TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Bydgoszcz i Toruń o ustawie metropolitalnej
UM BYDGOSZCZ I UM TORUŃ - Opublikowano: 07.08.2015 21:06:00
Bydgoszcz i Toruń o ustawie metropolitalnej

Okazuje się, że Bydgoszcz i Toruń mają odmienne zdanie na temat projektu ustawy metropolitalnej.

Zgodnie z uwagami prezydenta Bydgoszczy, bydgoskich posłów i radnych projekt ustawy o związku metropolitalnym gwarantuje silną pozycję Bydgoszczy. ? Dziękuję wszystkim zaangażowanym parlamentarzystom i samorządowcom. Liczę, że parlament uchwali ustawę w takim kształcie ? mówi Rafał Bruski.

Wcześniej w projekcie ustawy o powiecie metropolitalnym pojawił się niekorzystny dla naszego miasta zapis warunkujący powstanie związku metropolitalnego współpracą z Toruniem. Na dzisiejszym  posiedzeniu połączonych Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przegłosowano projekt ustawy bez art. 4 ust 3., który mówił , że do utworzenia związku  metropolitarnego w województwach z dwoma stolicami konieczna jest zgoda obu miast. 

? Obecny projekt zakłada pełną dobrowolność w zakresie tworzenia metropolii. To było moim celem. Współpraca z każdym jest możliwa, ale nie można stawiać znaku równości pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Współpraca musi uwzględniać liczbę mieszkańców oraz potencjał gospodarczy obu miast - podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Z kolei Toruń nie godzi się na zmiany wprowadzone 4 sierpnia 2015 r. przez komisję sejmową w ustawie o powiecie metropolitalnym. Prezydent Michał Zaleski zaapelował do posłów z naszego okręgu wyborczego, by pomogli przywrócić pierwotne zapisy dokumentu.

List poniższej treści został skierowany 5 sierpnia 2015 r. do wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha oraz posłów: Anny Sobeckiej, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Janusza Dzięcioła, Zbigniewa Girzyńskiego, Grzegorza Karpińskiego, Domiceli Kopaczewskiej, Tomasza Lenza, Antoniego Mężydło, Zbigniewa Sosnowskiego, Tomasza Szymańskiego, Macieja Wydrzyńskiego i Łukasza Zbonikowskiego. Pismo otrzymali też do wiadomości: Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Na połączonym posiedzeniu Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w dn. 4 sierpnia br. podjęto decyzję o wykreśleniu z projektu ustawy o powiecie metropolitalnym (druk nr 2107) art. 4 ust. 3 w brzmieniu: ?Jeżeli w województwie, na obszarze którego ma zostać utworzony związek metropolitalny, siedziby wojewody i sejmiku województwa są w różnych miastach na prawach powiatu, związek metropolitalny może zostać utworzony, jeżeli w jego skład wchodzą obydwa te miasta?. Decyzja Komisji zmienia w drastyczny sposób reguły tworzenia w Polsce związków metropolitalnych i nosi znamiona działania deprecjonującego znaczenie Torunia jako miasta wojewódzkiego. Może także wpłynąć negatywnie na standard życia mieszkańców naszego regionu.

Korekta została wprowadzona z naruszeniem zasad stanowienia prawa w demokratycznym państwie i w duchu braku poszanowania dla nadrzędnych dokumentów strategicznych kraju, takich jak Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2030 oraz Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego, w których wielokrotnie podkreślane jest znaczenie duopolu Bydgoszczy i Torunia dla rozwoju Polski.

W związku z powyższym zwracam się do Pani Poseł, wybranej przez mieszkańców Torunia do reprezentowania ich interesów w Sejmie, o wniesienie ? samodzielnie lub w uzgodnieniu z pozostałymi posłami okręgu toruńsko-włocławskiego ? poprawki przywracającej do obecnej treści art. 4 w projekcie ustawy o powiecie metropolitalnym zapis ustępu 3 w brzmieniu: ?Jeżeli w województwie, na obszarze którego ma zostać utworzony związek metropolitalny, siedziby wojewody i sejmiku województwa są w różnych miastach na prawach powiatu, związek metropolitalny może zostać utworzony, jeżeli w jego skład wchodzą obydwa te miasta?.

Odejście od zapisu o dwurdzeniowości bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitarnego sugeruje także podważanie sensu istnienia województwa kujawsko-pomorskiego opartego w swoim założeniu na łączeniu dwóch obszarów ? Kujaw i Pomorza ? z obecnością równorzędnych stolic administracyjnych w Bydgoszczy i Toruniu.

Apeluję zatem do Pani Poseł o interwencję w sprawie, która określa perspektywy życia mieszkańców dwóch sąsiadujących ze sobą stolic naszego regionu. Tylko wykorzystanie ich wspólnego potencjału pozwoli wypracować dobrą pozycję województwa kujawsko-pomorskiego w gospodarce kraju i Europy!

Wygląda na to, że nieoczekiwanie nowa ustawa zamiast łączyć, może też dzielić.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz
Toruń
ustawa metropolitalna
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....