TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Chorzowski ITS z Connected Citizens
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 23.08.2017 15:00:16
Chorzowski ITS z Connected Citizens

Miejski Zarząd Ulic i Mostów z Chorzowa, jako pierwsza instytucja z Polski, przystąpił do programu wymiany danych Connected Citizens. Liczy, że ułatwi jazdę kierowcom korzystającym z aplikacji mobilnych i pozyska dane do planowanego systemu zarządzania ruchem.

Program Connected Citizens został uruchomiony w 2014 r. pod kątem aplikacji Waze (obecnie należy do Google). Zakłada wymianę danych pomiędzy jego partnerami instytucjonalnymi (np. MZUiM w Chorzowie), kierowcami korzystającymi z mobilnych aplikacji (Mapy Google, Waze) oraz społecznością edytorów Waze. Jego głównym zadaniem jest informowanie, gdzie i co dzieje się na drogach.

Dotąd do Connected Citizens przystąpiło ponad sto agencji lub operatorów dróg z całego świata, działających na poziomie miast, regionów czy krajów. Kilkanaście z nich pracuje w Europie (m.in. na terenie Barcelony, Budapesztu czy Łotwy).

Chorzowski MZUiM, podobnie jaki inni partnerzy instytucjonalni programu, będzie przekazywał do niego dane dotyczące: zamknięć lub objazdów wynikających z planowanych remontów lub likwidacji awarii, zdarzeń drogowych wpływających na płynność ruchu oraz ograniczeń wynikających z np. z organizacji wydarzeń sportowych.

W zamian chorzowska spółka otrzyma płynące w czasie rzeczywistym informacje od kierowców o płynności ruchu - np. na zdefiniowanych ciągach ulic, przewidywanych spowolnieniach, zdarzeniach drogowych, zatorach, uszkodzeniach nawierzchni czy oznakowania i innych nietypowych sytuacjach. Dzięki temu drogowcy będą mogli szybko reagować.

"Bazę informacji chcielibyśmy wykorzystać także w projektowanym właśnie systemie liniowego zarządzania ruchem. Takie rozwiązanie przyśpieszyłoby przekazywanie informacji o nietypowych zdarzeniach na drogach Chorzowa i miast ościennych, a tym samym usprawniło ruch" – ocenił dyrektor chorzowskiego MZUiM Piotr Wojtala.

Chodzi o element wartego ok. 38 mln zł unijnego projektu obejmującego infrastrukturę wspomagającą transport publiczny, na który Chorzów w ostatnich tygodniach zdobył 32 mln zł dofinansowania (z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego – z puli na transport niskoemisyjny w miastach).

W ramach tego projektu miasto planuje m.in. kosztem kilkunastu milionów złotych wdrożyć liniowy system zarządzania ruchem ulicznym. Określenie "liniowy" oznacza w tym kontekście wyodrębnienie głównych ciągów komunikacyjnych, na których występują dziś problemy i które można usprawnić – poprzez koordynację sygnalizacji świetlnych oraz informowanie kierowców.

Wybrane już pod tym kątem ciągi komunikacyjne to ul. Katowicka (od Katowic do Bytomia), ul. Katowicka wraz z ul. 3 Maja (od Katowic po Świętochłowice) oraz trasa od Chorzowa Batorego do centrum (z dwoma wariantami - przez ul. Armii Krajowej i Dąbrowskiego oraz BOWiD i Hajducką).

Jak deklarują przedstawiciele MZUIM, na tych połączeniach koordynowana będzie praca skrzyżowań (także dzięki danym z Connected Citizens). Choć nie wszędzie możliwe będzie uzyskanie tzw. zielonej fali, system będzie zmierzał do upłynnienia ruchu. Informowaniu kierowców w tym zakresie służyć będą tablice elektroniczne zmiennej treści oraz aplikacja mobilna (wykorzystująca m.in. dane z Connected Citizens).

Pozostałymi elementami chorzowskiego projektu komunikacyjnego są refinansowanie zakończonej już w ub. roku budowy autobusowo-tramwajowego centrum przesiadkowego na rynku, a także budowa 46 stacji roweru miejskiego, kilkunastu kilometrów nowych dróg dla rowerzystów oraz parkingu bike&ride przy centrum przesiadkowym.

Należąca do Google społecznościowa aplikacja Waze pozwala na nawigację z uwzględnieniem korków i objazdów, o których kierowcy informują się nawzajem w rzeczywistym czasie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Chorzów
ITS
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....