TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

530 tablic SDIP w GZM w 2020 roku. Umowa podpisana
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 30.08.2018 13:00:39
530 tablic SDIP w GZM w 2020 roku

Ponad 530 tablic przystankowych zmiennej treści ma funkcjonować w 2020 r. na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Obecnie system dynamicznej informacji obejmuje tam 72 urządzenia. W środę podpisano umowę, dzięki której zostanie on rozbudowany ponad sześciokrotnie.

Dzisiejszy System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP) na terenie działania największego organizatora komunikacji miejskiej w Metropolii, czyli Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), obejmuje kilka ciągów pasażerskich w Katowicach, Zagłębiu Dąbrowskim oraz Gliwicach i Zabrzu (łącznie 72 tablice na przystankach). Tamto pilotażowe rozwiązanie powstało przy wsparciu funduszy UE na lata 2007-2013.

Jeszcze przed utworzeniem zrzeszającej 41 miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), co nastąpiło w połowie ub. roku, KZK GOP przygotował obszerną rozbudowę systemu pod kątem obecnych środków unijnych. Uruchomione w poprzednich latach rozwiązanie ma zostać teraz kilkakrotnie rozbudowane - w większej liczbie gmin tworzących KZK GOP (we współpracy z pozostającymi poza tym związkiem, lecz należącymi do GZM, Tychami oraz Bieruniem).

Przetarg na rozbudowę systemu trwał od ub. roku. Przy budżecie zamówienia określonym na 62,9 mln zł brutto, tańsza z dwóch ofert, zabrzańskiej spółki Dysten opiewała na 35,5 mln zł brutto (przy 150 miesięcy gwarancji), a droższa, konsorcjum Asseco i Uni-Net Poland – na 38,1 mln zł brutto (przy 69-miesięcznej gwarancji). W środę przedstawiciele KZK GOP i Dystenu zamknęli to postępowanie umową.

Cała część techniczno-informatyczna przetargu ma zostać zrealizowana w 21 miesięcy od podpisania umowy. Ten element postępowania ma być współfinansowany funduszami unijnymi o zakładanej wartości 26,4 mln zł – dzięki projektowi przygotowanemu pod kątem finansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Druga część postępowania KZK obejmuje świadczenie usług utrzymania tego systemu, usług serwisowych i gwarancyjnych w całym tzw. okresie trwałości projektu unijnego, przy czym okres gwarancyjny określono na co najmniej 66 miesięcy od odbioru przedmiotu zamówienia.

Przedsięwzięcie jest bardzo obszerne: obok zapewnienia wszelkich dokumentów, projektów i szkoleń, obejmuje m.in. dostarczenie i montaż 400 elektronicznych tablic informacyjnych 6-wierszowych dwustronnych wraz z kamerami monitoringu i 6 elektronicznych tablic 12-wierszowych - jednostronnych dla obszaru KZK GOP, a także 50 tablic 6-wierszowych dwustronnych dla Tychów oraz 6 podobnych tablic dla Bierunia.

Większe tablice jednostronne mają pojawić się m.in. na podziemnym przystanku pod katowickim dworcem kolejowym, na dworcach komunikacji miejskiej w Bytomiu, w Będzinie, w Sosnowcu (przy urzędzie miasta) oraz w Zabrzu.

Ponadto, ponieważ po wprowadzeniu od początku 2018 r. przez GZM wspólnej taryfy dla obszaru Metropolii - zamiast taryf trzech dotychczasowych organizatorów, w tym tyskiego - tyski organizator nie dysponuje w swoich pojazdach systemem Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP), kontrakt przewiduje dostawę, montaż i uruchomienie odpowiednich urządzeń mobilnych pod kątem ŚKUP dla ok. 170 kursujących dlań pojazdów.

Umowa obejmuje też m.in. zapewnienie tyskiemu organizatorowi odpowiedniego oprzyrządowania, włączenia i koordynacji nowych elementów z istniejącymi systemami, w tym SDIP i ŚKUP, a także dostarczenie mobilnych urządzeń serwisowych oraz dedykowanej aplikacji SDIP dla urządzeń mobilnych pasażerów

KZK akcentuje, że system SDIP jest stosunkowo elastyczny i pozwala – w miarę potrzeb – na wykorzystanie go w różnych celach. W ub. sezonie grzewczym Związek przystał na pomysł Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach, by na istniejących tablicach SDIP udostępniać komunikaty o jakości powietrza.

KZK GOP działa od ponad 25 lat i obejmuje 29 gmin centralnej części woj. śląskiego. Zrzeszająca 41 tamtejszych samorządów Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r. i zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. GZM utworzyła już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który ma przejąć funkcję organizatora komunikacji od KZK GOP, współpracującego z nim związku w Tarnowskich Górach i odrębnego związku tyskiego.

W środę przewodniczący zarządu KZK GOP Roman Urbańczyk mówił, że rozbudowa systemu dynamicznej informacji pasażerskiej jest uzgodniona z Metropolią, która docelowo przejmie jego koordynację. "Metropolia ten projekt zna, popiera i będzie go dalej prowadziła. Obecnie rozstrzygana jest kwestia, w jakim trybie to się odbędzie, ale tu nie ma żadnej kontrowersji" - wskazał Urbańczyk.

W budżecie Metropolii na 2018 r. m.in. zarezerwowano 12 mln zł na zakup przez tyskiego organizatora komunikacji kasowników umożliwiających włączenie go w system Śląskiej Karty Usług Publicznych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
informacja pasażerska
KZK GOP
GZM

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....