TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Jesteś tutaj: Transinfo / Wydarzenia / DBS 2015: Gdańsk 
DBS 2015: Gdańsk
TransInfo.pl - Opublikowano: 17.09.2015 11:38:00
W Gdańsku pojedziemy historyczną linia 101

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, już w najbliższy wtorek 22 września Gdańsk obchodzić będzie Dzień bez Samochodu! W tym dniu każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu będzie mógł bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej, w tym także - po raz pierwszy - z Pomorskiej Kolei Metropolitarnej! Jak wynika z danych MZKZG Z w ubiegłym roku z bezpłatnych przejazdów skorzystało blisko 1800 mieszkańców naszej metropolii, na co dzień kierowców.

Ideą kampanii jest zwrócenie uwagi na problemy związane z następstwami rosnącej motoryzacji, tj. zanieczyszczeniem środowiska, wypadkami drogowymi i zatłoczeniem ulic, a także promowanie nowoczesnej i ekologicznej komunikacji miejskiej oraz przemieszczeń rowerowych i pieszych.

Zostaw samochód w garażu

We wtorek 22 września każdy właściciel lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymujący się ważnym dowodem rejestracyjnym, skorzystać będzie mógł z bezpłatnych przejazdów autobusami, tramwajami i pociągami SKM. Warto podkreślić, że promocja ta, po raz pierwszy, obejmie również Pomorską Kolej Metropolitarną.

Przejedź się historyczną linią 101

Reaktywowana na jeden dzień bezpłatna linia autobusowa 101połączy w najbliższą sobotę Gdańsk z Gdynią. Historyczna 101-ka będzie obsługiwana przez ZKM w Gdańsku i PKM w Gdyni. Autobusy będą kursować od 10:00 do 18:30.

Linia 101 będzie obsługiwana sześcioma autobusami przegubowymi: 3 z Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku oraz 3 z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Autobusy zatrzymywać będą się na wszystkich przystankach na trasie, która z Gdyni (Dworcowa ? 10 Lutego ? Świętojańska ? al. Zwycięstwa) wiedzie przez Sopot (al. Niepodległości) aż do Gdańska (al. Grunwaldzka ? al. Zwycięstwa ? Błędnik ? Podwale Grodzkie ? Wały Jagiellońskie ? Okopowa). Linia jest bezpłatna.

Odjazdy z Dworca Głównego PKP w Gdyni oraz z Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku: 10.00, 10.30, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00, 18.30.

Linię uruchamiają wspólnie Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej wraz z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku i Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni, jako jedną z atrakcji obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu i Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Historia linii 101

Linia 101, która do 1954 roku miała oznaczenie literowe ?A?, została otwarta zaraz po zakończeniu wojny i połączyła Gdynię z Gdańskiem. Od Dworca PKP autobusy kursowały ulicami: w Gdyni ? Dworcową, Starowiejską, Świętojańską, Gdańską (al. Zwycięstwa), w Sopocie ? 20 października (al. Niepodległości), w Gdańsku ? al. Grunwaldzką, al. Rokossowskiego (al. Zwycięstwa), Błędnikiem, Podwalem Grodzkim, Kalinowskiego (Targiem Rakowym), Okopową, do Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (dziś Urząd Wojewódzki). Pod koniec lat 40., za przejazd całego odcinka z Gdańska do Gdyni trzeba było zapłacić 120 zł, z Gdańska lub Gdyni do Sopotu ? 70 zł, a z Gdyni do Orłowa ? 40 zł.

Do czasu uruchomienia pociągów elektrycznych w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego stulecia, linia ta traktowana była priorytetowo ? wyjeżdżały na nią zawsze najnowsze autobusy, a jej częstotliwość wynosiła nawet 8 minut. W latach 50. i 60. pojazdy linii 101 kursowały również co pół godziny w noc sylwestrową, umożliwiając mieszkańcom dogodny powrót z balów. 13 grudnia 1981 roku w związku z wprowadzeniem stanu wojennego zawieszono linię 101, która i tak kursowała już z ograniczoną do 26 minut częstotliwością. 22 lipca 1986 roku linia 101 ponownie odrodziła się jako linia ?A? i obsługiwana była przez Zakład Autobusowy WPK w Gdańsku. W 1990 roku, przez kilka miesięcy, do momentu jej likwidacji pod koniec sierpnia, przewozy na linii ?A? świadczyło MPK w Gdyni.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
DBS
Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....