TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Częstochowa: przygotuj się na wstrząs
MPK CZĘSTOCHOWA - Opublikowano: 17.07.2015 12:09:12
Częstochowa: przygotuj się na wstrząs

W pojazdach MPK w Częstochowie Sp. z o.o. od lipca br. pasażerowie znajdą materiały edukacyjne dotyczące pierwszej pomocy we wstrząsie anafilaktycznym. Ponadto pracownicy i mieszkańcy zostaną przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy we wstrząsie. Akcja jest częścią kampanii ?Przygotuj się na wstrząs!?, objętej patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, i potrwa do końca wakacji. 

Wstrząs anafilaktyczny może przytrafić się każdemu i w każdym miejscu. Może go wywołać reakcja alergiczna na pokarm, na leki, po wysiłku fizycznym, a także w wyniku użądlenia osy lub pszczoły. Jak zatem zareagować w kryzysowej sytuacji? Chcąc zwrócić uwagę pasażerów transportu miejskiego na problem wstrząsu anafilaktycznego, specjaliści kampanii ?Przygotuj się na wstrząs!? już po raz kolejny postanowili przygotować pakiet informacji, który pozwoli odróżnić zasłabnięcie czy zawał od anafilaksji, a także przełamać lęk przy podejmowaniu akcji udzielania pierwszej pomocy. Dzięki praktycznym wskazówkom umożliwi sprawne zapanowanie nad sytuacją kryzysową. 

Dla mieszkańców Częstochowy, podróżujących komunikacją miejską, eksperci ?Przygotuj się na wstrząs!? opracowali dedykowane informacje na temat pierwszej pomocy we wstrząsie anafilaktycznym. Zostaną one umieszczone w autobusach i tramwajach w postaci plakatów edukacyjnych, animacji na ekranach i biletomatach. Pasażerowie podczas codziennych przejazdów będą mogli przeczytać, czym jest wstrząs anafilaktyczny, jakie są jego objawy i co należy zrobić w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkiem lub ofiarą takiego zdarzenia. Ponieważ w tej sytuacji liczy się każda minuta, ważna jest znajomość kilku podstawowych kroków, które mogą uratować czyjeś życie.

Jak reagować?

1. Wstrzyknąć sobie adrenalinę domięśniowo (jeśli ją masz).

2. Wezwać pogotowie ratunkowe (tel.  999, 112).

3. Zawołać po pomoc najbliższą osobę z otoczenia.

Więcej informacji nt. kampanii ?Przygotuj się na wstrząs!? można znaleźć na www.odetchnijspokojnie.pl oraz na www.facebook.com/odetchnijspokojnie. 

?Przygotuj się na wstrząs!? to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny dotyczący problemu anafilaksji. Celem programu jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin na temat przyczyn anafilaksji, konsekwencji oraz zasad postępowania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Kampania ma pomóc w szybkim i trafnym rozpoznawaniu objawów, w poprawnym określaniu alergenów oraz w prawidłowym zachowaniu się wobec osoby we wstrząsie anafilaktycznym.

W zeszłym roku MPK w Częstochowie Sp. z o.o. również brało udział w akcji, efektem czego były kampania informacyjna w tramwajach i autobusach oraz przeszkolenie ponad 50 pracowników MPK Częstochowa. ?Również w tym roku z przyjemnością przystępujemy do akcji. Robimy to z myślą o naszych pasażerach i mieszkańcach, którzy mogą mieć ograniczoną wiedzę na temat tak poważnego zagrożenia jakim jest wstrząs anafilaktyczny. Jesteśmy przekonani, że akcja przyniesie pozytywne efekty i pomoże uratować czyjeś życie. Zachęcamy do zapoznawania się z materiałami, które już od dzisiaj 14.07.2015 r. można znaleźć w naszych pojazdach?. ? mówi Roman Bolczyk, Prezes MPK w Częstochowie Sp. z o.o.

Chętni mogą zgłosić się na darmowe szkolenia z zakresu rozpoznawania i udzielania pomocy osobom dotkniętym wstrząsem anafilaktycznym. Szkolenia odbędą się dnia 12 sierpnia 2015 roku w godzinach 10:00 i 13:00 w Sali IKAR w budynku głównym MPK w Częstochowie Sp. z o.o. przy Alei Niepodległości 30. Swoją chęć uczestnictwa należy zgłaszać na adres mailowy anafilaksja@mpk.czest.pl lub pod numerem telefonu (34) 377 91 75 do dnia 1 sierpnia 2015 roku. W treści maila należy podać imię i nazwisko, numer telefonu, godzinę szkolenia oraz krótko napisać uzasadnienie chęci wzięcia udziału w szkoleniu. Liczba miejsc ograniczona. 

*Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu, systemowa lub uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości. Nadwrażliwość natomiast określana jest jako obiektywnie występujące, powtarzalne objawy wywołane przez ekspozycję na bodziec o sile (dawce) dobrze tolerowanej przez osoby zdrowe. Inaczej mówiąc, to uogólniona reakcja organizmu na alergen lub inne czynniki (np. wysiłek fizyczny). Charakteryzuje ją nagły początek objawów z upośledzeniem drożności dróg oddechowych i/lub objawami ze strony układu krążenie (wiodący objaw to spadek ciśnienia tętniczego krwi i zasłabnięcie lub utrata przytomności). Zwykle występują także objawy skórne w postaci pokrzywki i świądu skóry. Do reakcji anafilaktycznej dochodzi w ciągu kilku minut, a z reguły nie później niż kilku godzin po kontakcie z alergenem. 

**Wstrząs anafilaktyczny jest najcięższą postacią anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny to zespół ciężkich zaburzeń czynności organizmu wywołanych nagłym niedotlenieniem, najczęściej w następstwie ostrych zaburzeń w układzie krążenia. W miarę rozwoju reakcji wstrząsowej stopniowo dochodzi do upośledzenia funkcji narządów najbardziej wrażliwych na niedotlenienie. Im szybciej wystąpią objawy tym z reguły gwałtowniejszy jest ich przebieg i tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia. Anafilaksja jest nieprzewidywalna ? trudno jest przewidzieć jej wystąpienie i przebieg. Najczęściej występuje nagle u dotychczas zdrowej osoby. 


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
MPK Częstochowa
akcja społeczna

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....