TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Dyskusje o ustawie metropolitalnej [FILM]
UM WARSZAWA Tomasz Demiańczuk, TL, TransInfo - Opublikowano: 04.04.2017 13:29:00
Samorządowcy i eksperci dyskutowali o ustawie metropolitalnej

W piątek, 31 marca, samorządowcy i eksperci rozmawiali na temat projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zdaniem stolicy Mazowsza do prac należy zaprosić ekspertów i procedować w takim trybie, jak miało to miejsce przy ustawie "śląskiej".

Projekt szykowany przez posłów i posłanki PiSu zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego. Objęłaby ona wówczas - oprócz samej stolicy - ponad 30 innych gmin, w tym m.in.: Grodzisk Mazowiecki, Izabelin, Jabłonną, Józefów, Karczew, Konstancin-Jeziorną, Legionowo, Łomianki, Marki, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock czy Ożarów Mazowiecki.
? Większość z nas ma fundamentalne zarzuty do tej ustawy. Tworząc ją nikt nie pytał, jak wygląda teraz współpraca między naszymi gminami. Chcemy pracować wspólnie z ekspertami i być traktowani na równi z samorządami Śląska, którym zaproponowano prace w trybie rządowym i z którymi przez rok debatowano nad optymalnym dla nich rozwiązaniem ? mówił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. ? To jest dobry moment, aby poważnie dyskutować o metropolii. Musimy zadbać o to, aby mieszkańcy uczestniczyli w tym procesie ? podkreślała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. ? My cały czas nic nie wiemy. Zadajemy pytania i nie dostajemy na nie odpowiedzi. Mieszkańcy Wołomina pytają się nas, a my nie mamy dla nich konkretnych odpowiedzi. Stanowczo żądamy wycofania tego projektu ? mówiła Elżbieta Radwan, burmistrzyni Wołomina. ? Od lat współpracujemy z Warszawą. Teraz dostaliśmy projekt ustawy, który jest oderwany całkowicie od woli mieszkańców. Chcemy, aby to się działo na zasadzie dobrowolności ? podkreślał Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego.

Mimo że zaproszenie zostało skierowane również do Jacka Sasina ? posła wnioskodawcy projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy ? nie przybył on na debatę.

Pozorowane konsultacje ustawy metropolitalnej

"Konsultacje społeczne" poselskiego projektu ustawy o metropolii warszawskiej są nierzetelne, prowadzone w sposób nieprofesjonalny i pozbawiony dialogu z mieszkańcami i samorządowcami. Zgodnie z zapowiedziami konsultacje ustawy metropolitalnej potrwają tylko do 14 kwietnia (we wstępnych deklaracjach miały trwać prawie dwa miesiące). Eksperci alarmują: aby konsultacje były wiarygodnym i miarodajnym narzędziem powinny umożliwiać wypowiedzenie się w różny sposób. Mieszkańcy nie mogą być jedynie biernymi odbiorcami konsultacji i ich efektów. Powinni mieć możliwość wypowiedzenia się na przykład na spotkaniu z pomysłodawcami zmiany.

Metropolia już działa?

Zgodnie z danymi za ostatnie 10 lat opublikowanymi przez UE Warszawa wraz z całą metropolią była najszybciej rozwijającym się regionem Europy. W ostatniej dekadzie, gdy w Pradze odnotowano wzrost na poziomie 12%, w Budapeszcie - 18%, Warszawa osiągnęła 57%.

W 2014 r. Warszawa razem z 39 gminami zawarła porozumienie o współpracy metropolitalnej, które dzisiaj jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym naszych lokalnych wspólnot: m.in. inwestycje w parkingi P+R (60 mln zł ze środków unijnych na 27 parkingów), trasy rowerowe (ponad 300 km DDR za 240 mln zł ze środków UE) czy wspólną promocję gospodarczą firm. W 2007 r. wprowadzono "Wspólny Bilet". Dziś w systemie transportu metropolitalnego są 33 gminy. Ze wspólnego metropolitalnego transportu korzysta coraz więcej pasażerów ? na przestrzeni ostatnich kilku lat jest to wzrost o 20%. W ramach współpracy z okolicznymi gminami w zakresie wspólnego systemu komunikacyjnego od 1 VI wprowadzone zostaną udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej: tańsze bilety dla podróżujących w 1. i 2. strefie, bilety grupowe dla uczniów oraz 3-dn. dla turystów.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
metropolia
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....