TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Czterech chętnych do kierowania ZTM
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 06.01.2019 16:00:22
Czterech chętnych do kierowania ZTM

Służby prasowe GZM poinformowały, że w trwającym konkursie na nowego szefa ZTM spłynęły cztery oferty.

O rezygnacji dotychczasowego szefa ZTM, Marka Kopla, GZM informowała na początku grudnia. Będzie on pełnił swoją funkcję do końca stycznia, aby dokończyć proces przejmowania i integrowania trzech dotychczasowych związków komunikacyjnych w strukturach ZTM.

Termin naboru zgłoszeń w postępowaniu na nowego dyrektora Zarządu upłynął 31 grudnia br.; jednym z kluczowych kryteriów był pięcioletni staż pracy, w tym co najmniej trzy lata na stanowisku kierowniczym w związanej z zarządzaniem transportem jednostce samorządu, samorządowej jednostce organizacyjnej lub w innej instytucji.

Otrzymane oferty Metropolia przeanalizuje najpierw pod kątem formalnym. Nowy dyrektor ZTM powinien być znany pod koniec miesiąca. Jego głównym zadaniem ma być usprawnienie systemu komunikacji i dopasowanie go do potrzeb pasażerów.

-"Od przyszłego dyrektora oczekujemy także nowego spojrzenia na sposób organizacji transportu na terenie całej Metropolii" - powiedział cytowany w informacji GZM jej odpowiedzialny za transport członek zarządu Grzegorz Kwitek.

Finansowa bomba

Jednym z pierwszych zadań nowego szefa ZTM będzie jednak skalkulowanie zaangażowania finansowego samorządów w dotowanie komunikacji - wobec tego, że w nowy rok Metropolia weszła bez doszacowanych składek gmin w tym zakresie.

To pokłosie nieprzyjęcia 30 listopada br. przez zgromadzenie GZM uchwały ws. ustalenia wysokości składki zmiennej na zadanie związane z organizacją transportu publicznego w Metropolii w 2019 r. Wyrażając na nią zgodę miasta i gminy członkowskie Metropolii zaakceptowałyby swoje przyszłoroczne wydatki związane z finansowaniem komunikacji miejskiej - organizowanej już przez GZM.

Przygotowując przejęcie funkcji organizatora od 1 stycznia 2019 r. (według ustawy o związku metropolitalnym w woj. śląskim może to następować z początkiem każdego roku), zgodnie ze statutem GZM w połowie 2018 r. zgromadzenie związku ustaliło wysokość części zmiennej składek rocznych poszczególnych gmin na kolejny rok. Wobec kwestii proceduralnych oraz braku wielu danych, wysokość tę oparto pierwotnie o koszty komunikacji z 2018 r. - z pominięciem wielu czynników, jak prognozy cen kosztów paliwa, inflacji itp.

Jednocześnie ustawa określa, że w ślad za przekazywaniem Metropolii zadań przekazuje się do Metropolii środki służące ich wykonywaniu. Dotychczasowi organizatorzy przygotowali więc plany finansowe na gruncie ich dotychczasowego funkcjonowania – na bazie dotychczasowego kształtu funkcjonowania komunikacji (z obecnymi trasami, rozkładami itp.), jednak z uwzględnieniem wszystkich znanych i prognozowanych czynników finansowych.

Przyszłoroczne składki na komunikację wzrosły w ten sposób o kilka-kilkanaście procent lub więcej. Przeciwko skali wzrostu zaprotestowała część miast. Ich przedstawiciele argumentowali, że organizatorzy nie dostarczyli samorządom pełnej wiedzy, skąd wynikają proponowane wielkości podwyżek; w części miast i gmin powstały też problemy związane z powiadomieniem o wysokości podwyżek już w trakcie zaawansowanych prac nad budżetami na 2019 r.

Choć dotychczasowy szef ZTM odpowiadał, skąd wzięły się podwyżki w obrębie największego dotychczasowego związku, a część prezydentów opowiadała się za przyjęciem podwyższonych składek i ich późniejszą weryfikacją, w głosowaniu nie zostały one przyjęte. W efekcie Metropolia (poprzez ZTM) przejęła od 1 stycznia organizację komunikacji bez zaktualizowanych składek, czyli bez pełnego finansowania.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
personalia
ZTM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....