TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

130. rocznica uruchomienia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy
- Opublikowano: 01.06.2018 15:21:52
130. rocznica uruchomienia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy (foto: UMB)

Zabytkowe autobusy i tramwaje, drzwi otwarte w zajezdni Miejskich Zakładów Komunikacyjnych czy uroczysta parada ulicami miasta. To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach uroczystości związanych ze 130. rocznicą uruchomienia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy.

Obchody odbędą się 2 czerwca (sobota) i decyzją Rady Miasta w tym dniu przejazdy wszystkimi liniami bydgoskiej komunikacji miejskiej będą bezpłatne. W ramach 130. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej, bydgoszczanie będą mogli podziwiać wystawy zabytkowych autobusów z różnych epok oraz zabytkowy tabor tramwajowy.

Autobusy pochodzące z różnych epok zaparkują przed Halą Widowiskowo-Sportową Łuczniczka i lodowiskiem Torbyd. Wystawa będzie obejmowała pojazdy od czasów międzywojennych, przez PRL do współczesności reprezentujących wszystkie najbardziej znane i zasłużone w bydgoskim transporcie marki takie jak Jelcz, San, Autosan, Ikarus, Mercedes, Solaris, Volvo, Solbus. Najstarszy autobus będzie pochodził z 1938 roku. Do Bydgoszczy zjadą się autobusy z całej Polski. Wystawa będzie dostępna od godziny 10:00 do 14:00.

W ramach wydarzenia będzie także możliwość podziwiania zabytkowego taboru tramwajowego, który zostanie zaprezentowany na pętli tramwajowej Babia Wieś. Najstarszy z tramwajów będzie pochodził z 1896 roku. Tutaj również będzie można dotknąć historii, od przeszłości do współczesności. Będzie możliwość zobaczenia najstarszego w Polsce czynnego tramwaju elektrycznego z 1896 r., czy najnowszego niskopodłogowego Swinga z bydgoskiej Pesy. Wystawa dostępna dla mieszkańców od godziny 10:00 do 14:00.

Po obejrzeniu wystawy autobusów będzie je można powtórnie podziwiać w ruchu, ponieważ krótko po godzinie 14:00 wyruszą w uroczystą paradę ulicami miasta. Przejadą przez Wzgórze Wolności, Szwederowo, Śródmieście, Dzielnicę Muzyczną i Skrzetusko. Około godziny 15:00 autobusy wrócą na parking przed Halę Łuczniczka i ruszą na trasy linii specjalnych.

Drzwi otwarte w Miejskich Zakładach Komunikacyjnych

Od 15:00 Miejskie Zakłady Komunikacyjne zapraszają na drzwi otwarte w zajezdni autobusowej MZK Bydgoszcz. Do zajezdni będzie kursowała jedna z linii specjalnych obsługiwana taborem zabytkowym. Autobusy zabytkowe na liniach specjalnych będą kursowały z częstotliwością, co 15 minut. W celu łatwiejszego i szybszego dojazdu na parking przed Łuczniczką zwiększona zostanie częstotliwość kursowania komunikacji zastępczej "ZA T2." Kursy także będą się odbywały z częstotliwością, co 15 minut.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Bydgoszcz, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy, Miejskie Zakłady Komunikacyjne Bydgoszcz oraz Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć TUTAJ.

Pierwsze w PRL uroczyste obchody rocznicowe miały miejsce pod koniec grudnia 1958 r. W Teatrze Ziemi Pomorskiej odbyła się wówczas akademia z udziałem władz miasta oraz m.in. ostatniego żyjącego konduktora pamiętającego konne tramwaje. 28 grudnia przez miasto przejechała uroczysta parada tramwajów, składająca się z repliki letniego wagonu konnego (powstał na bazie jednej z wycofanych doczep), odrestaurowanego Herbranda silnikowego, dawnego łódzkiego Lilpopa z 1927 r. oraz nowoczesnego wówczas wagonu 2N. Niestety żaden z historycznych wagonów nie dotrwał do naszych czasów, a na pierwszy "stały" wagon historyczny bydgoszczanie poczekać musieli jeszcze 30 lat. Replika wagonu konnego trafiła do ośrodka kolonijnego MPK w Babilonie koło Chojnic (zdjęcie), pozbyto się również oryginalnego Herbranda. Z okazji rocznicy ukazała się okolicznościowa książka "70 lat komunikacji miejskiej miasta Bydgoszczy".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz
MZK Bydgoszcz

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....