TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Jesteś tutaj: Transinfo / Prawo / Dwa lata bez Schengen? 
Dwa lata bez Schengen?
EURACTIV - Opublikowano: 27.01.2016 15:56:18
Dwa lata bez Schengen? (rys. DSB)

Państwa członkowskie UE zwróciły się do KE o przygotowanie prawnych i praktycznych podstaw do przedłużenia tymczasowych kontroli granicznych nawet do dwóch lat - poinformował w poniedziałek (25 stycznia) holenderski minister ds. migracji Klaas Dijkhoff.

W Amsterdamie odbyło się tego dnia nieformalne spotkanie szefów MSW państw członkowskich UE poświęcone kryzysowi migracyjnemu w Europie. Ministrom nie udało się jednak osiągnąć jednomyślności ws. powstrzymania masowego napływu imigrantów i uchodźców do Unii.

Kością niezgody pozostają obowiązkowe kwoty w procesie relokacji przybyszów, przeciwko którym protestuje wiele państw (w tym Polska, ale przede wszystkim Czechy, Rumunia, Słowacja i Węgry). Większość szefów MSW opowiedziała się ponadto przeciwko interwencji przyszłej wspólnej straży granicznej bez zgody państwa przyjmującego.

W grudniu zeszłego roku KE zaproponowała utworzenie wspólnej, unijnej straży granicznej, której funkcjonariusze w razie potrzeby mieliby prawo pojawiać się na granicach państw członkowskich nawet bez ich akceptacji.

Granice można kontrolować nie dłużej niż dwa lata

Na konferencji prasowej po poniedziałkowym spotkaniu minister Dijkhoff zwrócił uwagę, że nie ustaje ?niespotykany napływ uchodźców?, który doprowadził niektóre państwa Schengen (Austrię, Danię, Niemcy, Norwegię i Szwecję) do czasowego wprowadzenia kontroli granicznych. ?Dlatego państwa członkowskie zwróciły się do Komisji Europejskiej o przygotowanie prawnych i praktycznych podstaw do przedłużenia tymczasowych kontroli granicznych zgodnie z artykułem 26 kodeksu granicznego Schengen? - wyjaśnił szef MSW Holandii, która w tym półroczu sprawuje unijną prezydencję.

Przepis ten dopuszcza wprowadzanie kontroli na granicach wewnętrznych UE ?w wyjątkowych okolicznościach, gdy ogólne funkcjonowanie obszaru bez wewnętrznej kontroli granicznej jest zagrożone w wyniku utrzymujących się poważnych niedociągnięć związanych z kontrolą na granicach zewnętrznych?. Każde państwo może w uzasadnionych przypadkach wprowadzić kontrole na swoich granicach na pół roku i może je przedłużać jedynie trzykrotnie (co w sumie daje nie więcej niż dwa lata). Rada UE może zalecić przywrócenie kontroli granicznych przez jedno, lub większą liczbę państw, ale tylko wtedy gdy nie można w inny sposób zażegnać poważnego zagrożenia dla strefy Schengen.

Błaszczak: Zachód musi zmienić swoją politykę azylową

Tymczasem zdaniem polskiego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka sytuacji nie da się poprawić bez zmiany polityki azylowej państw Zachodu, bo to ona właśnie przyciąga wciąż nowych migrantów. ?Dopóki ci ludzie z Bliskiego Wschodu i Afryki będą przekonani, że mogą przyjechać do Europy i Europa ich przyjmie, ewentualnie rozlokowując ich w innych państwach, póty będą jechać do Europy? - powiedział dziennikarzom po poniedziałkowym spotkaniu w Amsterdamie.

Minister Błaszczak wyraził również zadowolenie z faktu, że większość szefów MSW poparła stanowisko polskiego rządu, które głosi, że wbrew woli państwa członkowskiego przyszła unijna straż przybrzeżna nie może się pojawić na jego granicach. ?Oczywiście trzeba pomagać" - przyznał Błaszczak, ale podkreślił, że ?wyłącznie wtedy, gdy państwo-gospodarz sobie tego życzy?.

Strefa Schengen czasowo bez Grecji?

Niemcy i Austria nie wykluczyły w poniedziałek czasowego zawieszenia Grecji w prawach członka strefy Schengen. Zaprotestowała przeciwko temu Słowenia, na którą w ten sposób spadłby obowiązek powstrzymywania tysięcy migrantów przed dalszą podróżą po UE. Zaproponowała natomiast, żeby chronić greckie granice rozszerzając działania agencji Frontex o Macedonię. Już w zeszłym tygodniu rząd w Lublanie uprzedził jednak, że również Słowenia ? wzorem Austrii i Niemiec ? gotowa jest ?zawiesić Schengen? i przywrócić kontrole na swoich granicach.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere ostrzegł, że liczba uchodźców musi zostać zmniejszona już w najbliższych tygodniach i to ?w sposób trwały i odczuwalny?. Podkreślił, że to Grecja ?nie odrobiła zadania domowego? i właśnie przez jej niedostatecznie chronione granice do innych państw UE przedostają się migranci z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Szef niemieckiego MSZ zwrócił także uwagę, że najpóźniej w maju Niemcy będą musiały zdecydować o ew. kolejnym przedłużeniu kontroli na swoich granicach (po raz pierwszy Berlin zrobił to jesienią zeszłego roku w odpowiedzi na masowy napływ uchodźców i przedłuża je teraz).

Również austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner jest zdania, że to do Grecji należy skuteczna ochrona jej granicy z Turcją, przez którą przedostaje się większość uchodźców napływających do Europy. Jej zdaniem ?jest jasne?, że w przeciwnym razie granice strefy Schengen ?będą musiały przesunąć się w kierunku Europy Środkowej?. W rozmowie z dziennikarzami Mikl-Leitner podkreśliła ponadto, że Austria nie zamierza rezygnować z limitowania maksymalnej liczby przyjmowanych uchodźców. Tłumaczyła to ograniczonymi możliwościami kraju integrowania większej liczby przybyszów.

Komisarz UE: Nie ma mowy o czasowym wykluczeniu Grecji z Schengen

Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zapewnił jednak, że nie ma mowy o możliwości czasowego wyłączenia Grecji ze strefy Schengen. "Niczego takiego nie proponowano i nie będzie to tematem dyskusji" - oświadczył. Podkreślił natomiast, że priorytetem działań podejmowanych przez KE jest wzmocnienie granic zewnętrznych. Przypomniał, że w połowie grudnia zeszłego roku Komisja zaproponowała utworzenie, wspólnej, unijnej straży granicznej i przybrzeżnej. Unijny komisarz wyraził przy tym nadzieję, że już wkrótce zapadnie decyzja ws. jej powołania.

Może to świadczyć o odstąpieniu KE od forsowania kontrowersyjnej propozycji obowiązkowych kwot relokacji osób przybyłych do UE z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu na rzecz skierowania wysiłków na skuteczną ochronę unijnych granic zewnętrznych.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UE
KE
Schengen
granica
kontrola graniczna

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....