TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

21 września Dzień Kontrolera w KZK GOP
PAP TransInfo,pl - Opublikowano: 18.09.2017 11:13:56
21 września Dzień Kontrolera w KZK GOP

Na przystankach komunikacji w aglomeracji katowickiej pojawiły się plakaty prezentujące sceny z codziennej pracy 12 kontrolerów biletów. W ten sposób KZK GOP - organizator komunikacji w regionie - chce ocieplić ich wizerunek i przypomnieć, jak ważną pełnią rolę.

Kolejną już kampanię wizerunkową tego typu rozpoczęto w okresie poprzedzającym obchodzony w KZK GOP 21 września Dzień Kontrolera. Akcja ma uświadomić osobom korzystającym z komunikacji, że kontrolerzy działają w interesie wszystkich pasażerów, a ich obowiązki są szersze niż tylko sprawdzanie biletów.

-"Rola kontrolerów jest trudna do przecenienia. To z nimi pasażerowie mają bezpośredni kontakt w autobusach i tramwajach; służą pomocą i informacją, są reprezentantami Związku, a ich praca to działanie na rzecz wszystkich, ponieważ dochód ze sprzedaży biletów to jedno z dwóch głównych źródeł finansowania komunikacji publicznej" - wskazuje przewodniczący Zarządu Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego Roman Urbańczyk.

-"Pieniądze z biletów przeznaczane są także na inwestycje – zakup nowych autobusów, opłacenie firm sprzątających pojazdy itd. Ci, którzy nie kupują biletów, nie dokładają się do finansowania komunikacji, jednocześnie korzystając z pieniędzy pozostałych pasażerów, więc tak naprawdę jeżdżą na koszt wszystkich uczciwie płacących za przejazd" - dodał.

Dzień Kontrolera zainaugurowano w KZK GOP w 2010 r., a pierwsza kampania wizerunkowa przełamująca negatywny, stereotypowy obraz kontrolera biletów odbyła się dwa lata wcześniej. KZK GOP był pierwszą w Polsce organizacją, która przeprowadziła taką akcję; obecnie są one cykliczne, zwykle w czasie wrześniowego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Według rzeczniczki KZK GOP Anny Koteras, powoli zmienia się podejście społeczne do pracy kontrolerów. "Sami zainteresowani mówią, że coraz rzadziej wśród podróżnych zdarzają się sytuacje, kiedy podczas kontroli ogół pasażerów jest nastawiony przeciwko kontrolerowi i broni gapowicza. Pasażerowie chyba zrozumieli, że w takich sytuacjach tak naprawdę to oni płacą za gapowicza" - powiedziała.

Bohaterami wszystkich kampanii KZK GOP są jego pracownicy i współpracownicy – osoby faktycznie pracujące jako kontrolerzy biletów. W sumie w autobusach i tramwajach KZK GOP bilety sprawdza ponad 200 kontrolerów - to zarówno kontrolerzy zawodowi, zatrudnieni na umowę o pracę (mają oni ujednolicony ubiór - niebieskie koszule, krawaty, ciemne kurtki), jak i osoby pracujące na umowę-zlecenie.

Aby zostać kontrolerem KZK GOP, trzeba mieć co najmniej średnie wykształcenie (prawie połowa etatowych kontrolerów ma wykształcenie wyższe) oraz odpowiednie predyspozycje psychiczne: opanowanie, odporność na stres, umiejętność rozładowania sytuacji konfliktowych, kontaktowość, otwartość, asertywność, stanowczość. Wymagana jest też odpowiednia kondycja fizyczna i spostrzegawczość.

Wśród kontrolerów systematycznie rośnie liczba pań wykonujących ten zawód. Cztery lata temu kontrolerkami KZK GOP było 16 kobiet, czyli niecałe 10 proc. kontrolerów, a dziś 32, czyli nieco ponad 15 proc. Rocznie na terenie związku dokonuje się ok. 6 mln kontroli biletów.

Dodatkowa opłata za przejazd bez biletu w aglomeracji katowickiej nie zmieniła się od kilku lat - maksymalna to 160 zł, płacona w miejscu kontroli 90 zł, a płatna w ciągu siedmiu dni - 125 zł.

Podrobienie lub przerobienie biletu albo dokumentu uprawniającego do zniżki (np. legitymacji) traktowane jest jak fałszowanie dokumentów, czyli przestępstwo. Wszystkie próby fałszerstw są przekazywane policji i w efekcie trafiają do sądów. Z obserwacji KZK GOP wynika, że w tego typu sprawach najczęściej zapadają wyroki kary w zawieszeniu na rok lub dwa lata; w przypadku osób małoletnich sądy orzekają dozór kuratora. Oskarżeni z reguły muszą też ponosić koszty sądowe.

Osoby, które w ciągu roku trzy razy zostaną złapane na jeździe "na gapę" i nie płacą nałożonych dodatkowych opłat, mogą spodziewać się skierowania przeciwko nim zawiadomień o popełnieniu wykroczenia. Zgodnie z art. 121 Kodeksu wykroczeń, gdy sprawca po raz trzeci przyłapany zostanie na naruszaniu taryfy, a w ciągu roku dwukrotnie nie uiścił nałożonych na niego opłat dodatkowych, popełnia wyłudzenie - tym samym sprawa może trafić do sądu.

KZK GOP to największy organizator komunikacji miejskiej w kraju - tworzy go blisko 30 gmin; obsługuje teren o powierzchni 1,8 tys. km kw. zamieszkany przez ok. 2 mln ludzi. Z transportu publicznego organizowanego przez Związek codziennie korzysta blisko milion pasażerów.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontroler
akcja
KZK GOP

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....