TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Ciekawostki o Łodzi na filmach w autobusach i tramwajach
PAP - Opublikowano: 23.04.2018 13:27:55
Ciekawostki o Łodzi na filmach w autobusach i tramwajach (foto: MPK)

Pasażerowie łódzkich tramwajów i autobusów - dzięki spotom emitowanym na ekranach LCD - będą poznawali ciekawostki o mijanych w czasie jazdy miejscach. Pierwsza prezentacja będzie poświęcona 12 rzekom, które przecina trasa "jedenastki".

"Chcemy, żeby linie tramwajowe i autobusowe kojarzyły się nie tylko z numerami, ale również z charakterystycznymi miejscami w Łodzi, które pojawiają się na trasie ich przejazdu. Która linia łączy najwięcej łódzkich parków i miejsc rekreacyjnych, która ma na trasie najwięcej zabytkowych fabryk czy fabrykanckich rezydencji? Tego będzie można dowiedzieć się ze spotów emitowanych na ekranach LCD, zamontowanych w pojazdach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego" - poinformował Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi.

Pierwszą linią, dla której zrealizowano specjalny film, będzie tramwaj nr 11, przez pomysłodawców projektu nazwany "wodnym", ponieważ na trasie przecina aż 12 dawnych łódzkich rzek. Część z nich płynie pod ziemią, po niektórych zostały tylko ledwie widoczne w miejskiej przestrzeni doliny, a tylko nieliczne płyną odkrytymi korytami.

"Chcemy uświadomić łodzianom, że tramwaj, pokonując każde zagłębienie w ulicy, przekracza tym samym dawną lub płynącą jeszcze rzeczkę. W filmie pokazano kilka historycznych ciekawostek: oznaczono rzeczkę Ostrogę (ul. Zachodnia przy Bazarowej), nad którą próbowano w 1414 roku lokować miasto o nazwie Ostroga. Są również pokazane dwie całkowicie zapomniane strugi - płynąca kiedyś przy skrzyżowaniu al. Kościuszki z Zieloną Karolewka oraz dopływ Łódki – znany jako "struga z ulicy Piotrkowskiej", która przecinała ul. Zachodnią między Legionów a Próchnika i wpadała do Łódki na terenie dawnych zakładów Poznańskiego – powiedział rzecznik łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Miłosz Wika.

Wika, którego pasją jest odkrywanie i przypominanie współczesnym łodzianom dawnych rzek, przypomniał, że odgrywały one istotną rolę w historii miasta – bez nich w XIX wieku nie narodziłaby się wielka włókiennicza Łódź.

"Mam nadzieję, że po obejrzeniu filmu łodzianie zainteresują się tematem dawnych strug. Zobaczą dostępną w internecie mapę dawnych łódzkich rzek i odwiedzą dwa punkty widokowe podziemnych strug: rzeki Lamus w Parku Kilińskiego i rzeki Łódki w Parku Staromiejskim" – dodał.

Kolejny spot będzie poświęcony ciekawostkom związanym z trasą tramwaju nr 9, która jest linią najbardziej "rekreacyjną", bowiem dowozi pasażerów do Łódzkiego Ogrodu Botanicznego, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, Aquaparku Fala i do siedmiu parków.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź
MPK Łódź

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....