TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Adina Valean kandydatką na komisarza transportu
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 15.11.2019 09:30:54
Adina Valean kandydatką na komisarza transportu; fot. Europarlament

Koordynatorzy komisji transportu Parlamentu Europejskiego poparli 14 listopada kandydatkę Rumunii Adinę Valean na unijnego komisarza - poinformowało PAP źródło unijne.

"Rumunkę poparły wszystkie frakcje z wyjątkiem Zielonych, którzy domagali się dodatkowych informacji, oraz grupy Tożsamość i Demokracja, która była przeciwko" - powiedziało PAP źródło unijne.

Valean w czwartek w Brukseli wzięła udział w przesłuchaniu w komisji transportu PE. Zgoda komisji była wymagana, aby Rumunka mogła zostać komisarzem UE, który będzie zajmował się tą tematyką.

Zielony Ład

Podczas wysłuchania odniosła się do Europejskiego Zielonego Ładu, jednego z głównych programów szefowej elekt Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Jak powiedziała, ta strategia nie może być zrealizowania bez transportu w jej centrum. Przekonywała, że choć ekologia jest ważna, jeśli chodzi o mobilność, to jednak musi służyć interesom obywateli. Wskazywała, że chociaż potrzebne są dodatkowe wysiłki, aby osiągnąć cele w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla, musi to być wykonalne pod względem ekonomicznym. Mówiła, że cyfryzacja i automatyzacja pociągają za sobą ogromne zmiany dla sektora transportu, ale nie mogą one następować kosztem ludzi, dlatego konieczne jest większe skoncentrowanie się na szkoleniach i przekwalifikowaniu się pracowników.

Valean mówiła też, że będzie pracować nad poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego i będzie dążyć do ukończenia budowy jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej. Ma to służyć ograniczeniu natężenia ruchu w przestrzeni powietrznej i zmniejszyć emisje. Choć - jak mówiła - UE ma solidne ramy w zakresie praw pasażerów, to należy nadal pracować w tym obszarze. W kwestii inwestycji infrastrukturalnych powiedziała, że będzie bronić budżetu instrumentu finansowego "Łącząc Europę" w kolejnym budżecie UE.

Polskie reakcje

Przesłuchanie kandydatki bardzo dobrze ocenił europoseł Kosma Złotowski (PiS). "Wypadła bardzo dobrze podczas wysłuchania, choć miała niewiele czasu na to, żeby się przygotować, raptem kilka dni. Z posiedzenia komisji transportu wyszła dziś zwycięsko. Sam fakt, że jest z Rumunii, napawa nas optymizmem" - powiedział PAP po wysłuchaniu.

Podobnie wypowiadała się europosłanka Elżbieta Łukacijewska (PO). "(Valean) miała dobre wystąpienie i widać było, że rozumie problematykę transportu. Choć nie mówiła o wielu rzeczach wprost, bo wiele będzie też zależeć od rządów państw członkowskich, to jednak była przygotowana. Dobrze, że jest z naszego regionu, bo na pewno będzie go dużo lepiej rozumiała niż kogokolwiek inny" - powiedziała PAP.

Otoczenie przyszłej szefowej KE podkreśla, że Valean jest doświadczoną europosłanką, która przewodniczyła komisji środowiska, a teraz kieruje komisją przemysłu i badań PE (ITRE). W swojej karierze Rumunka zajmowała się kwestiami związanymi z transportem. Była m.in. sprawozdawcą projektu dotyczącego instrumentu "Łącząc Europę", który wspiera infrastrukturę w dziedzinie transportu, energii i usług cyfrowych w UE.

W listopadzie nowy centroprawicowy rząd Rumunii zaproponował dwójkę kandydatów - Valean i Siegfrieda Muresana. Są oni eurodeputowanymi Europejskiej Partii Ludowej i należą do Partii Narodowo-Liberalnej (PNL), która obecnie rządzi w Rumunii. Przewodnicząca elekt zdecydowała, że Adina Valean otrzyma tekę transportową.

Rovana Plumb - kandydatka poprzedniego, socjaldemokratycznego rządu Rumunii premier Vioricy Dancili na unijnego komisarza ds. transportu - została uznana za niezdolną do pełnienia funkcji z powodu stwierdzonego konfliktu interesów. Dancila próbowała forsować innych pretendentów do Komisji już po tym, jak jej gabinet nie uzyskał wotum zaufania, ale zostali oni odrzuceni przez von der Leyen.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
personalia
unia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....