TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Dąbrowa Górnicza i trzy centra przesiadkowe
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 21.11.2019 12:30:43
Dąbrowa Górnicza i trzy centra przesiadkowe ; UM Dąbrowa

Budowę centrum przesiadkowego przy głównym dworcu kolejowym w Dąbrowie Górniczej przygotowuje miejscowy samorząd. Ogłoszony właśnie przetarg to element wspólnych inwestycji dąbrowskiego magistratu i spółki PKP PLK, mających przybliżyć miasto do kolei.

Jak wynika ze specyfikacji przetargowej umieszczonej na stronach dąbrowskiego urzędu miasta, w jednym postępowaniu zamawiane są prace związane z budową centrum przesiadkowego, okolicznego układu komunikacyjnego, jak i przebudową stacji kolejowej, wraz z budową nowych przejść i przejazdów pod linią kolejową. Zakładany termin realizacji całości prac to wiosna 2023 r.

Wschodni cypel

Dąbrowa Górnicza to najbardziej wysunięty na północny wschód duży ośrodek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kilka lat temu miejscowy samorząd rozpoczął program "Promowanie zielonej mobilności...", zakładający stworzenie kompleksowej oferty komunikacji zbiorowej konkurencyjnej dla transportu indywidualnego.

Miastu udało się nawiązać ścisłą współpracę ws. jego założeń i realizacji z zarządcą kolejowej infrastruktury, spółką PKP Polskie Linie Kolejowe. Kluczowym założeniem "Promowania zielonej mobilności..." jest poprawa dostępności do dąbrowskich dworców kolejowych: w centrum i dzielnicach Gołonóg oraz Ząbkowice.

PLK i miasto w uzgodnieniu przygotowały projekty przebudowy układów torowo-peronowych stacji kolejowej w centrum miasta i przystanku Gołonogu. Wokół zaprojektowano m.in. tunele pod torami i centra przesiadkowe; miasto będzie budowało też kolejne drogi rowerowe.

Pierwszy, zamawiany obecnie etap prac dotyczy rejonu dworca w centrum, gdzie m.in. powstanie centrum przesiadkowe - z parkingami typu Park & Ride oraz dla rowerów i bezkolizyjnym połączeniem do ul. Kościuszki.

Zaplanowano też przejście podziemne łączące perony z budynkiem dworca oraz nowymi parkingami przy ul. Kościuszki i ul. Limanowskiego. Przebudowane zostaną perony i układ torów stacji, który docelowo ma umożliwić m.in. rozdzielenie ruchu dalekobieżnego i lokalnego.

Ponadto powstanie nowa droga łącząca ul. Kolejową i Kościuszki z ul. Sobieskiego. Tunel drogowy na przedłużeniu ul. Kościuszki (do ul. Limanowskiego) zastąpi przejazd kolejowy na ul. Konopnickiej (w miejsce przejazdu powstanie podziemne przejście dla pieszych i rowerzystów). Przebudowana zostanie ul. Kolejowa – od ul. Kościuszki do ul. Konopnickiej.

Obecny termin składania ofert w przetargu na to zadanie to 11 grudnia br. Przy ocenie ofert brane pod uwagę mają być: cena (w 60 proc.), okres gwarancji (20 proc.) oraz doświadczenie kierowanej do prac kadry kierowniczej (20 proc.).

Gołonóg

W drugim etapie zaplanowanych robót w dzielnicy Gołonóg zamawiana ma być budowa centrum przesiadkowego i likwidacja przejazdu kolejowego, który też zostanie zastąpiony tunelem. Planowane jest przejście podziemne łączące budynek dworca z peronami oraz parkingami w rejonie ul. Piecucha i Parkowej. Podobnie jak w centrum, także tam przebudowane będą tory i perony.

Jednym z pierwszych zadań "Promowania zielonej mobilności..." stała się budowa przejścia podziemnego pod stacją Ząbkowice, które w lutym br. zastąpiło wcześniejszą, nielubianą przez mieszkańców kładkę nad torami. Wykonana przez PLK, współfinansowana przez miasto inwestycja, prowadzi sprzed dworca na perony stacji Ząbkowice, ale też wygodnie łączy dwie części dzielnicy.

W czasie oddawania do użytku tunelu wyłoniony był już wykonawca centrum przesiadkowego w rejonie dworca w Ząbkowicach i przebudowy okolicznego układu komunikacyjnego. Tę inwestycję zakończono na początku października br.

Z RPO

Do dwóch etapów unijnego projektu dotyczącego "Promowania zielonej mobilności..." dąbrowski samorząd otrzymał m.in. dofinansowanie w dwóch naborach konkursu dot. transportu niskoemisyjnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20.

W pierwszym naborze, trwającym od kwietnia do sierpnia 2018 r., miasto dostało dotację w wysokości 23,7 mln zł – do szacowanego na 28,1 mln zł I etapu swojego projektu. W drugiej rundzie, do której nabór trwał od 1 października ub. roku do 30 marca br., dofinansowanie do II etapu, szacowanego na 67,3 mln zł, sięgnęło 56,6 mln zł.

Poza budową centrów przesiadkowych przy dworcach kolejowych cały program "Promowania zielonej mobilności" zakłada m.in. budowę dróg rowerowych i częściową przebudowę infrastruktury drogowej w ciągu głównych ulic: Sobieskiego, Królowej Jadwigi, Piłsudskiego (równolegle z inwestycją przygotowywaną tam przez spółkę Tramwaje Śląskie).(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
węzeł
Dąbrowa Górnicza

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....