkursu "Do pracy jadę rowerem"

Strefa relaksu

Tor z barierami dla os. niepełnosprawnych

Ekspozycja samochodów i skuterów elektrycznych

Warsztaty z robienia biżuterii recyclingowej

Miasteczko nauki HoloFun – zrób własny hologram

Tort Urodzinowy – 75 lat trolejbusów w Gdyni

Escape Room w trolejbusie

Rowery towarowe

Dalsze szczegóły TUTAJSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
ETZT
Gdynia
  • Paweł Pasternak – 11.09.2018

    Szkoda że PR Gdynia są w ogonie transportu w Polsce.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....