Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Biblioteka w budynku dworca kolejowego?

infotrans
20.12.2016 12:05
0 Komentarzy

Dworce kolejowe są w wielu przypadkach jednocześnie węzłami przesiadkowymi. Na placach i ulicach przydworcowych zbiegają się linie autobusowe, trolejbusowe lub tramwajowe. Nowoczesne węzły przesiadkowe powinny charakteryzować się wysoką funkcjonalnością i zapewniać pożądany przez pasażerów komfort oczekiwania na pojazd transportu zbiorowego. Przez lata w budynkach dworców kolejowych funkcjonowały obok siebie kasy biletowe, punkty informacji kolejowej, kiosk „Ruchu”, a w niektórych bary dworcowe prowadzone przez kolejowy „Wars”.

Z czasem bary dworcowe zamienione zostały na budki z zapiekankami. Dzisiaj taki zestaw usług oferowanych w węzłach przesiadkowych nie spełnia oczekiwań i wymagań pasażerów. W budynkach dworcowych lokalizowane są sklepy, puby, biura turystyczne, a w najbliższej okolicy tworzy się centra handlowe ? vide: dworzec w Gdańsku Wrzeszczu (choć w kontekście okolicznej tkanki miejskiej to akurat niezbyt trafiony pomysł). Pojawiają się też niestandardowe rozwiązania wykorzystania powierzchni budynków dworcowych.

Jednym z przykładów jest Stacja Kultura w Rumi, która zapoczątkowała nowy trend rewitalizacji zaniedbanych budynków dworcowych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, oryginalnej estetyce i funkcjonalności Stacja Kultura znakomicie pozwala na efektywne wykorzystanie czasu oczekiwania na odjazd pociągu lub autobusu. Stacja Kultura została laureatką prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie ALA/IIDA 2016 na najpiękniejsze wnętrze w kategorii bibliotek.

W Sopocie w budynku nowowybudowanego dworca kolejowego funkcjonuje tzw. Sopoteka. Cały budynek tworzy kompleks dworcowo-usługowy Sopot Centrum. Sopoteka prowadzona przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Wybickiego w Sopocie jest miejscem nietuzinkowym, które charakteryzują m.in. nowoczesna aranżacja oraz nietypowe i specyficzne meble (np. kosze plażowe). Wnętrze zaprojektowano tak aby, jak największa liczba pasażerów lub po prostu znajdujących się w pobliżu mieszkańców i turystów mogła znaleźć dla siebie coś interesującego. „Strefa wspólnego przebywania” wyposażona w duże stoły pozwala większym grupom na spędzenie wolnego czasu razem. Gdy jednak ktoś potrzebuje skupienia i wyciszenia może skorzystać ze strefy, w której znajdują się wspomniane meble, wyglądem przypominające kosze plażowe. Dla osób lubiących czytać lub słuchać ulubionej muzyki w pozycji leżącej lub półleżącej zbudowano specjalny podest z miękkimi poduszkami oraz leżankę. Dla osób zapracowanych zaprojektowano specjalną strefę, w której można podłączyć laptopa (dostępne jest także darmowe wifi) lub skorzystać z komputera udostępnianego na miejscu. Dla najmłodszych odwiedzających Sopotekę przygotowano „Strefę dla dzieci”, z której na pewno szybko nie będą chcieli wyjść. Wiele zabawy dostarczą im m.in. konsole gier (z mnóstwem tytułów do wyboru), tradycyjne gry planszowe czy kącik do rysowania i czytania. Sopoteka w swojej ofercie udostępnia literaturę beletrystyczną, popularnonaukową, młodzieżową, a także audiobooki, czasopisma, płyty winylowe i CD, konsole, gry planszowe, tablety oraz komputery. Aby skorzystać z tak bogatej oferty wcale nie trzeba zapisywać się do biblioteki. Wystarczy przyjść.

Niestety, cieniem na tej inwestycji kładzie się sposób realizacji własności: otóż dworzec został zbudowany na przekazanych przez miasto za darmo terenach, lecz za lokal zbudowany na tak przekazanym gruncie Sopot musi ?płacić czynsz prywatnemu inwestorowi.

Stacja Kultura i Sopoteka są także organizatorami wernisaży, warsztatów poświęconych kulturze i imprez rozrywkowych. Stają się w ten sposób stacjami docelowymi dla wielu podróżujących transportem zbiorowym i tym samym przyczyniają się do popularyzowania, zwłaszcza wśród ludzi młodych realizowania podróży miejskich transportem publicznym. Dzięki takim miejscom Stacja Kultura w Rumi i Sopoteka w Sopocie przesiadka na transport zbiorowy lub w ramach oferty transportu zbiorowego powoduje, że jej uciążliwość wydatnie zmniejsza się.

Ci najbardziej zaganiani, preferujący pracę zawodową ponad wszystkie inne uroki życia lub zmuszeni do relatywnie szybkiego przemieszczania się będą i tak dalej jeździć samochodami, stojąc coraz dłużej w korkach i załatwiając interesy przez telefon (byle tylko w zgodzie z przepisami PORD). Tym, którzy chcą obcować z kulturą i rozrywką, na chwilę się wyciszyć lub nawet nadrobić zawodowe zaległości w trakcie realizacji podróży miejskich i pozamiejskich Stacja Kultura i Sopoteka wyciąga pomocną dłoń.

Komentarze