TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

20. rocznica katastrofy kolejki górskiej w Alpach
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 05.02.2018 16:03:03
20. rocznica katastrofy kolejki górskiej w Alpach (foto: PAP)

Dwadzieścia lat mija w sobotę od dnia katastrofy kolejki górskiej we włoskich Alpach, w której zginęło 20 osób, w tym dwoje polskich turystów. Samolot stacjonujących we Włoszech wojsk USA zerwał linę kolejki, która runęła na stok z wysokości 100 metrów.

Hołd ofiarom wypadku, który wywołał serię napięć między Rzymem a Waszyngtonem, oddał w 20. rocznicę tragedii prezydent Włoch Sergio Mattarella. W miejscowym kościele odprawiono mszę.

3 lutego 1998 roku w rejonie miejscowości Cavalese w Val di Fiemme w Trydencie nisko lecący amerykański samolot wojskowy z bazy w Aviano zerwał linę nośną kolejki górskiej dla narciarzy, jadącej na szczyt Cermis. Zginęło 19 włoskich i zagranicznych turystów, wśród nich Polka z kilkunastoletnim synem, oraz pracownik obsługi.

Katastrofa spowodowała szereg kontrowersji, gdy ustalono, że samolot leciał zbyt nisko i - jak wszystko na to wskazuje - był to tragiczny w skutkach popis brawury załogi czy wręcz bezmyślności, jak mówili mieszkańcy okolicy, którzy widzieli maszynę w powietrzu. Przeleciała ona około 100 metrów niżej niż powinna w tym rejonie.

Stronie włoskiej nie udało się doprowadzić do postawienia załogi przed sądem we Włoszech. Nie zgodził się na to między innymi ówczesny prezydent USA Bill Clinton, który wziął natomiast na swój kraj pełną odpowiedzialność za katastrofę.

W czasie procesu przed sądem wojskowym w Stanach Zjednoczonych nikt z czteroosobowej załogi samolotu nie został uznany za winnego spowodowania katastrofy. Dwóch żołnierzy uniewinniono, bo nie byli u sterów. Kapitan został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności za zniszczenie nagrania wideo z lotu i wydalony ze służby w marynarce wojennej USA. Kończył wówczas misję we Włoszech i w trakcie tego lotu kręcił pożegnalne wideo - pamiątkę z Alp.

Drugi pilot przyznał się do spalenia taśmy wideo i również został wydalony ze służby, unikając przy tym więzienia.

Rodzinom ofiar wypłacono odszkodowania. Wielomilionową kwotę wyłożyły najpierw władze regionu Trydent, a potem zwrócili im ją Amerykanie.

Nigdy do końca nie wyjaśniono wszystkich okoliczności tragedii, która spowodowała falę protestów we Włoszech przeciwko obecności amerykańskich żołnierzy.

W specjalnym przesłaniu na rocznicę prezydent Mattarella wyraził swą bliskość z rodzinami ofiar i z mieszkańcami Cavalese, którzy zorganizowali uroczystości upamiętniające tragiczne zdarzenie.

"Samolot wojskowy Stanów Zjednoczonych spowodował masakrę zrywając linę kolejki w wyniku niewłaściwego zachowania i błędów załogi. Sądowe śledztwo i postępowanie procesowe, przeprowadzone w ramach zobowiązań wynikających z porozumień międzynarodowych, nie zaspokoiło pragnienia sprawiedliwości rodzin i miejscowej ludności" - napisał Mattarella.

Odnotował, że w rezultacie katastrofy dokonano "rewizji sposobu działania" stacjonujących we Włoszech wojsk USA.

"Ciężka i zawiniona tragedia pozostawia otwarte rany" - przyznał włoski prezydent. "Demokratyczne i nowoczesne państwo powinno na pierwszym miejscu stawiać bezpieczeństwo obywateli i spokój ich życia" - zaznaczył Mattarella.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wypadek
Włochy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....