TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Autobus dla potrzebujących jeździ po Łodzi
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 01.12.2018 19:02:26
Autobus dla potrzebujących jeździ po Łodzi (foto: UM Łódź)

W sobotę wieczorem na ulice Łodzi wyruszy autobus dla bezdomnych i potrzebujących. Można w nim zjeść ciepły posiłek, otrzymać odzież na zmianę i – w razie potrzeby – podjechać nim do noclegowni. Ta forma pomocy dostępna będzie do połowy marca.

"Autobus wyruszy na ulice Łodzi 1 grudnia wieczorem, aby pomagać osobom potrzebującym, bezdomnym, ale też takim, których nie stać na ciepły posiłek. Na przystankach będą one mogły dostać m.in. zupę, odzież i koce" – powiedział wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Autobus, w którym pomocy udzielają wolontariusze – mieszkańcy schronisk dla bezdomnych – wyruszy na trasę o godz. 21.30. ze Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady. Pojedzie na dworzec PKP Łódź Kaliska, potem na dworzec PKP Łódź Żabieniec, na Stary Rynek, pl. Barlickiego, a potem do Noclegowni dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Szczytowej, Noclegowni dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Gałczyńskiego i z powrotem do Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn na Nowych Sadach.

Pojazd wykorzystywany jest nie tylko do wydawania żywności i ciepłych okryć, ale także do odwożenia do noclegowni bezdomnych, którzy są zainteresowani taką formą pomocy.

"Chcemy, by osoby bezdomne czuły się w mieście pełnoprawnymi mieszkańcami. Wiemy, że bezdomność to czasami wybór, osoby takie nie chcą korzystać z naszych programów pomocowych, oczekują jedynie doraźnego wsparcia w postaci ciepłego posiłku czy ubrania, a to uzyskają w naszym autobusie, który będzie kursował do 15 marca" – dodał Trela.

Prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Wielisława Rogalska przypomniała, że w tym roku autobus wyjeżdża na ulice Łodzi szesnasty raz. W sobotę będzie w nim 300 litrów zupy, herbata i dużo ciepłej odzieży.

"Taka forma pomocy to był pomysł naszego pracownika, który mamy zamiar kontynuować do nieskończoności, zwłaszcza że spodobał się i został powielony także w innych polskich miastach, a ostatnio został też wyróżniony przez Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej jako dobra praktyka w ramach konkursu +Pokonać bezdomność+" – podkreśliła.

Miesięczny koszt kursowania autobusu wynosi około 30 tys. zł, z czego połowę pokrywa magistrat. Codziennie z tej formy pomocy korzysta od 120 do 180 osób. Liczba zgłaszających się bezdomnych zależy m.in. od pogody. Gdy nadchodzi większy mróz, jest ich zdecydowanie więcej.

Z wyliczeń obejmujących tylko ten rok, a więc okres od stycznia do 15 marca, wynika, że w autobusie wydano 12,5 tys. posiłków i ponad 360 sztuk odzieży uzyskanej ze zbiórki społecznej.

Na co dzień bezdomnych w Łodzi wspierają streetworkerzy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy sprawdzają miejsca ich przebywania, np. pustostany, zanoszą im potrzebne artykuły i oferują miejsce w noclegowni lub w schronisku.

"Problemem nie jest brak miejsc w schroniskach, bo te mamy, ale brak woli osób bezdomnych, by w nich zamieszkać. Dlatego apelujemy do mieszkańców, by sygnalizowali straży miejskiej wszystkie przypadki osób, które mogą być narażone na zamarznięcie" – zaapelował dyrektor łódzkiego MOPS-u Piotr Rydzewski.

Przez cały rok w Łodzi działają cztery schroniska i dwie noclegownie. Łącznie jest w nich 461 miejsc. W czasie mrozów placówki przygotowują nadprogramowe miejsca do spania, aby każdy bezdomny znalazł schronienie.

W zimowe dni potrzebujący mogą korzystać ze świetlicy przy al. Piłsudskiego, która przyjmuje ich od 1 grudnia do 15 marca, przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8.00-16.00. Placówka dysponuje 60-80 miejscami, ale panuje zasada, że nie wyprasza się stąd nikogo, nawet jeśli jest ciasno.

Świetlica jest przeznaczona dla ludzi nocujących w noclegowniach, aby w ciągu dnia mieli się gdzie schronić. Otrzymają w niej herbatę, posiłek czy odzież na zmianę.

Zebrane przez MOPS w 2017 r. dane mówią, że w Łodzi jest 1036 bezdomnych, z czego 189 to kobiety. Najwięcej z nich – 769 osób – mieszka w schroniskach lub w noclegowniach. Wśród przyczyn bezdomności dotknięte nią osoby najczęściej wskazywały eksmisję (ponad połowa ankietowanych), konflikt rodzinny i uzależnienie.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....