TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

263 tys. kart w półtora roku. ŚKUP!
PAP tl/ PAP - Opublikowano: 10.05.2017 11:05:28
263 tys. kart w półtora roku. ŚKUP!

Po około półtora roku działania systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych ma ona ok. 263 tys. użytkowników. Liczba wydanych kart rośnie przeciętnie o ok. 200-300 dziennie. Rozwijana jest też m.in. sieć punktów obsługujących funkcjonalności karty związane z komunikacją publiczną.

Umowę na dostarczenie i wdrożenie Śląskiej Karty Usług Publicznych organizator komunikacji miejskiej w większej części aglomeracji katowickiej, Komunikacyjny Związek Komunalny GOP, podpisał z konsorcjum Asseco Poland (obecnie Asseco Data Systems) i BRE Banku (obecnie mBank) w styczniu 2012 r. Karta miała zacząć funkcjonować wiosną 2013 r. Ostatecznie była stopniowo wprowadzana od października 2015 r.; w listopadzie 2015 r. rozpoczęło się funkcjonowanie systemu.

Obok KZK GOP w przedsięwzięciu związanym ze ŚKUP w różnym zakresie uczestniczą samorządy miast regionu. Kartą można opłacić korzystanie z komunikacji miejskiej (stopniowo zastąpiła bilety okresowe), a także parkowanie w wybranych miastach i niektóre inne usługi publiczne.

Jak przekazała PAP we wtorek rzeczniczka KZK GOP Anna Koteras, choć od ubiegłorocznych wakacji, gdy wprowadzono największe zmiany w taryfie komunikacji miejskiej Związku, dynamika rozprowadzania kart spadła, obecnie nadal codziennie wydawanych jest ich przeciętnie ok. 200-300 egzemplarzy. Dotąd od października 2015 r. karty wyrobiło łącznie ok. 263 tys. osób; wśród nich 243,5 tys. w wersji spersonalizowanej.

Docelowo z karty, zgodnie z unijnym projektem, który ją współfinansował, miało korzystać co najmniej 150 tys. osób. Liczbę tę osiągnięto już w ub. roku. Aby skłonić pasażerów do jej pozyskiwania, w 2016 r. KZK GOP m.in. stopniowo obniżał ceny niemal wszystkich biletów kodowanych na karcie (jednorazowych i okresowych), a także ceny wybranych biletów za jednorazowe przejazdy w taryfie odległościowej.

Wprowadzona wraz ze ŚKUP taryfa odległościowa docelowo ma stać się powszechniejsza od dotychczasowej – strefowo-czasowej. Jest ona stosowana domyślnie w kasownikach elektronicznych (wybór taryfy strefowo-czasowej wiążę się z dodatkowymi czynnościami przy kasowniku); pasażer przykłada tylko kartę do kasownika przy wejściu i przy wyjściu z pojazdu.

Jednocześnie od sierpnia ub. roku ostatecznie wycofane zostały papierowe bilety okresowe. Są one dostępne wyłącznie w postaci elektronicznej – kodowanej na karcie ŚKUP. Bez zmian można było dotąd kupować papierowe bilety jednorazowe, również u kierowców.

Ostatnio jednak zarząd KZK GOP zdecydował o wycofaniu od 1 lipca br. z powszechnej sprzedaży biletów jednorazowych na trzy i więcej miast (lub ważnych godzinę). Koteras we wtorkowej rozmowie z PAP zaznaczyła m.in., że zmiana dodatkowo powinna dociążyć ŚKUP. Ponadto biletów na trzy miasta – za 4,80 zł - sprzedawało się spośród jednorazowych najmniej; nadal będzie można je kupić w automatach i u kierowców (za tę samą kwotę).

KZK GOP zachęca pasażerów do wyrabiania karty ŚKUP przez internet (kartaskup.pl) lub osobiście w Punktach Obsługi Klienta. Związek przekonuje, że dzięki karcie można nie tylko kupować tańsze bilety, ale ułatwiony został również do nich dostęp.

Bilety, w tym okresowe, można kupować przez internet, za pośrednictwem Portalu Klienta oraz w stu dziewięciu całodobowych automatach, a także w punktach obsługi oraz 800 punktach sprzedaży. Również przez internet – oraz ze wszystkich wymienionych punktach – można doładowywać konto karty.

KZK GOP stara się też rozwijać własną sieć Punktów Obsługi Pasażera – obsługujących m.in. część funkcjonalności ŚKUP. We wtorek ósmy taki Punkt otwarto na dworcu autobusowym w Piekarach Śląskich.

Pasażerowie mogą tam uzyskać niespersonalizowaną kartę ŚKUP, zablokować lub doładować kartę, kupić bilet okresowy (elektroniczny) oraz wszystkie rodzaje dostępnych wciąż biletów papierowych. Mogą też uzyskać informację o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, jak i karty ŚKUP, a w razie potrzeby zgłosić reklamację (za wyjątkiem spraw dotyczących elektronicznej portmonetki, które przyjmowane są w koordynowanych przez mBank Punktach Obsługi Klienta - POK).

W piekarskim oraz pozostałych POP można również zapłacić mandat (lub odwołać się od niego), zakodować ulgę na karcie, wygenerować billing czy też zwrócić zakupione bilety elektroniczne.

Budowa dworca autobusowego w miejscu wcześniejszych przystanków na os. Wieczorka w Piekarach Śląskich zakończyła się w grudniu ub. roku. Koszt całej przebudowy kompleksu (budowy nowego budynku m.in. z poczekalnią, toaletami, Punktem Obsługi Pasażera KZK GOP, a także siedmiu stanowisk postojowych dla autobusów) wyniósł niecałe 3,7 mln zł.(PAP)

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KZK GOP
ŚKUP
bilet
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....