TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

25 lat Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni
TransInfo,pl - Opublikowano: 29.09.2017 12:13:31
25 lat Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni obchodzi 25 lat istnienia. Jednostka została powołana 1 października 1992 roku, by organizować obsługę komunikacyjną Gdyni i sąsiednich gmin. Stała się wzorem dla innych polskich miast w zakresie organizacji transportu zbiorowego.

z okazji jubileuszu ZKM - w imieniu redakcji TransInfo.pl  - składamy pracownikom Zarządu życzenia dalszych owocnych lat pracy i wytyczania kolejnych nowych kierunków dla transportowej branży.

Jak to się zaczęło…

W 1992 roku sieć obejmowała 55 linii - 48 autobusowych i 7 trolejbusowych. Przez 25 lat utworzono aż 37 nowych linii - całorocznych, jak i sezonowych. Wiele tras wydłużono lub zmodyfikowano. Utworzono linie pospieszne, midibusowe i specjalne. W 1992 roku na trasy wyjeżdżało jednocześnie 197 pojazdów w godzinach szczytu przewozowego. Teraz po ulicach, podczas największych korków, jeździ blisko 290 pojazdów.

Od czasu utworzenia ZKM powstało 26 nowych dziennych linii. Zmodyfikowano też kursowanie linii nocnych, dla których został utworzony węzeł przesiadkowy przy dworcu Gdynia Główna. Przewozy w ramach sieci ZKM realizują trzy przedsiębiorstwa stanowiące własność Gdyni, ale również konkurujący ze sobą od 1993 roku przewoźnicy prywatni. Mają obecnie 27 proc. udziału w sieci autobusowej i midibusowej.

Obecnie ZKM Gdynia organizuje komunikację miejską na obszarze Gdyni, Rumi, Sopotu oraz gmin Kosakowo, Szemud, Wejherowo i Żukowo. Linie docierają także do Gdańska, Redy i Wejherowa.

Niska podłoga

Od 10 lat wszystkie autobusy gdyńskiej komunikacji miejskiej są niskopodłogowe. Przedsiębiorstwa posiadają 241 autobusów, w tym 111 przegubowych pojazdów. Tam, gdzie dotarcie klasycznym pojazdem jest utrudnione, ZKM zapewnia przejazd mniejszymi pojazdami - 22 midibusami. Pierwsze takie pojazdy wyjechały w 1993 roku na ulice Sopotu, cztery lata później jeździły już po Gdyni. Obecnie funkcjonuje 11 takich połączeń.

Niepełnosprawni mogą korzystać, na zamówienie, z komunikacji mikrobusowej. Pomaga przede wszystkim uczniom szkół. W dyspozycji ZKM jest pięć takich, należących do Przedsiębiorstwa Autobusowego Gryf, pojazdów.

Trolejbusy wizytówką Gdyni

Zarząd Komunikacji Miejskiej to jeden z trzech organizatorów komunikacji w Polsce, który eksploatuje trolejbusy. Przez 25 lat istnienia uruchomiono 8 nowych linii, w tym dwie sezonowe. W 1996 roku zaczęły dojeżdżać na Pustki Cisowskie, w 2005 roku na Dąbrowę, rok później na Kacze Buki, w 2015 na Przystań Żeglugi, a w 2016 roku na osiedle Fikakowo w Wielkim Kacku.

Pierwszy niskopodłogowy trolejbus wyjechał na ulice Gdyni w 1999 roku. Od 2012 roku wszystkie pojazdy są niskopodłogowe, ale nie tylko to wyróżnia gdyńskie trolejbusy. Od 2009 roku pojazdy są sukcesywnie wyposażane w zasobnik energii. Dzięki niemu potrafią dotrzeć w miejsca, gdzie nie ma sieci trakcyjnej. Przydają się zwłaszcza podczas okresowych zamknięć ul. Świętojańskiej.

Trolejbusów będzie przybywać

W 2015 roku na linii 21 testowo wprowadzono trolejbusy z bateriami litowo-jonowymi. Pojazdy zostały skierowane na skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II. Kolejnym krokiem było skierowanie takich pojazdów na linię 29, która od 2016 roku obsługuje położone na wzgórzu, w dzielnicy Wielki Kack, osiedle Fikakowo. Dzięki temu mieszkańcy zyskali bezpośrednie połączenie z centrum Gdyni.

