TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ETZT 2015: Trójmiasto
TransInfo.pl - Opublikowano: 16.09.2015 13:16:22
Autobus ZKM w Gdańsku na linii 101 przy Dworcu Głównym w Gdańsku

Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej zaprasza do skorzystania w dniu 19 września z bezpłatnej historycznej linii 101 na trasie Gdańsk ? Gdynia, która będzie obsługiwana sześcioma autobusami przegubowymi: trzema z ZKM w Gdańsku i trzema z PKM w Gdyni oraz w dniu 20 września z bezpłatnej linii 004 w Gdyni na trasie Dworzec Morski ? Muzeum Emigracji ? Polanka Redłowska.

Linia 101, która do 1954 r. posiadała oznaczenie literowe ?A?, została otwarta zaraz po zakończeniu wojny i połączyła Gdynię z Gdańskiem. Od Dworca PKP autobusy kursowały ulicami: w Gdyni ? Dworcową, Starowiejską, Świętojańską, Gdańską (późn. al. Zwycięstwa), w Sopocie ? 20 października (późn. al. Niepodległości), w Gdańsku ? al. Grunwaldzką, al. Rokossowskiego (późn. al. Zwycięstwa), Błędnikiem, Podwalem Grodzkim, Kalinowskiego (późn. Targiem Rakowym), Okopową, do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (dziś Urząd Wojewódzki). Pod koniec lat 40., za przejazd całego odcinka z Gdańska do Gdyni trzeba było zapłacić 120 zł, z Gdańska lub Gdyni do Sopotu ? 70 zł, a z Gdyni do Orłowa ? 40 zł.

Do czasu uruchomienia pociągów elektrycznych w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego stulecia, linia ta traktowana była priorytetowo ? wyjeżdżały na nią zawsze najnowsze autobusy, a jej częstotliwość wynosiła nawet 8 minut. W latach 50. i 60. pojazdy linii 101 kursowały również co pół godziny w noc sylwestrową, umożliwiając mieszkańcom dogodny powrót z balów. 13 grudnia 1981 r. w związku z wprowadzeniem stanu wojennego zawieszono linię 101, która i tak kursowała już z ograniczoną do 26 minut częstotliwością. 22 lipca 1986 r. linia 101 ponownie odrodziła się jako linia ?A? i obsługiwana była przez Zakład Autobusowy WPK w Gdańsku. W 1990 r., przez kilka miesięcy, do momentu jej likwidacji pod koniec sierpnia, przewozy na linii ?A? świadczyło MPK w Gdyni.

Bezpłatna, historyczna linia 004 obsługiwana przez pojazdy zabytkowe: Jelcz 043 z ZKM w Gdańsku i Ikarus 280 (kultowyikarus.pl) - niedziela, 20 września. Autobusy kursować będą na trasie: Dworzec Morski - Muzeum Emigracji - Polska - Wiśniewskiego - Plac Konstytucji - Dworcowa - Starowiejska - Świętojańska - Piłsudskiego - Prusa - Ejsmonda - Polanka Redłowska - Ejsmonda - Prusa - Piłsudskiego - Świętojańska - Jana z Kolna - Wiśniewskiego - Polska - Dworzec Morski - Muzeum Emigracji. Linia funkcjonować będzie w godz. 9.35-17.25. Szczegółowy rozkład jazdy - TUTAJ.

Tradycyjnie w Dniu bez Samochodu, przypadającym 22 września, każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, skorzystać będzie mógł z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami, trolejbusami i pociągami SKM (pomiędzy stacjami Luzino i Cieplewo). Warto podkreślić, że promocja ta, po raz pierwszy, obejmie również Pomorską Kolej Metropolitalną.

Z przeprowadzonych przez nas szacunków wynika, że w ubiegłym roku w Dzień bez Samochodu z możliwości bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i pociągami SKM na podstawie dowodu rejestracyjnego skorzystało prawie 1800 mieszkańców naszej metropolii. Oznacza to, że w ten dzień aż tyle samochodów pozostało na parkingach i w garażach.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ETZT
DBS
Trójmiasto

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....