TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

127 czujników jakości powietrza w Katowicach
- Opublikowano: 13.03.2019 19:54:10
127 czujników jakości powietrza w Katowicach

Samorząd Katowic w ramach europejskiego projektu Awair ukończył montaż 127 czujników powietrza. Informacje o wartości stężeń m.in. pyłów będą dostępne w internecie i na specjalnych ekranach; w przyszłości pozwolą na prognozowanie jakości powietrza na kolejne dni.

Jak wynika z informacji zamieszczonych w środowym biuletynie katowickiego magistratu, trwa odbiór zainstalowanych ostatnio 87 czujników oraz 114 ekranów. Po zatwierdzeniu poprawności działania urządzeń i wykonanych prac, nowe czujniki pojawią się na mapie systemu monitoringu jakości powietrza znajdującej się pod adresem: powietrze.katowice.eu

Pierwsze 32 czujniki badające jakość powietrza zainstalowano w 2018 roku w przedszkolach, żłobkach i innych instytucjach. Cały system o wartości ponad 590 tys. zł składa się ze 127 czujników zamontowanych na terenie całego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane wartości stężeń m.in. pyłów PM10 i PM2.5.

Katowicki samorząd uważa, że to największe tego typu rozwiązanie w Polsce – o gęstości pomiaru 0,77 czujnika na 1 km kw.

"W przyszłości dane z systemu Awair będziemy wykorzystywać do prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni z wykorzystaniem Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA), co pozwoli nam działać z wyprzedzeniem" - wyjaśnił cytowany przez miasto jego prezydent Marcin Krupa.

"To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniu miastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np. ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog - będziemy mogli to odpowiednio wcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie" – wskazał prezydent.

Przypomniał, że w różnych miejscach miasta występują różnice w stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy czy warunków pogodowych. KISMiA, poprzez sieć czujników, będzie zbierał i przetwarzał informacje o jakości powietrza, a także m.in. o temperaturze, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru.

Prognozowanie różnych wydarzeń czy podgląd na kamerach KISMiA ma m.in. umożliwić lepszą koordynację działania służb - szczególnie policji, straży pożarnej i straży miejskiej. Ich dyżurni będą mogli czerpać informacje, wymieniać się danymi, a tym samym mieć pełniejszy ogląd bieżącej lub przyszłej sytuacji. Strażacy znając np. siłę i kierunek wiatru będą wiedzieć, z jakiej strony podjechać do pożaru, a także, jaką trasę wybrać ze względu na tworzenie się korków.

Europejski projekt Awair koncentruje się na problematyce jakości powietrza na terenach miejskich Europy Środkowej oraz wpływu zanieczyszczeń powietrza na życie i zdrowie mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem grup wrażliwych (dzieci, osób starszych, osób cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia).

Rezultatem projektu, finansowanego z programu Interreg Europa Środkowa, ma być opracowanie planu dotyczącego zmniejszenia wpływu zanieczyszczenia powietrza i smogu na życie mieszkańców. Projekt przewiduje m.in. działania pilotażowe w Katowicach w zakresie instalacji czujników pomiaru zanieczyszczenia powietrza w budynkach użyteczności publicznej.

Projekt - realizowany od września ub. roku do końca sierpnia 2020 r. - obejmuje również wymianę doświadczeń na poziomie międzynarodowym. Katowice włożą do niego m.in. wyniki badań, do których część materiału ma dostarczyć ankieta prowadzona obecnie wśród mieszkańców.

W anonimowej ankiecie mieszkańcy – obok podstawowych danych statystycznych – są pytani m.in. o wiek dzieci, rodzaj posiadanego ogrzewania, ocieplenie zamieszkiwanego budynku, podejmowaną aktywność na zewnątrz, środek transportu w drodze do pracy, ocenę jakości powietrza w trakcie i poza sezonem grzewczym, indywidualne postrzeganie wagi sprawy jakości powietrza oraz świadomość co do źródeł informacji na ten temat.

Liderem projektu Awair jest Regionalna Agencja Zapobiegania, Środowiska i Energii włoskiego regionu Emilia-Romagna, a wśród partnerów m.in. z Włoch, Węgier i Niemiec, jest także Główny Instytut Górnictwa. Budżet projektu to 1,94 mln euro; w tym budżet Katowic blisko ok. 290 tys. euro (z czego unijna dotacja pokrywa 250 tys. euro).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....