Helio Smart Shelter można już obejrzeć w Katowicach. Pierwszy prototyp przystanku znajduje się przy ulicy Korfantego, przy samym Spodku. Przygotowano go specjalnie na odbywający się od 3 do 14 grudnia szczyt klimatyczny ONZ COP24.
Za zaprojektowanie odpowiedzialni są Gwidon Idziak, Aldona Kret-Dźwigoń i Kasia Janicka ze studia wzorniczego Derstone x Off Teoria. Funkcję specjalisty od technologii fotowoltaicznej sprawował Olgierd Jeremiasz, dyrektor generalny Helioenergia sp. z o.o. - producenta przystanku. Projektem zarządzał pomysłodawca koncepcji - Rafał Strzelecki.
“Helio Smart Shelter ma się wpisywać w potrzeby ludzi podróżujących na co dzień komunikacją miejską, którzy mają się czuć bezpieczni i poinformowani" - mówi Gwidon Idziak, jeden z projektantów. “To dlatego wyposażyliśmy go w ważne elementy takie, jak możliwość wzywania pomocy, kamery monitorujące, prostą w użyciu ładowarkę do smartfonów czy moduł komunikacji wi-fi. Chcieliśmy też przede wszystkim stworzyć projekt w pełni przyjazny środowisku" - dodaje Idziak.
Projektantom zależało na maksymalnym wykorzystaniu elementów fotowoltaiki, ponieważ przystanek jest w pełnej wersji autonomiczny energetycznie poprzez ogniwa LSC, zainstalowane w dachu oraz na szybach. Rozwiązania te produkują energię, która napędza urządzenia E-ink, wyświetlające informacje pasażerskie. Skupiono się tu na potrzebach wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej.
Helio Smart Shelter zaprojektowano z myślą o bezpieczeństwie i zintegrowaniu z miastem przez teleinformatykę i monitoring miejski. Projektanci chcą wspomagać pasażerów w codziennym podróżowaniu. Forma przystanku ma wpisywać się w miasta zarówno nowoczesne architektonicznie, jak i te ze starymi kamienicami, czy dzielnice blokowisk.
Dla lepszego efektu wizualnego, a przede wszystkim praktycznego, krawędź przystanku świeci wykorzystując technologię LSC. Pozwala to zwiększyć sprawność energetyczną paneli fotowoltaicznych aż o 15%.
Helio Smart Shelter wpisuje się w światowe trendy zarówno przyjaznością środowisku, formą, jak i funkcjonalnościami. Projekt ma mieć w przyszłości wiele wariantów dopasowanych pod potrzeby zamawiającego. Standardowo oferowane będzie 5 wersji produktu z rozmaitymi opcjami do wyboru.
Pierwszym miastem na świecie z prototypem przystanku Helio Smart Shelter są Katowice.
Dodaj komentarz
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.