TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

E-dowód już działa. Ponad 10 tys. wniosków
TransInfo.pl - Opublikowano: 05.03.2019 11:30:20
E-dowód już działa. Ponad 10 tys. wniosków

-"System obsługujący wydawanie nowych e-dowodów działa sprawnie, w gminach nie ma problemów z rejestracją wniosków" - zapewnił w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Podczas konferencji prasowej w związku z uruchomieniem systemu do obsługi nowych e-dowodów, minister cyfryzacji zapewnił, że wszystko przebiegło sprawnie i bez zakłóceń.

-"Historia e-dowodu jest długa, bo prawie 11 lat. W ciągu mniej więcej 12 miesięcy, od kiedy za ten projekt odpowiadam udało nam się ten proces doprowadzić do tego momentu kiedy możemy powiedzieć, że wbrew wszystkim obawom, że system się zawali, że powtórzone zostaną scenariusze z innych wdrożeń systemów, system działa sprawnie" - powiedział Zagórski.

Minister zaznaczył, że proces wdrażania i przełączania systemów był bardzo skomplikowany i trwał kilkadziesiąt godzin. Pracowało przy nim ok. 100 osób w COI i Centrum Personalizacji Danych PWPW. "Chciałbym tym wszystkim osobom podziękować za ich sprawną pracę" - podkreślił szef MC.

Zagórski poinformował też, że w poniedziałek do godz. 13 złożono ok. 11 tys. wniosków o wydanie nowego dowodu z warstwą elektroniczną, z tego ok. 1,5 tys. wniosków złożono online. Minister zwrócił uwagę, że dotychczasowa średnia dla tej usługi wynosiła ok. 250 wniosków. "Tak więc jest bardzo duże zainteresowanie i to zainteresowanie nie powoduje jakiegoś paraliżu systemów, nie mamy żadnej informacji, żeby w gminach były problemy z rejestracja wniosków. I żeby była jakiekolwiek problemy z wydajnością systemu obsługującego wydawanie dowodów osobistych" - zapewnił minister.

Dodał, że dotychczas, w starym systemie, dziennie wydawano ok. 8 tys. dowodów.

Szef MC poinformował też, że ci, którzy złożyli wnioski, w ciągu kilku lub kilkunastu dni powinni otrzymać swoje dowody z warstwą elektroniczną.

 E-dowód z warstwą elektroniczną.

Zewnętrznie e-dowód wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione.

Tym, co sprawia, że dowody wydawane po 4 marca staną się "e-dowodami" jest warstwa elektroniczna, czyli wbudowany, niewidoczny z zewnątrz chip. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza to, że wystarczy położyć go na czytniku.


Nie zmieniają się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami. Czyli:

  • e-dowód umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej (profil osobisty)

  • elektroniczne podpisywanie dokumentów (dzięki podpisowi osobistemu).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontroler

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....