TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Będzie modernizacja dworca w Częstochowie
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 14.05.2018 15:42:32
Będzie modernizacja dworca w Częstochowie (źródło: Wikipedia/Neo[EZN] / fotopolska.eu, lic. CC BY-SA 3.0)

W połowie br. zarządca kolejowych nieruchomości, spółka PKP SA, zamierza ogłosić konkurs architektoniczno-urbanistyczny dotyczący modernizacji dworca kolejowego w Częstochowie. Przebudowany – przy współpracy z miastem - kompleks dworcowy ma być gotowy w 2022 r.

Dworzec w Częstochowie to jedna z sześciu inwestycji w woj. śląskim, które będą realizowane w prowadzonym przez spółkę Programie Inwestycji Dworcowych. Cały program zakłada budowę, modernizację, przebudowę do 2023 r. blisko 200 dworców w całym kraju - za prawie 1,4 mld zł. Inwestycje w woj. śląskim mają pochłonąć blisko 10 proc. zabezpieczonych w programie środków – ok. 130 mln zł.

W poniedziałek PKP SA poinformowały o zakończeniu prac nad studium wykonalności dla częstochowskiej inwestycji. Zgodnie z przyjętym dokumentem, ogłoszony zostanie dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej dla przebudowy obiektu z lat 90 ub. wieku oraz koncepcji urbanistycznej na zagospodarowanie zlokalizowanej pod nim działki.

"Wyboru zwycięskiej koncepcji dokonają przedstawiciele PKP SA, władz miasta i lokalnej społeczności. Realizowana przez PKP SA inwestycja będzie stanowić uzupełnienie dla planowanego przez miasto małego węzła przesiadkowego od strony wschodniej dworca i dla koncepcji rozwoju terenu po stronie zachodniej" - napisała spółka w poniedziałkowej informacji.

Jak mówił w połowie kwietnia br. na konferencji prasowej w Katowicach pełnomocnik zarządu PKP SA ds. inwestycji i audytu Robert Sobczak, spółce zależy na funkcjonalnym powiązaniu częstochowskiego dworca z miejskimi inwestycjami transportowymi. Jeszcze w tym półroczu złożony ma też zostać wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zgodnie z planami PKP SA ogłoszenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego dla dworca w Częstochowie planowane jest na połowę br., a zakończenie całej inwestycji i udostępnienie obiektu - na 2022 r. Podobny termin realizacji dotyczy także części kolejnych inwestycji dworcowych spółki w regionie.

W woj. śląskim, gdzie znajduje się blisko 40 czynnych dworców kolejowych, zmodernizowanych ma zostać jeszcze pięć obiektów: w Czechowicach-Dziedzicach, Dąbrowie Górniczej, Dąbrowie Górniczej Gołonogu, Raciborzu oraz Sosnowcu Maczkach (pierwotna lista programu obejmująca ponad 460 potrzebujących interwencji dworców w kraju uwzględniała dalszych 20 w woj. śląskim).

Według kwietniowych informacji Sobczaka, w przypadku Czechowic-Dziedzic PKP SA miały nadzieję, że prócz środków własnych w dużej części prace wesprą środki budżetu państwa. Przebudowa tego rozległego zabytkowego obiektu (też do 2022 r.) nie będzie przewidywała zmiany kubatury; kolej zapowiadała współpracę z samorządem przy zagospodarowaniu jego powierzchni.

Dwa zabytkowe budynki dworcowe w Dąbrowie Górniczej zostaną odnowione w perspektywie 2022 r. na gruncie porozumienia z lokalnym samorządem (który planuje w ich pobliżu centra przesiadkowe), a także spółką PKP PLK (która przebuduje w ich rejonie układy torowe). Dla obu obiektów w tym samym momencie zlecane mają być prace projektowe i wykonawcze.

Do początku 2023 r. potrwać ma przebudowa dworca w Raciborzu. Także w tym przypadku PKP SA liczy na współpracę z samorządem w zakresie zagospodarowania budynku. W ten czwartek w Raciborzu mają odbyć się poświęcone sprawie warsztaty kreatywne. Spółka zaprosiła na nie: pasażerów, lokalne społeczności, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz społeczników.

W Programie Inwestycji Dworcowych umieszczona jest ponadto przebudowa monumentalnego zabytkowego obiektu w dzielnicy Sosnowcu – Maczkach. W poprzednich latach PKP SA współpracowały z Politechniką Śląską – pod kątem umieszczenia tam ośrodka kształcenia kadr kolejowych. Po przerwaniu tego projektu rozpoczęte prace budowlane zostały wstrzymane.

Do końca ub. roku inwestycja została zabezpieczona i zinwentaryzowana. Od kilku miesięcy PKP SA prowadzą poszukiwania nowego najemcy. Ostateczny zakres inwestycji po stronie PKP SA ma zależeć m.in. od tego, czy przyszły partner spółki będzie oczekiwał doprowadzenie prac do stanu deweloperskiego, czy też będzie miał inne oczekiwania.

PKP SA współpracują z samorządami woj. śląskiego pod kątem m.in. zagospodarowywania kolejowych nieruchomości. W latach 2015-17 spółka m.in. zbyła na rzecz gmin regionu dziewięć dworców (Jeleśnia, Żory, Chorzów Miasto, Bieruń, Wodzisław Śląski, Koszęcin, Ruda Śląska Chebzie, Toszek i Rydułtowy), ostatnio prowadząc rozmowy nt. sześciu kolejnych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Częstochowa
PKP SA

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....