TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Autobus SOS rozpoczyna trzeci sezon w Gdańsku
TransInfo.pl - Opublikowano: 12.11.2019 13:30:48
Autobus SOS rozpoczyna trzeci sezon w Gdańsku (foto: UMG)

11 listopada wieczorem codzienne kursy rozpoczął Autobus SOS w Gdańsku. Można wesprzeć jego działanie przynosząc ciepłą odzież.

4 postoje, każdy po 45 minut, a w tym czasie szansa na posiedzenie w ciepłym autobusie z miską zupy w ręku, na pomoc ratownika medycznego i pracownika socjalnego dla tych, którzy chcą wyjść z bezdomności.

Wchodząc do Autobusu SOS na początek odczuwa się panujące wewnątrz ciepło i zapach zupy. Trzeci sezon funkcjonowania tego mobilnego jesienno - zimowego punktu pomocy osobom bezdomnym, zainaugurowano zupą grzybową pełną warzyw, z plastrami kiełbasy i makaronem.

Gotuję 100 litrów świeżej zupy na każdy wieczór, zawsze gęstej, z makaronem, ziemniakami, czy kaszą. Autobusem SOS jeżdżę od początku, trzeci rok, dzień w dzień. Bardzo lubię tę robotę - mówi kucharka Joanna Kobiela z Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta.

Autobus SOS codziennie wieczorem

Począwszy od 11 listopada Autobus SOS kursować będzie codziennie wieczorem (także w święta i sylwestra) do końca marca 2020 r. Osoby bezdomne i te, które znalazły się w kryzysie życiowym, mogą tu dostać dużo więcej, niż rozgrzewającą zupę. W autobusie użyczonym przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje wsparcia udzielają: streetworker, pracownik socjalny i ratownik medyczny

Autobus zatrzymuje się w miejscach, w których zazwyczaj spotykają się w Gdańsku osoby bezdomne. Nie zmieniamy naszych przystanków, bo ludzie się do nich przyzwyczaili - mówi Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Obserwujemy, że pojazd odwiedza wiele osób, które nie mieszkają stricte na ulicy, tylko pomieszkują w tzw. miejscach niemieszkalnych, które dają im namiastkę dachu nad głową. Jeśli ktoś będzie chciał czegoś więcej, niż ciepłego posiłku, wsparciem służy streetworker albo pracownik socjalny. Namawiamy do wyjścia z bezdomności, są różne narzędzia wspierania na tej drodze, wszystko zależy od człowieka. Mamy już kilka osób, które w tej chwili pracują, a poznaliśmy się właśnie w tym autobusie. Najważniejsze, by chciało im się chcieć – dodaje.

To, co dla nas kluczowe w Autobusie SOS to przystanek noclegownia, a później wyjście z bezdomności. Uratowanie życia podczas zimy to jedno, ale najważniejsze dla nas jest wyprowadzenie ludzi z bezdomności - podkreśla Piotr Kowalczuk zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. Dzięki Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta i Towarzystwu Wspierania Potrzebujących Przystań, co roku kilkadziesiąt osób się udaje się w Gdańsku z bezdomności wyprowadzić i to jest najważniejsze – dodaje.

Ostatni przystanek noclegownia

Ostatni przystanek na codziennej trasie Autobusu SOS to wspomniana noclegownia przy ul. Mostowej, gdzie noc spędzić mogą także osoby, które mają do 1,5 promila alkoholu we krwi (powyżej tej wartość wymagany jest pobyt w pogotowiu socjalnym pod opieką lekarza). Jest to część zimowej oferty pomocy, niezależnie od pory roku, do innych noclegowni czy schronisk przyjmowane są tylko osoby trzeźwe.

Z naszej tzw. niskoprogowej noclegowni (nazwa pochodzi od 1,5 promila - red.) w sezonie zimowym korzysta miesięcznie od 200 do 300 osób. Osoby uzależnionej od alkoholu widmo śmierci z zimna nie odstręczy od picia - zaznacza Sławomir Kunkel, koordynator autobusu SOS z Towarzystwa Wspierania Potrzebujących Przystań i kierownik pogotowia socjalnego dla osób nietrzeźwych.

Historie osób, które stały się bezdomne pokazują, że alkohol niejednokrotnie jest skutkiem, a nie przyczyną bezdomności. Jej najczęstsze przyczyny to choroby i konflikty rodzinne.

Postoje Autobusu SOS

20.15 – na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu

21.15 – na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszcz

22.15 – w zatoczce autobusowej przy kinie "Krewetka"

23.30 – ostatni punkt postoju: obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.

Postoje trwają około 45 minut.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Gdańsk

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....