TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Bydgoszcz i Toruń o ustawie metropolitalnej
UM BYDGOSZCZ I UM TORUŃ - Opublikowano: 07.08.2015 21:06:00
Bydgoszcz i Toruń o ustawie metropolitalnej

Okazuje się, że Bydgoszcz i Toruń mają odmienne zdanie na temat projektu ustawy metropolitalnej.

Zgodnie z uwagami prezydenta Bydgoszczy, bydgoskich posłów i radnych projekt ustawy o związku metropolitalnym gwarantuje silną pozycję Bydgoszczy. ? Dziękuję wszystkim zaangażowanym parlamentarzystom i samorządowcom. Liczę, że parlament uchwali ustawę w takim kształcie ? mówi Rafał Bruski.

Wcześniej w projekcie ustawy o powiecie metropolitalnym pojawił się niekorzystny dla naszego miasta zapis warunkujący powstanie związku metropolitalnego współpracą z Toruniem. Na dzisiejszym  posiedzeniu połączonych Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przegłosowano projekt ustawy bez art. 4 ust 3., który mówił , że do utworzenia związku  metropolitarnego w województwach z dwoma stolicami konieczna jest zgoda obu miast. 

? Obecny projekt zakłada pełną dobrowolność w zakresie tworzenia metropolii. To było moim celem. Współpraca z każdym jest możliwa, ale nie można stawiać znaku równości pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Współpraca musi uwzględniać liczbę mieszkańców oraz potencjał gospodarczy obu miast - podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

Z kolei Toruń nie godzi się na zmiany wprowadzone 4 sierpnia 2015 r. przez komisję sejmową w ustawie o powiecie metropolitalnym. Prezydent Michał Zaleski zaapelował do posłów z naszego okręgu wyborczego, by pomogli przywrócić pierwotne zapisy dokumentu.

List poniższej treści został skierowany 5 sierpnia 2015 r. do wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha oraz posłów: Anny Sobeckiej, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Janusza Dzięcioła, Zbigniewa Girzyńskiego, Grzegorza Karpińskiego, Domiceli Kopaczewskiej, Tomasza Lenza, Antoniego Mężydło, Zbigniewa Sosnowskiego, Tomasza Szymańskiego, Macieja Wydrzyńskiego i Łukasza Zbonikowskiego. Pismo otrzymali też do wiadomości: Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Na połączonym posiedzeniu Komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej w dn. 4 sierpnia br. podjęto decyzję o wykreśleniu z projektu ustawy o powiecie metropolitalnym (druk nr 2107) art. 4 ust. 3 w brzmieniu: ?Jeżeli w województwie, na obszarze którego ma zostać utworzony związek metropolitalny, siedziby wojewody i sejmiku województwa są w różnych miastach na prawach powiatu, związek metropolitalny może zostać utworzony, jeżeli w jego skład wchodzą obydwa te miasta?. Decyzja Komisji zmienia w drastyczny sposób reguły tworzenia w Polsce związków metropolitalnych i nosi znamiona działania deprecjonującego znaczenie Torunia jako miasta wojewódzkiego. Może także wpłynąć negatywnie na standard życia mieszkańców naszego regionu.

Korekta została wprowadzona z naruszeniem zasad stanowienia prawa w demokratycznym państwie i w duchu braku poszanowania dla nadrzędnych dokumentów strategicznych kraju, takich jak Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do roku 2030 oraz Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego, w których wielokrotnie podkreślane jest znaczenie duopolu Bydgoszczy i Torunia dla rozwoju Polski.

W związku z powyższym zwracam się do Pani Poseł, wybranej przez mieszkańców Torunia do reprezentowania ich interesów w Sejmie, o wniesienie ? samodzielnie lub w uzgodnieniu z pozostałymi posłami okręgu toruńsko-włocławskiego ? poprawki przywracającej do obecnej treści art. 4 w projekcie ustawy o powiecie metropolitalnym zapis ustępu 3 w brzmieniu: ?Jeżeli w województwie, na obszarze którego ma zostać utworzony związek metropolitalny, siedziby wojewody i sejmiku województwa są w różnych miastach na prawach powiatu, związek metropolitalny może zostać utworzony, jeżeli w jego skład wchodzą obydwa te miasta?.

Odejście od zapisu o dwurdzeniowości bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitarnego sugeruje także podważanie sensu istnienia województwa kujawsko-pomorskiego opartego w swoim założeniu na łączeniu dwóch obszarów ? Kujaw i Pomorza ? z obecnością równorzędnych stolic administracyjnych w Bydgoszczy i Toruniu.

Apeluję zatem do Pani Poseł o interwencję w sprawie, która określa perspektywy życia mieszkańców dwóch sąsiadujących ze sobą stolic naszego regionu. Tylko wykorzystanie ich wspólnego potencjału pozwoli wypracować dobrą pozycję województwa kujawsko-pomorskiego w gospodarce kraju i Europy!

Wygląda na to, że nieoczekiwanie nowa ustawa zamiast łączyć, może też dzielić.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz
Toruń
ustawa metropolitalna

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....