TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Będą zmiany przed sosnowieckim dworcem
- Opublikowano: 17.07.2018 10:21:07
Będą zmiany przed sosnowieckim dworcem (foto: UMS)

Całkowicie nowa aranżacja, dzięki której plac przed dworcem po wielu latach ponownie będzie dla mieszkańców - tak przedstawia się projekt zmian w centrum Sosnowca.

Przypomnijmy, biuro projektowe Amaya Architekci zostało zwycięzcą konkursu, zorganizowanego wspólnie z SARP Katowice, na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zadania "Zagospodarowanie przestrzeni przed dworcem PKP - ul. 3 Maja" w Sosnowcu.

W lipcu 2017 roku ogłoszone zostały wyniki. - Wielkie słowa uznania dla prezydenta Sosnowca za to, że wybrał, po raz kolejny zresztą, właśnie tą procedurę, niełatwą procedurę konkursową, która ma za zadanie wyłonić podmiot odpowiedzialny za opracowanie koncepcji przebudowy przestrzeni przed Dworcem PKP. Dzięki temu możemy z propozycji nadesłanych na konkurs wybrać najlepszą - mówił wówczas Henryk Piątek, sekretarz zarządu SARP.

8 stycznia podpisana została umowa z biurem projektowym na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zagospodarowania przestrzeni przed dworcem. Umowa na kwotę 185 tysięcy złotych była nagrodą, którą biuro uzyskało we wcześniejszym konkursie. W czwartek zobaczyliśmy, jak ma wyglądać plac w centrum Sosnowca.

Jak zmiany opisuje sam projektant?

"Na placu znajdą się wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem, fontanna, pagórkowaty trawnik pod drzewami, drewniane siedziska, ozdobne krzewy oraz drzewa. W pawilonie znajdzie miejsce toaleta publiczna oraz trzy lokale gastronomiczne. Przestrzeń placu będzie pozwalała na organizację wydarzeń takich jak jarmarki, pikniki czy koncerty.

Przed głównym wejściem do budynku dworca kolejowego nasze biuro zaprojektowało interaktywną podświetlaną mapę Sosnowca.

W stosunku do zwycięskiej koncepcji konkursowej wprowadziliśmy zalecenia Sądu Konkursowego Stowarzyszenia Architektów Polskich: zredukowaliśmy kubaturę projektowanego pawilonu wielofunkcyjnego oraz skorygowaliśmy lokalizację pawilonu, fontanny, małej architektury oraz zieleni.

Urząd Miasta zrezygnował z przeniesienia pomnika Jana Kiepury. Na placu pojawi się nowy pomnik, na który Urząd rozpisze konkurs.

Nowe meble miejskie, małą architekturę, zaprojektowaliśmy tak, aby była spójna z wyposażeniem odnowionej ulicy Modrzejowskiej.

Pozostawialiśmy również oba zejścia do pasażu podziemnego zmieniając ich obecną formę tak, aby lepiej wyeksponować zabytkowy budynek dworca. Nowe zadaszenia schodów będą po bokach przeszklone, a na dachu znajdzie się zieleń i drewniane siedziska. Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie placu znajdzie miejsce nowa wiata przystanku autobusowego, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

Przestrzeń przed Dworcem PKP w Sosnowcu będzie atrakcyjna i przyjazna, liczymy na udaną realizację i pragniemy aby dobrze służyła wszystkim użytkownikom."

- Teraz pracujemy nad zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego. Plac będzie przygotowany do organizacji imprez plenerowych, pomieści 2,5 tysiąca osób. Nie mamy rynku, ale mamy nadzieję, że to będzie miejsce, które skusi, aby przebywać w centrum miasta i spędzać tutaj wolny czas - mówi prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

- Budynek usługowy i przejścia podziemne zostały zaprojektowany tak, że pojawi się tam trawnik. To rozwiązanie modne, powszechne i chcemy to propagować. Nawierzchnia zróżnicowana kolorystycznie i materiałowo, z zielenią niższą i wyższą. Nie chcemy wprowadzać pełnego zadrzewienia, aby wszyscy mogli się przemieszczać w układzie horyzontalnym i wertykalnym, niekoniecznie wyznaczonym chodnikiem. Nie ma tutaj ścieżki rowerowej, bo to plac miejski. Tę przestrzeń chcemy zaktywizować - mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta.

Szacunkowy koszt prac to ok. 10 milionów złotych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Sosnowiec
dworzec

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....