TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Dyskusje o ustawie metropolitalnej [FILM]
UM WARSZAWA Tomasz Demiańczuk, TL, TransInfo - Opublikowano: 04.04.2017 13:29:00
Samorządowcy i eksperci dyskutowali o ustawie metropolitalnej

W piątek, 31 marca, samorządowcy i eksperci rozmawiali na temat projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Zdaniem stolicy Mazowsza do prac należy zaprosić ekspertów i procedować w takim trybie, jak miało to miejsce przy ustawie "śląskiej".

Projekt szykowany przez posłów i posłanki PiSu zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego. Objęłaby ona wówczas - oprócz samej stolicy - ponad 30 innych gmin, w tym m.in.: Grodzisk Mazowiecki, Izabelin, Jabłonną, Józefów, Karczew, Konstancin-Jeziorną, Legionowo, Łomianki, Marki, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock czy Ożarów Mazowiecki.
? Większość z nas ma fundamentalne zarzuty do tej ustawy. Tworząc ją nikt nie pytał, jak wygląda teraz współpraca między naszymi gminami. Chcemy pracować wspólnie z ekspertami i być traktowani na równi z samorządami Śląska, którym zaproponowano prace w trybie rządowym i z którymi przez rok debatowano nad optymalnym dla nich rozwiązaniem ? mówił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. ? To jest dobry moment, aby poważnie dyskutować o metropolii. Musimy zadbać o to, aby mieszkańcy uczestniczyli w tym procesie ? podkreślała Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy. ? My cały czas nic nie wiemy. Zadajemy pytania i nie dostajemy na nie odpowiedzi. Mieszkańcy Wołomina pytają się nas, a my nie mamy dla nich konkretnych odpowiedzi. Stanowczo żądamy wycofania tego projektu ? mówiła Elżbieta Radwan, burmistrzyni Wołomina. ? Od lat współpracujemy z Warszawą. Teraz dostaliśmy projekt ustawy, który jest oderwany całkowicie od woli mieszkańców. Chcemy, aby to się działo na zasadzie dobrowolności ? podkreślał Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego.

Mimo że zaproszenie zostało skierowane również do Jacka Sasina ? posła wnioskodawcy projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy ? nie przybył on na debatę.

Pozorowane konsultacje ustawy metropolitalnej

"Konsultacje społeczne" poselskiego projektu ustawy o metropolii warszawskiej są nierzetelne, prowadzone w sposób nieprofesjonalny i pozbawiony dialogu z mieszkańcami i samorządowcami. Zgodnie z zapowiedziami konsultacje ustawy metropolitalnej potrwają tylko do 14 kwietnia (we wstępnych deklaracjach miały trwać prawie dwa miesiące). Eksperci alarmują: aby konsultacje były wiarygodnym i miarodajnym narzędziem powinny umożliwiać wypowiedzenie się w różny sposób. Mieszkańcy nie mogą być jedynie biernymi odbiorcami konsultacji i ich efektów. Powinni mieć możliwość wypowiedzenia się na przykład na spotkaniu z pomysłodawcami zmiany.

Metropolia już działa?

Zgodnie z danymi za ostatnie 10 lat opublikowanymi przez UE Warszawa wraz z całą metropolią była najszybciej rozwijającym się regionem Europy. W ostatniej dekadzie, gdy w Pradze odnotowano wzrost na poziomie 12%, w Budapeszcie - 18%, Warszawa osiągnęła 57%.

W 2014 r. Warszawa razem z 39 gminami zawarła porozumienie o współpracy metropolitalnej, które dzisiaj jest podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym naszych lokalnych wspólnot: m.in. inwestycje w parkingi P+R (60 mln zł ze środków unijnych na 27 parkingów), trasy rowerowe (ponad 300 km DDR za 240 mln zł ze środków UE) czy wspólną promocję gospodarczą firm. W 2007 r. wprowadzono "Wspólny Bilet". Dziś w systemie transportu metropolitalnego są 33 gminy. Ze wspólnego metropolitalnego transportu korzysta coraz więcej pasażerów ? na przestrzeni ostatnich kilku lat jest to wzrost o 20%. W ramach współpracy z okolicznymi gminami w zakresie wspólnego systemu komunikacyjnego od 1 VI wprowadzone zostaną udogodnienia dla pasażerów komunikacji miejskiej: tańsze bilety dla podróżujących w 1. i 2. strefie, bilety grupowe dla uczniów oraz 3-dn. dla turystów.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
metropolia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....