TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Aktywiści chcą, aby dorożki zniknęły z Krakowa
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 02.02.2019 12:00:48
Aktywiści chcą, aby dorożki zniknęły z Krakowa; fot. UM Kraków

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt po raz kolejny domaga się wprowadzenia w Krakowie całkowitego zakazu wykorzystywania koni do ciągnięcia dorożek z turystami. Urzędnicy zapewniają, że zwierzęta są regularnie badane, a miasto stara się, aby warunki, w których one pracują, były dla niech bezpieczne.

-"Z żalem przyjęliśmy informację o uśpieniu konia dorożkarskiego, który upadł na ulicy św. Jana 24 stycznia. Jesteśmy przekonani, że tej tragedii można było uniknąć" – mówiła w piątek PAP przewodnicząca Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt Agnieszka Wypych.

Podkreśliła, że Stowarzyszenie od ponad roku domaga się wprowadzenia całkowitego zakazu wykorzystywania koni do ciągnięcia dorożek z turystami.

-"Mamy XXI wiek. Nie ma woli mieszkańców ani żadnych racji przemawiających za tym, żeby konie były wykorzystywane jako środek transportu. Zatłoczone krakowskie ulice to nie jest miejsce dla tych zwierząt" – podkreśliła Wypych.

Ciężki żywot konia

Obrońcy zwierząt w opublikowanym w mediach społecznościowych i przekazanym mediom stanowisku podkreślili, że nie akceptują tego, że konie narażone są na utratę życia i zdrowia z powodu ekstremalnych warunków atmosferycznych, w jakich przychodzi im pracować, z powodu smogu czy coraz częstszych wypadków komunikacyjnych.

Według KSOZ dotychczasowe regulacje Urzędu Miasta Krakowa, który wydaje koncesje na działalność dorożkarską, nie sprawdzają się, także wtedy, gdy trzeba reagować na zdarzenia nagłe, takie jak zasłabnięcie konia. "Mimo naszych interwencji w Urzędzie Miasta: petycji i przekazanych urzędnikom nagrań prezydent Jacek Majchrowski nadal nie robi nic, by rozwiązać ten problem" – mówiła Wypych. Dodała, że zaprzestanie wykorzystywania koni do ciągnięcia dorożek poparło w mediach społecznościowych już kilkanaście tysięcy osób.

Stowarzyszenie przywołuje europejskie miasta, które kierując się zdrowiem i dobrem zwierząt zrezygnowały z biznesu dorożkarskiego jak władze Rzymu czy Barcelony. Zdaniem obrońców zwierząt Kraków powinien pójść właśnie tą drogą.

Miasto odpowiada

-"Kraków dba o konie dorożkarskie i stara się, aby warunki, w których pracują były dla niech bezpieczne i nieuciążliwe. Konie są regularnie badane i znajdują się pod stałym nadzorem lekarzy weterynarii. Niestety, zdarzają się wypadki - bardzo rzadko - dlatego staramy się maksymalnie uczulać dorożkarzy, by minimalizowali ryzyko wystąpienia kontuzji u koni. W tej ostatniej sprawie poprosiliśmy o materiały z policji, a także wyjaśnienia dorożkarza" – powiedział PAP zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa Maciej Grzyb.

W październiku zeszłego roku – po złożeniu zawiadomienia przez KSOZ krakowska prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez urzędników Urzędu Miasta Krakowa oraz znęcania się nad końmi dorożkarskimi poprzez zmuszanie ich do pracy w upały, które zagrażają życiu i zdrowiu. Jednym z wątków tego śledztwa upadek konia pod Wawelem 10 października 2018 r. Stowarzyszenie zwróciło się do prokuratury z wnioskiem, aby śledztwem tym objąć także okoliczności ostatniego tragicznego wypadku konia przy ul. św. Jana.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
turystyka
 • Marcin Tobik – 02.02.2019

  No cóż elektromobility (prawie po polsku) będzie górą. A konie we wrocłwskim ZOO

 • Paweł Pasternak – 02.02.2019

  Według mnie pilniejsze, żeby zlikwidować komunikację koniową do Morskiego Oka.

 • Piotr Budny – 02.02.2019

  Ja proponuję, by dorożki ciągnęli politycy.

 • Darek Żelazny – 02.02.2019

  Ciężko będzie, toż to byli radni i koledzy pana prezydenta M. trzymają "łapę" na tym biznesie, chronieni od lat, przywileje tylko dostają, a konkurencja stłamszona

 • Janusz Jachnik – 02.02.2019

  Kraków bez dorożki to jak WOŚP bez Owsiaka 😪

 • Robert Horanin – 02.02.2019

  Od wieków konie były zwierzęciem pociągowym ale teraz nagle jest to złe.... masakra...

 • Piotr Rytlewski – 02.02.2019

  Popierdoliło się co niektórym

 • Agnieszka Kras – 03.02.2019

  Już do reszty się jakimś mieszczuchom we łbach poprzewracało...🙄

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....