W najbliższych miesiącach do Gdyni trafi 30 nowych pojazdów wyposażonych w baterie trakcyjne, co pozwoli na uruchomienie i modyfikację funkcjonujących linii. Połowa z nich będzie pojazdami przegubowymi.

ZKM w Gdyni dysponuje 93 trolejbusami, z czego 38 posiada zasobnik energii. 6 posiada baterie litowo-jonowe pozwalające na przejechanie bez sieci trakcyjnej około 15 kilometrów. Rolę atrakcji turystycznej pełnią cztery zabytkowe pojazdy, eksploatowane na sezonowej linii 326 z Leszczynek do Orłowa.

- Wszyscy operatorzy eksploatują nowoczesne, proekologiczne pojazdy, wśród których wyróżniają się trolejbusy, autobusy napędzane gazem ziemnym oraz olejem napędowym, ale spełniające najbardziej rygorystyczne normy emisji spalin Euro 6 - nie ukrywa dumy prof. Olgierd Wyszomirski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Regularne badania

Siłą Zarządu Komunikacji Miejskiej są prowadzone od 1994 roku, co 2-3 lata, badania preferencji i zachowań pasażerów połączone z jednoczesnym pytaniem o ocenę, prowadzone na reprezentatywnej grupie w gospodarstwach domowych. Badania marketingowe wykonywane są też na przystankach i w pojazdach. W 1994 roku ocena w skali od 2 do 5 wyniosła 3,39, natomiast w 2015 roku było to już 4,24. Okazało się, że najważniejsze dla pasażerów są w kolejności: połączenie bezpośrednie, punktualność i częstotliwość.

Analizowane są nie tylko "suche" dane, ale również sygnały, opinie i skargi. Te można składać w dwóch biurach obsługi klienta, gdzie można też nabyć bilety i uzyskać informację o komunikacji miejskiej.

Co w przyszłości?

ZKM pełni istotną rolę w obsłudze wydarzeń okolicznościowych w mieście. Najwięcej pracy wymaga przewóz uczestników festiwalu Open'er. Na trasie pojawia się wówczas 60 dodatkowych pojazdów. Z dodatkowych autobusów chętnie korzystają również mieszkańcy podczas nocy sylwestrowej czy kibice po meczach.

- Wśród stojących przed ZKM Gdynia zadań są integracja biletowo-taryfowa, budowa kolejnych buspasów i wyposażenie pojazdów w urządzenia do pobierania płatności za przejazd. Planowane są też dalsze inwestycje w transport ekologiczny, w tym trolejbusy i autobusy elektryczne - kończy prof. Olgierd Wyszomirski.

Atrakcje w sobotę

W ramach obchodów 25-lecia działalności Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni, w sobotę, 30 września 2017 r., uruchomiona zostanie dla pasażerów bezpłatna linia trolejbusowa nr 325. Linię obsługiwać będą dwa trolejbusy: zabytkowy (ZIU-9B - z okresu rozpoczęcia działalności ZKM w Gdyni) i najnowocześniejszy (Solaris Trollino 12M).

Podstawowa trasa linii 325 prowadzić będzie z Dworca Głównego PKP w Gdyni ulicami: Wójta Radtkego, pl. Kaszubski i Świętojańską - do przystanku "Wzgórze św. Maksymiliana SKM" przy ul. Śląskiej. Dalszy odcinek trasy będzie już zróżnicowany w zależności od rodzaju taboru obsługującego dany kurs. Trolejbus zabytkowy zakończy przejazd na pętli na Węźle Franciszki Cegielskiej, natomiast nowoczesny trolejbus pojedzie, korzystając z energii zmagazynowanej w bateriach, ulicami Kazimierza Górskiego (obok C.H. "Riviera") i Łużycką, do pętli Redłowo SKM. Trolejbusy linii 325 kursować będą w godzinach 10-17.

W każdym z trolejbusów rozdawane będą wydawnictwa okolicznościowe i drobne upominki, a obecni w nich pracownicy ZKM porozmawiają z pasażerami na każdy nurtujący ich temat związany z komunikacją miejską.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
ZKM Gdynia

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....