TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

263 tys. kart w półtora roku. ŚKUP!
PAP tl/ PAP - Opublikowano: 10.05.2017 11:05:28
263 tys. kart w półtora roku. ŚKUP!

Po około półtora roku działania systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych ma ona ok. 263 tys. użytkowników. Liczba wydanych kart rośnie przeciętnie o ok. 200-300 dziennie. Rozwijana jest też m.in. sieć punktów obsługujących funkcjonalności karty związane z komunikacją publiczną.

Umowę na dostarczenie i wdrożenie Śląskiej Karty Usług Publicznych organizator komunikacji miejskiej w większej części aglomeracji katowickiej, Komunikacyjny Związek Komunalny GOP, podpisał z konsorcjum Asseco Poland (obecnie Asseco Data Systems) i BRE Banku (obecnie mBank) w styczniu 2012 r. Karta miała zacząć funkcjonować wiosną 2013 r. Ostatecznie była stopniowo wprowadzana od października 2015 r.; w listopadzie 2015 r. rozpoczęło się funkcjonowanie systemu.

Obok KZK GOP w przedsięwzięciu związanym ze ŚKUP w różnym zakresie uczestniczą samorządy miast regionu. Kartą można opłacić korzystanie z komunikacji miejskiej (stopniowo zastąpiła bilety okresowe), a także parkowanie w wybranych miastach i niektóre inne usługi publiczne.

Jak przekazała PAP we wtorek rzeczniczka KZK GOP Anna Koteras, choć od ubiegłorocznych wakacji, gdy wprowadzono największe zmiany w taryfie komunikacji miejskiej Związku, dynamika rozprowadzania kart spadła, obecnie nadal codziennie wydawanych jest ich przeciętnie ok. 200-300 egzemplarzy. Dotąd od października 2015 r. karty wyrobiło łącznie ok. 263 tys. osób; wśród nich 243,5 tys. w wersji spersonalizowanej.

Docelowo z karty, zgodnie z unijnym projektem, który ją współfinansował, miało korzystać co najmniej 150 tys. osób. Liczbę tę osiągnięto już w ub. roku. Aby skłonić pasażerów do jej pozyskiwania, w 2016 r. KZK GOP m.in. stopniowo obniżał ceny niemal wszystkich biletów kodowanych na karcie (jednorazowych i okresowych), a także ceny wybranych biletów za jednorazowe przejazdy w taryfie odległościowej.

Wprowadzona wraz ze ŚKUP taryfa odległościowa docelowo ma stać się powszechniejsza od dotychczasowej – strefowo-czasowej. Jest ona stosowana domyślnie w kasownikach elektronicznych (wybór taryfy strefowo-czasowej wiążę się z dodatkowymi czynnościami przy kasowniku); pasażer przykłada tylko kartę do kasownika przy wejściu i przy wyjściu z pojazdu.

Jednocześnie od sierpnia ub. roku ostatecznie wycofane zostały papierowe bilety okresowe. Są one dostępne wyłącznie w postaci elektronicznej – kodowanej na karcie ŚKUP. Bez zmian można było dotąd kupować papierowe bilety jednorazowe, również u kierowców.

Ostatnio jednak zarząd KZK GOP zdecydował o wycofaniu od 1 lipca br. z powszechnej sprzedaży biletów jednorazowych na trzy i więcej miast (lub ważnych godzinę). Koteras we wtorkowej rozmowie z PAP zaznaczyła m.in., że zmiana dodatkowo powinna dociążyć ŚKUP. Ponadto biletów na trzy miasta – za 4,80 zł - sprzedawało się spośród jednorazowych najmniej; nadal będzie można je kupić w automatach i u kierowców (za tę samą kwotę).

KZK GOP zachęca pasażerów do wyrabiania karty ŚKUP przez internet (kartaskup.pl) lub osobiście w Punktach Obsługi Klienta. Związek przekonuje, że dzięki karcie można nie tylko kupować tańsze bilety, ale ułatwiony został również do nich dostęp.

Bilety, w tym okresowe, można kupować przez internet, za pośrednictwem Portalu Klienta oraz w stu dziewięciu całodobowych automatach, a także w punktach obsługi oraz 800 punktach sprzedaży. Również przez internet – oraz ze wszystkich wymienionych punktach – można doładowywać konto karty.

KZK GOP stara się też rozwijać własną sieć Punktów Obsługi Pasażera – obsługujących m.in. część funkcjonalności ŚKUP. We wtorek ósmy taki Punkt otwarto na dworcu autobusowym w Piekarach Śląskich.

Pasażerowie mogą tam uzyskać niespersonalizowaną kartę ŚKUP, zablokować lub doładować kartę, kupić bilet okresowy (elektroniczny) oraz wszystkie rodzaje dostępnych wciąż biletów papierowych. Mogą też uzyskać informację o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, jak i karty ŚKUP, a w razie potrzeby zgłosić reklamację (za wyjątkiem spraw dotyczących elektronicznej portmonetki, które przyjmowane są w koordynowanych przez mBank Punktach Obsługi Klienta - POK).

W piekarskim oraz pozostałych POP można również zapłacić mandat (lub odwołać się od niego), zakodować ulgę na karcie, wygenerować billing czy też zwrócić zakupione bilety elektroniczne.

Budowa dworca autobusowego w miejscu wcześniejszych przystanków na os. Wieczorka w Piekarach Śląskich zakończyła się w grudniu ub. roku. Koszt całej przebudowy kompleksu (budowy nowego budynku m.in. z poczekalnią, toaletami, Punktem Obsługi Pasażera KZK GOP, a także siedmiu stanowisk postojowych dla autobusów) wyniósł niecałe 3,7 mln zł.(PAP)

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KZK GOP
ŚKUP
bilet

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....